הפילוג בימין

יונתן ינקלוביץ ז"ל
בצלאל סמוטריץ. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

האגו של סמוטריץ יעלה לנו בממשלת שמאל • דעה

בצלאל סמוטריץ' עמד בשבועיים האחרונים בפני דילמה קורעת לב. הוא הבין שהתרגיל המסריח של פרץ – בן גביר הפך אותו ללשון מאזניים בין שתי הרשימות. ושגורלם, כלומר מי יעבור את אחוז החסימה ומי יראה את הכנסת מהבית – נמצא בידיים שלו.

ברור לכולם שהסיכוי ששתי הרשימות יעברו את אחוז החסימה שואף למינוס. בסרט הזה כבר היינו בבחירות מועד א (אפריל 2019) כשהדרבי הציוני דתי הסתיים ב5:0 למפלגה החרדלית. משום מה ממעטים לומר זאת, אבל עובדה מוכחת היא כי אם 1400 איש נוספים היו מצביעים לימין החדש הייתה פה ממשלת ימין כבר לפני חצי שנה.

בצלאל יודע מצוין, שהוא שווה אלקטורלית מנדט, הוא יודע מצוין גם שאצלו נמצא המנדט המכריע. אך טבעי היה שסמוטריץ' החרדלי ילך עם שותפיו הטבעיים. מה גרם לו בכל זאת לתת את המנדט הזה לבנט ושקד ולא לרב רפי ואיתמר בן גביר?


צפו – סמוטריץ' בימים מאוחדים יותר

התשובה בשתי מילים: אגו ואגו. האגו הראשון הוא אגו קטן, נקמה קטנה ומתוקה מול הדיל שרקחו ניר אורבך ובן גביר. בפעם הראשונה מאז שנכנס לפוליטיקה, בצלאל מצא את עצמו בצד הלא נכון של הדיל. עוד באותו יום שישי, הוא נשבע לעצמו כי לא ישכח ולא יסלח. והתחיל במסע חיזורים של בחור ישיבה מאוהב.

אבל האגו השני הוא הרבה יותר משמעותי והוא הסיפור האמיתי. המטרה המרכזית של סמוטריץ בשנים האחרונות, היא אחת: להיות המנהיג האולטימטיבי של הציונות הדתית. זה התחיל משיקול אידיאולוגי של "לקחת אותו לכיוון החרדלי" אלא שעם האוכל בא התיאבון. והמטרה הפכה לאמצעי. אחרי שהדיח את אורי אריאל, נשארה לו בעיה אחת, רק חסם אחד שמונע ממנו את ההנהגה הנחשקת: המפלגה ההיא עם השפם. הוא ניסה לעשות את זה אלגנטי ומכר לכולנו "מפקד פתוח" הוא היה מאוד בטוח בכישוריו הרטוריים והכריזמטיים, שבקלות ידיח את הרב רפי העילג תקשורתית. ואם לא יגיע למספר 1 אז לפחות למספר 2 אחרי איילת שקד, ממנה יהיה יותר קל להיפטר בהמשך, כמי שלא באמת שייכת ל"זרם".

אלא שזה לא עבד. אנשי הרב רפי לא שועלים פוליטיים, אבל אפילו הם היו ראשונים לזהות. המציאות החדשה של חיבור הבית היהודי ועוצמה יהודית יצרה הזדמנות חדשה. בצלאל בטוח שחבירתו לבנט-שקד תקבור סופית את המפד"ל המיתולוגית, שלא תעבור את אחוז החסימה. מה שישלח את הרב רפי חזרה לחולות הנגב ואת ניר אורבך לחולות פתח תקוה ותמליך אותו למלך הציונות הדתית הבלעדי (או מה שלפחות נשאר ממנה).

מה לגבי הפלת ממשלת ימין? מה לגבי אחריות מגזרית? איך הוא חי בשלום עם הפלורליזם הדתי של בנט ושקד? יש רגעים בחיים שצריך לשים הכל בצד ולהתמקד באגו של עצמך.

It is not Android