לבקשתה של ישראל, מלשכתו של מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הודיעו אמש (ב') כי הארגון הפסיק את תמיכתו במרכז נשים פלסטיני שקרוי על שם המחבלת דלאל מוגרבי. מוגרבי היא הטרוריסטית האחראית לטבח ב"אוטובוס הדמים" ב- 1978 בו נרצחו 35 ישראלים, בהם 12 ילדים. בסוף השבוע הודיעה נורווגיה על הפסקת המימון של המרכז, ודרשה מהרשות הפלסטינית להשיב את כספי הסיוע הנורוגיים שניתנו להקמתו. שר החוץ הנורווגי בורג'ה ברנדה אמר על הנושא: "נורבגיה לא תאפשר לעצמה להיות מזוהה עם מוסדות שנקראים על שמות של טרוריסטים בדרך כזו".
אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם. צילום: רויטרס
אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם. צילום: רויטרס

אתמול בישיבת סיעת הליכוד התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לסוגיה ואמר כי ישראל פנתה למזכ"ל גוטרש בנושא. "אני חושב שאתם עדים זה זמן למדיניות התקיפה שאנחנו נוקטים במדיניות החוץ שלנו ביחס לדברים שפעם התקבלו אולי כמובנים מאליהם אבל אנחנו לא רואים אותם כך", הסביר נתניהו. "אנחנו נוקטים את העמדה הזו גם מול הטובים שבידידינו ומבהירים להם שאנחנו לא יכולים לקבל את זה שממשלות ידידותיות תומכות בארגונים שמאדירים טרור נגדנו או פועלים נגד חיילי צה"ל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: לע"מ
נתניהו: "לא יכולים לקבל ממשלות ידידותיות תומכות בארגונים שמאדירים טרור או פועלים נגד חיילי צה"ל". צילום: לע"מ

המרכז נחנך בשבוע שעבר בכפר בורקה ונועד לשמש אתר לפעילות נשים. ביום ראשון השבוע שוחח אלון בר, סמנכ"ל ארגונים בינלאומיים במשרד החוץ, עם רוברט פייפר, מתאם הפעילות ההומניטרית של האו"ם מול הפלסטינים, הביע דאגה עמוקה מהחיבור של סוכנויות האו"ם עם פעילות האדרה של מחבלים, דרש הסברים מפורטים ביחס למימון המרכז והבהיר כי ישראל מצפה לפעולה מידית של האו"ם כדי להבטיח שמקרים כאלו לא יישנו.

 עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20