19:49 17/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > ד"ש מאובמה: הממשל האמריקאי נגד חוק ההסדרה

ד"ש מאובמה: הממשל האמריקאי נגד חוק ההסדרה

הממשל האמריקאי מוסיף לחץ על הקואליציה: "מודאגים עמוקות מהתקדמות החקיקה שתאפשר אישור חוקי של מאחזים"

הממשל האמריקני מתייצב לצד עתירות השמאל: אמש (ב') התייחסה דוברת מחלקת המדינה אליזבת טרודו לחוק ההסדרה שאושר בוועדת השרים וצפוי לעלות מחר (ד') להצבעבה במליאה ואמרה כי "אנחנו מודאגים עמוקות מהתקדמות החקיקה שתאפשר אישור חוקי של מאחזים בלתי-חוקיים הממוקמים על אדמה פלסטינית פרטית".

 עמונה. צילום: פלאש 90
עמונה. צילום: פלאש 90

עוד הוסיפה טרודו כי אם החוק יעבור הוא עלול ליצור אפקט דומינו על שאר המאחזים: "אם החוק יעבור, הוא עשוי לסלול את הדרך לאישור חוקי של עשרות מאחזים בלתי חוקיים בעומק הגדה המערבית. זה יהווה צעד חסר תקדים ומדאיג שאינו עומד בקנה אחד עם חוות דעת ישראלית קודמת ואשר יפר את המדיניות הישראלית שאין לבנות על אדמה פלסטינית פרטית".

הדוברת השתמשה גם בהתנגדותו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כנגד החלטת ועדת השרים: "היועץ המשפטי לממשלה הישראלי הביע דאגה רצינית מהחוקתיות של ההצעה. עמדתנו ביחס להתנחלויות ברורה. אנו מאמינים שהן מכרסמות בסיכויי השלום. החקיקה הזו תקדם משמעותית את מפעל ההתנחלויות שכבר מסכן את הסיכויים לפתרון של שתי מדינות. זה רק מבהיר את הברירה העומדת בפני ישראל: לבנות יותר התנחלויות או לשמר את סיכויי השלום. אנחנו מבינים שלהליכי החקיקה יש עוד שלבים לעבור ואנו מקווים שהחוק לא יעבור".

מנדבליט: "אין לקבל פתרונות שאינם בגדרי הדין"

מוקדם יותר אתמול תקף מנדלביט את מאמצי השרים וחברי הכנסת להעביר את חוק ההסדרה שצפוי לגבור על פסיקת בית המשפט העליון ובפועל להותיר את היישוב עמונה על כנו. היועמ"ש אמר כי הוא "משתדל לסייע לממשלה במימוש המדיניות שלה ולמצוא פתרונות משפטיים לבעיות סבוכות ולעתים קרובות למנוע פינוי בתים שהוקמו במעורבות הרשויות, שנמצאים שנים רבות על הקרקע. לעולם הפתרונות הללו יהיו בתוך גדרי החוק. אין לקבל פתרונות, גם לא בדרך של חקיקה שאינם בגדרי הדין".

מתנגד לחוק ההסדרה. היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90
מתנגד לחוק ההסדרה. היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

לדברי היועץ המשפטי לממשלה, "אין גם לקבל חקיקה שפוגעת במעמדו של בית המשפט העליון. כשבית המשפט העליון פוסק שהמדינה נדרשת להרוס בנייה בלתי חוקית – על המדינה לפעול לקיום פסק הדין ככתבו וכלשונו. על המדינה לכבד את פסיקות בית המשפט העליון. קל לקבל פסק דין שמקבל את העמדה שלנו אבל צריך לקבל גם פסק דין שלא מקבל את העמדה שלנו. מעמדו של בית המשפט העליון והתוקף של פסיקותיו מהווים אבן יסוד במשטר הדמוקרטי ובהגנה על זכויות אדם. העולם מכיר ומעריך את בית המשפט שלנו, שגם מגן מתהליכים משפטיים בזירה הבינלאומית. ההנחה המושרשרת היא שהיועץ המשפטי לממשלה הוא הפרשן המוסמך של הדין".

הוא הסביר עד כמה קריטי לפעול לאור פסיקת בית המשפט העליון: "יש מדינת ישראל אחת, ממשלה אחת, יועמ"ש אחד, פרקליטות אחת". עוד אמר כי "משמעותה של משילות – ביכולתה של הממשלה להוציא לפועל את מטרותיה. חזקה על הממשלה שהיא רוצה להשיג תוצאות במסגרת החוק".

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

דייגים בנמל עזה. צילום: פלאש 90

מרחב הדיג בעזה יוגדל לרגל עונת הדגה

צה"ל אישר את הגדלת מרחב הדיג בדרום רצועת עזה משישה מיילים ימיים לתשעה בחודשים הקרובים: "מזון ומנוע כלכלי"