מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש. צילום: פלאש 90

 

הודעת היום (ג') על עם האו"ם על קליטת המסתננים התקבלה בהפתעה בארגון, שם קוראים לו "לשקול מחדש" את ההחלטה. "נתניהו הודיע על שנחתם אתמול בנוגע לפתרונות לאריתראים ולסודנים החיים בישראל", אמר דובר נציבות האו"ם לענייני פליטים, וויליאם ספינדלר, שהוסיף: "אנחנו ממשיכים להאמין בצורך בהסכם שטוב לכולם ויכול להועיל לישראל, לקהילה הבינלאומית ולאנשים הזקוקים למקלט. אנו מקווים שישראל תשקול מחדש את בקשתה בקרוב".

קודם לכן, ספינדלר כינס מסיבת עיתונאים ואמר כי המגעים היו ראשוניים: "למדנו על הנושא מהתקשורת ויצרנו קשר עם משרד ראש הממשלה. זה טוב שמיטיב עם שני הצדדים. היו שיחות ארוכות בעניין. לישראל יש מחוייבות לספק הגנה לאנשים שבשטחה. זה תהליך שייקח זמן, צריך לראיין את האנשים. בקשות לקבלת מבקשי המקלט הופנו למספר מדינות באירופה וצפון אמריקה, אוסטרליה וניו זילנד, אין עדיין מדינות ספציפיות שהסכימו". דוברת האו"ם בישראל לעומת זאת, מסרה כי "נציבות האו"ם לפליטים בישראל מוסרת שמה שנאמר היום בג'נבה אינו מדויק.

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים. צילום: פלאש 90

 

כפי שפורסם לראשונה הבוקר באתר ערוץ 20, ועוד בטרם הפגישה עם נציגי דרום ת"א רה"מ נתניהו הודיע כי יבטל את ההסכם עם נציבות הפליטים של האו"ם, שהיה משאיר עשרות אלפי בישראל. בהודעה שהפיץ מסר ראש הממשלה כי "מדי שנה אני מקבל אלפי החלטות שמיטיבות עם מדינת ישראל ועם אזרחי ישראל.  מעת לעת מתקבלת החלטה שיש צורך לשקול אותה מחדש".

"ביממה האחרונה קיימתי התייעצויות רבות עם שר הפנים אריה דרעי, עם גורמי מקצוע ועם נציגים של תושבי דרום תל אביב. שמעתי בקשב רב הערות רבות על ההסכם. בעקבות זאת, ולאחר שערכתי מאזן מחודש של היתרונות והחסרונות, החלטתי לבטל את ההסכם".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.