אוצר יהודי עצום הכולל אלפי ספרים ועשרות אלפי מסמכים יהודיים נמצא בידיה של ארצות הברית ועלול להיות מועבר לעיראק בכל רגע. זהו סיפורו של הארכיון היהודי העיראקי שנגזל מיהודי עיראק וכל הניסיונות להעבירו לישראל עלו בתוהו.

הכל התחיל בשנת 2003, צבא ארצות הברית, בעת פלישתו לעיראק, מאתר ארכיון יהודי באחד מבנייני הביון העיראקיים. הארכיון אותר במצב רע מאוד בגלל הצפה שהיתה במקום. צבא ארצות הברית מציל את החומרים, מעביר אותם לארצות הברית ושם מתחילים בשימור, שחזור וסריקת החומר בעלות של מיליוני דולרים. בהמשך נעשה הסכם עם עיראק – לאחר סריקת החומר הארכיון חוזר אליהם.

כתבים של רבנים מוכרים ביניהם הרב יוסף חיים הידוע בכינויו הבן איש חי, הרב עזרא דנגור, הרב שמעון אגסי (הרשב”א) וכן ספרי תורה, סידורי תפילה, תלמוד בבלי, קלפי מזוזות, קבצי פיוטים, רשימות מתוך בתי כנסת, תמונות ומכתבים של יהודים שחיו בעיראק, אפילו ספרי לימוד בעברית – כל אלה, חלקם בני מאות שנים וחלקם בני עשרות שנים, היו בידי השלטונות בעיראק לאחר שיהודי עיראק אולצו לעזוב ונאסר עליהם לקחת עימם את רכושם.

קהילת יהדות עיראק בת כ-2,600 שנה היתה העתיקה ביותר מחוץ לארץ ישראל, קהילה מפוארת בעלת היסטוריה עשירה ותרבות שוקקת.
עם הקמת מדינת ישראל ולאחר הפגיעה הקשה שחוותה הקהילה בעיראק, ובשיאה פרעות הפרהוד בשנת 1941, עזבו מרבית יהודי עיראק את המדינה ללא אפשרות לשוב אליה לעולם. בנוסף, השלטון אסר עליהם לקחת עימם כל רכוש שיש ברשותם. מעבר לבתים, עסקים ורכוש רב שנותר מאחור, נותרו כאמור גם ספרים, כתבים, תמונות וחפצים יהודיים שנשמרו משך מאות שנים.

כעת מתנהל ויכוח בארה”ב – האם להעביר את הרכוש לעיראק כפי שסוכם או האם להשיבו לבעליו האמיתיים, היהודים.

מעבר לערך ההיסטורי-תרבותי של שימור הארכיון כאן בארץ ישראל, צריך להדגיש, בחלק מהחומרים הסריקה אינה מלאה, אינה טובה או שהכיתוב אינו ברור ולכן ניתן להכיר ולפענח את תוכנו רק על ידי בחינה פיזית של כל הארכיון בכלים מתאימים.

האוצר הזה שייך ליהודים, הוא חלק מאיתנו. מספר חברי כנסת, בעיקר ממפלגות הליכוד ושס עסקו בנושא אך כעת אין שום היתכנות להשבת הארכיון.
מדובר בהיסטוריה של כולנו, בעוד חלק בסיפור היהודי השלם שאיננו מכירים.
על כן מחובתנו להשיבו לכאן- ארץ ישראל.

יערה זרד. צילום: מושיק שמע
אלדר ממן

יערה זרד


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.