אישה מוסלמית לבושה . צילום: פלאש 90

ועדת האו”ם לזכויות אדם נגד האיסור בצרפת על לבישת הרעלה המוסלמית המסתירה את הפנים.  הוועדה, בראשותו של הפרופסור הישראלי – העניק לצרפת 180 ימים על מנת לעדכן כיצד היא תטפל בנושא.

חשוב לציין כי אין בכוחו של האו”ם לחייב את לבטל את החוק, אך להחלטה הבינלאומית שניתנה אתמול (שלישי) עלולה להיות השפעה אם הסוגיה תגיע לבית המשפט בצרפת. הוועדה דנה בסוגיה לאחר ששתי נשים שהועמדו לדין לאחר שלבשו את הניקאב התלוננו בפניה.

יובל שני. צילום מסך

 

החוק נחקק בפרלמנט הצרפתי כבר ב-2010 ולטענת ועדת האו”ם: “פוגע בחופש להביע אמונה דתית”. נשים צרפתיות יכולות להיקנס בסכום של 150 יורו עבור לבישת הניקאב – כיסוי מוסלמי המכסה לגמרי את פני האישה.

“הוועדה לא השתכנעה מטענת צרפת כי שהאיסור על כיסוי הפנים הוא הכרחי מנקודת מבט ביטחונית, או עבור השגת המטרה של ‘חיים משותפים’ כחברה”.

עוד נכתב כי החוק עלול “במקום להגן על הנשים הרעולות, להביא לתוצאה הפוכה לרתק אותן לביתן, לפגוע בגישה שלהן לשירותים ציבוריים ולדחוק אותן לשולי החברה”.

פרופסור שני עצמו אמר כי “ההחלטה אינה מכוונת נגד מושג החילוניות, והיא אינה מהווה תמיכה במנהג אשר רבים בוועדה כולל אותי, רואים סוג של דיכוי נשים”.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.