האגודה למלחמה בסרטן הכריזה היום (ב') על מבצע '' לקידום המאבק במחלות הסרטן. בשיתוף עם משרד הבריאות, שיתפה האגודה את הנתונים המעודכנים על המחלה.

לוגו האגודה למלחמה בסרטן

 

לפי המחקר, הימנעות מעישון הייתה יכולה למנוע מ-2,104 ישראלים לחלות בסרטן הריאות. כמו כן, על ידי הימנעות מעישון היה אפשר למנוע מחלות אחרות מ-3,578 ישראלים. מניעת השמנת יתר הייתה יכולה כנראה למנוע מ-423 נשים לחלות בסרטן השד, קובע המחקר.

לפי הנתונים, נכון לשנת 2015, 32% מהתחלואה בישראל הייתה ניתנת למניעה. בסך הכל, ניתן היה למנוע תחלואה מכ-9,600 ישראלים אם היו מאמצים את ההמלצות לחיים בריאים.

לפי הנתונים שפורסמו, התחלואה הגבוהה ביותר של סרטן חודרני נצפתה בחיפה עם עודף תחלואה של גברים ונשים הנע בין 9% ל-14%. התחלואה הנמוכה ביותר של גברים ונשים נצפתה בעכו, כאשר שם האחוזים נעים בין 5% ל-16%. בחדרה עומדת תחלואת הנשים על 6% בלבד.

תחלואה גבוהה של נשים בסרטן השד נצפתה בתל אביב, עם שיעור הנע בין 3% ל-12%.

חיפה. צילום: יניב נדב, פלאש 90

 

מדובר במחקר ישראלי אשר בדק לראשונה את הגורמים ההתנהגותיים המשפיעים על תחלואה של ישראלים. המחקר העריך את שיעורי הסרטן בישראל הניתנים למניעה באמצעות הפחתת החשיפה לגורמי סיכון מרכזיים.

מנכ"ל האגודה למחלמה בסרטן מירי זיו ציינה כי "פעילות האגודה מתאפשרת הודות לתרומות הציבור, כעיקרון ללא מימון משרד ממשלתי כלשהו, כדי לפעול על בסיס מידע מדעי ועקרונות מקצועיים בלבד".

בזכות הציבור השקיעה האגודה למלחמה בסרטן בין היתר כ-50 מיליון שקלים במימון עשרות של רופאים וחוקרים.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.