האם היקף החקירות שפתחה הפרקליטות הצבאית נגד חיילי צה"ל בעקבות מבצע 'צוק איתן' אינו מספיק? כך טען אמש (ה') סטפאן דוז'אריק, דובר האו"ם. דוז'אריק מתח ביקורת על הפרקליטות הצבאית הישראלית שהודיעה כי סגרה 13 תיקים שנפתחו עקב תלונות מצד ארגוני שמאל וארגוני זכויות אדם.

"נמוך מדי". דוזאריק. צילום: האו"ם
"נמוך מדי". דוזאריק. צילום: האו"ם

לדבריו, מספר החקירות של האשמות רציניות בפשעי מלחמה נותר נמוך למדי אף שחלפו כבר שנתיים. דוז'אריק ציין את הפגיעה במתקני האו"ם במהלך הלחימה בעזה והביע תקווה שהתקריות שעדיין נחקרות בישראל ייבדקו בהליך משפטי תקין וחסר-פניות. את הדברים אמר בעת שהגיב על שאלות בעניין החלטת הפרקליטות הצבאית לסגור את מקצת תיקי החקירה הנוגעים לאירועי "צוק איתן".

דברים אלו של דוז'אריק פוגעים בחומת ההגנה המשפטית שיצרה ישראל באמצעות חקירות הפרקליטות הצבאית. זאת משום שעל פי חוקי המשפט הבינלאומי, כאשר מדינה חוקרת את חייליה באופן הגון ואובייקטיבי, המשפט הבינלאומי סומך ידיו על המדינה ופוטר אותה מאשמות בזירה הבינלאומית. מטענת הדובר עולה כי הקהילה הבינלאומית אינה מסופקת מתוצאות החקירה ב"צוק איתן" וכי עלולה להיווצר סיטואציה בה חיילי צה"ל יועמדו לדין בבית משפט בינלאומי.

3 כתבי אישום, 13 תיקים סגורים

הפרקליטות הצבאית החליטה להעמיד שלושה חיילים בגין ביזה וסיוע לביזה במהלך מבצע "צוק איתן". החלטות הפרקליטות התקבלו בעקבות דיווחים ותלונות אודות אירועים חריגים במהלך המבצע. דובר צה"ל מסר כי הצבא "ממשיך לפעול באופן יסודי ויעיל על מנת להשלים את הבדיקה ואת החקירה בנושא, מתוך מחויבות לשלטון החוק כעקרון יסוד המנחה את פעילות כוחות צה"ל".

מבצע "צוק איתן"

עד כה, התקבלו בצה"ל דיווחים ותלונות הנוגעים לכ-360 אירועים חריגים שאירעו לכאורה במהלך מערכת "צוק איתן". כל טענה המצביעה על התנהגות פסולה לכאורה ונמצאה מהימנה נבחנה בפרקליטות הצבאית לשם קבלת החלטה, האם לפתוח בחקירה פלילית מידית או האם להעביר את המקרה למנגנון הבירור במטה הכללי. תפקיד המנגנון הוא לערוך בירור עובדתי מקדים שעל בסיסו יוחלט אם לפתוח בחקירה פלילית.

ביחס ל- 24 אירועים, ניתנה הוראה על פתיחה מידית בחקירה פלילית, כיוון שהטענות שהועלו לגביהם הקימו על פניהן חשד סביר לביצוע עבירה פלילית. בעקבות חקירה אחת, הוחלט על הגשת כתבי אישום נגד שלושה חיילי צה"ל, בגין ביזה וסיוע לביזה. ההליכים במשפטם עודם מתנהלים.

13 תיקי חקירה נוספים נסגרו ללא נקיטת צעדים פליליים או משמעתיים. באחד המקרים הללו הוחלט על נקיטת צעד פיקודי. יתר החקירות תלויות ועומדות.

דיווחים ותלונות ביחס לכ-220 אירועים אחרים הועברו לבחינת מנגנון הבירור המטכ"לי. עד כה, לאחר בחינת ממצאי המנגנון, הוחלט לפתוח בחקירות פליליות ביחס לשבעה אירועים, מביניהן חקירה אחת הושלמה והוחלט על סגירת תיק החקירה. ביחס ל-80 אירועים נוספים, הוחלט על סיום הטיפול ללא פתיחה בחקירה פלילית. ביחס לחלק מאירועים אלו, מצאה הפרקליטות הצבאית לנכון להמליץ על הפקת לקחים מבצעיים שונים.