הנשיא דונלד טראמפ. צילום: Evan Guest
הנשיא דונלד . צילום: Evan Guest

 

האו"ם יצא במתקפה נגד נשיא ארה"ב והגדיר אותו "גזען", כך פורסם ב-"ynet". לאחר הפרסום על דברים שאמר טראמפ נגד מהגרים מהאיטי וממדינות , תקף היום (ו') דובר של האו"ם: "גזען – זו המילה היחידה שבה ניתן לתארו. אם הדברים אכן נאמרו, הם מזעזעים ומבישים, בטח ממי שמכהן כנשיא האמריקני".

דובר זכויות האדם של האו"ם המשיך: "לא ניתן להגדיר את כל המדינות והיבשות שרוב אזרחיהן אינם לבנים כ'מחורבנות' ולומר שלא יתקבלו בברכה. הסיפור הפעם לא עוסק רק בשפה וולגרית, אלא בפתיחת צוהר לצד הגרוע ביותר של האנושות, ובעידוד גזענות ושנאת זרים".

לפי הפרסום ב"וושינגטון פוסט", במהלך דיון על צו הגירה חדש, אמר טראמפ: "למה אנחנו מקבלים את כל האנשים האלה שמגיעים ממדינות מחורבנות? למה אנחנו רוצים את כל האנשים האלה מאפריקה פה? למה שלא נביא לכאן יותר אנשים ממדינות כמו נורבגיה?". על המהגרים מהאיטי שנמצאים כבר בארה"ב אמר: "למה אנחנו צריכים כאן אנשים מהאיטי? תעיפו אותם מכאן".

"מדינות מחורבנות". מדינת בורנו בצפון מזרח ניגריה. צילום: רויטרס
"מדינות מחורבנות". מדינת בורנו בצפון מזרח . צילום: רויטרס

 

האמירות האחרונות מגיעות לאחר סערה שחולל הנשיא לפני מספר שבועות, כשאמר על המהגרים מהאיטי ומאפריקה כי "הם נושאים איידס". למרות הביקורות הרבות בארה"ב, פרשנים במדינה טענו כי מדובר באמירות לגיטימיות בקרב קהל בוחריו.

שגריר בארה"ב פול אלטידור גינה את דברי הנשיא האמריקני ואמר כי הממשלה בהאיטי רואה את דבריו כ"מתקפה על אזרחי המדינה וההיסטוריה שלה", ביקש הבהרות מהאמריקנים ואמר: "או שטראמפ לא הובן כהלכה או שהוא אינו מחונך".

ביקורת נגד טראמפ נשמעה גם באפריקה: "כל מדינות היבשת צריכות להפציר באזרחים שלהן להישאר במדינה ולא להגר. האמריקנים נהנים מרווח גדול כתוצאה ממדינות אפריקה. המהגרים האפריקנים עובדים בארה"ב במקום האמריקנים", אמרו בניגריה. "הצהרה נורמלית לאנשים מהסוג של טראמפ".

 

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.