על רקע מלחמת ההצהרות בין לנשיא ארה"ב החדש דונלד , מאיימת איראן בהתקפת טילים על וארה"ב כאחד. חבר בוועדת הביטחון הלאומי ומדיניות החוץ האיראנית, מוג'טבה זונור, איים כי יכול לפגוע בתל אביב בתוך פחות מ-7 דקות ואמר כי טהרן תתקוף את עיר החוף הישראלית ו"תקרע לחתיכות" בסיס צבאי אמריקאי בבחריין "אם האויב יעשה טעות".

בתגובה להצהרות טראמפ לפיהן יטיל סנקציות על ישויות איראניות, הבוקר (ב') הודיע דובר משרד החוץ של איראן כי איראן מתכוונת להטיל סנקציות על אישים וישויות אמריקאים התומכים בדאעש.

מתוך 'לפני כולם' (א')

לא ברור אם הטיל המדובר הוא אותו הטיל הבליסטי עליו ביצעה איראן ניסוי ביום ראשון שעבר. זהו הניסוי בעקבותיו הודיע טראמפ על כוונתו להטיל סנקציות על טהרן, החל מיום שישי. גם דובר הבית הלבן, שון ספייסר אמר שהממשל לא יעבור בשתיקה על ניסוי הטיל הבליסטי שקיימה איראן והבהיר כי תהיה תגובה אמריקאית. הסנקציות יוטלו על 25 גורמים איראניים: שמונה ישויות איראניות הנכללות בצו המנהלי הקיים הנוגע למלחמה בטרור ו-17 גורמים נוספים הנכללים בצו קיים הנוגע למלחמה בנשק להשמדה המונית.

התגובה האיראנית לא איחרה לבוא, כאשר יועצו של המנהיג העליון האייתוללה עלי חמינאי, אכבר וולאייתי אמר: "אלו איומים אמריקניים חסרי תועלת שמגיעים מאדם חסר ניסיון".

האיום: טיל על ת"א בתוך 7 דקות

חבר בוועדת הביטחון הלאומי ומדיניות החוץ האיראנית, מוג'טבה זונור, איים בשבת האחרונה בהתקפה על ישראל אם ארה"ב תנקוט בתקיפה צבאית על הרפובליקה האיסלאמית. איראן הודיעה כי עד סוף השבוע יהיה ברשותה בשיעור למעלה מ-60% מזה שהיה ברשותה לפני החתימה על הגרעין עם שש המעצמות ב-2015.

זונור התרברב בכך שטיל איראני יכול לפגוע בתל אביב בתוך פחות מ-7 דקות ואמר כי טהרן תתקוף את עיר החוף הישראלית ו"תקרע לחתיכות" בסיס צבאי אמריקאי בבחריין "אם האויב יעשה טעות". חבר נוסף בוועדה, מג'תבא ד'ו אלנור, אמר כי "אם האויב (ישראל) יחשוב לשגר טיל לעבר איראן, עוד לפני שהטיל הזה יגיע (לאיראן), תל אביב תישרף מהטילים האיראנים". ד'ו אלנור הוסיף כי 36 בסיסי צבא ארה"ב באזור נמצאים בטווח הטילים של איראן, וכל שטות שאמריקה תנקוט בה, הבסיסים הללו ימחקו.

השבוע פרסם מכון ממר"י דיווח לפיו בכירים איראניים טוענים כי ממשל ברק אובמה אישר לאיראן לפתח טילים בליסטיים לטווח של 2,000 קילומטר בלבד. מדובר בטווח שמאפשר לאיראן לירות לעבר ישראל, אך לא לעבר אירופה. לטענת מכון המחקר האמריקאי, מדובר בהסכם לא כתוב בין וושינגטון וטהרן, כחלק מהמשא ומתן שניהלו על תכנית הגרעין האיראנית.

כמו כן, ראש הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, עלי אכבר סאלחי, מסר לסוכנות 'פארס' כי עד יום חמישי יגיע למדינה משלוח של כ-150 טונות של אורניום. במסגרת הסכם הגרעין, ייבוא האורניום של הרפובליקה האסלאמית נמצא תחת פיקוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ונועד לשימוש אזרחי בלבד.

מתקן הגרעין האיראני
מתקן הגרעין האיראני

לעומת זאת הצהיר שר החוץ האיראני זריף צייץ: "לעולם לא נשתמש בנשק שלנו, שלא במסגרת הגנה עצמית. אני רוצה לראות אם המתלוננים עליו יכולים להצהיר כך גם". בראיון שערך עם שדרן "פוקס ניוז" ביל אוריילי ושישודר במשחק הסופרבול, התייחס הנשיא טראמפ לסנקציות נגד איראן ואמר: "זה רק ההתחלה. אני לא הולך לדבר על מהלכים צבאיים. אני לא מאמין בזה". הוא חזר על הטענה לפיה הסכם הגרעין "טיפשי", והוסיף כי למשטר האיראני "אין טיפת כבוד למדינה שלנו, הם יצואני הטרור מספר אחת בעולם".

הקרמלין מיהר להגן על בת בריתו מטהרן ובהודעה שיצאה ממוסקבה נאמר: "איראן אינה מדינת טרור".

נתניהו ינסה לגבש חזית נגד איראן

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להיפגש היום (ב') עם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, עמה ידון בין היתר בסוגיית האיום האיראני בניסיון להביא להכנת שינויים בהסכם המעצמות ואיראן. "ישראל ובריטניה יתייצבו יחד נגד התוקפנות האיראנית ויציבו לה גבולות ברורים", הכריז אתמול (א'( רה"מ בישיבת הממשלה, "זה יהיה הנושא הראשון בין נושאים רבים שאני אדבר עם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, וכמובן גם עם שר החוץ של בריטניה, בוריס ג'ונסון".

השר איוב קרא (הליכוד) התייחס לדברים ואמר כי "המזרח התיכון החדש של טראמפ לחיזוק ושיתוף פעולה בתוך הקואלציה נגד איראן יוצרת אופציות לשיתוף פעולה ואולי לעוד הסכמי שלום עם עוד מדינות ערביות בטווח הלא רחוק".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.