ד"ר דורי גולד בוועדת המשנה לביטחון בקונגרס
ד"ר דורי גולד בוועדת המשנה לביטחון בקונגרס

 

ד"ר דורי גולד, נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, נאם הערב (ד') בפני חברי ועדת משנה לביטחון בקונגרס בנושא "העברת השגרירות של ארה"ב מתל אביב לירושלים – סיכונים והזדמנויות".

בדיון בו נכח בין השאר גם השגריר (בדימוס), ג'ון בולטון, וחברי קונגרס רבים משתי המפלגות, אמר ד"ר גולד כי "ישראל לא תוותר על ירושלים לעולם. צריך להבין את זה. זו הייתה הבחירה של ישראל ותמשיך להיות הבירה של ישראל. לדעתי, העברת השגרירות רק תקרב את האפשרות לפתרון מדיני".

ד"ר דורי גולד עם ג'ון בולטון
ד"ר דורי גולד עם ג'ון בולטון

 

יו"ר הוועדה, רון דה סנטיס הרפובליקני, אמר כי נראה לו שמזה זמן רב לא נכחו כל כך הרבה חברי קונגרס בדיון. במהלך הדיון עצמו הביעו חברי קונגרס משתי המפלגות תמיכה בישראל ובצעד של הנשיא טראמפ להעברת השגרירות לירושלים. רבים מהם תהו מדוע בכל מדינות העולם נהוג כי השגרירות של ארה"ב נמצאת בבירת אותן מדינות ורק בישראל המצב שונה.

בעדותו בפני הקונגרס ציין ד"ר גולד כי "כל ממשלה ישראלית ביקשה העברת השגרירות לירושלים ולדעתו גם הממשלה הישראלית הנוכחית רוצה בכך". בפתיחת דבריו בירך נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, את הקונגרס על הדיון עצמו והדגיש כי לדעתו ממשלו של טראמפ כבר הבהיר את עמדתו בעניין וציטט את הודעת משרד החוץ האמריקני לפני זמן לא רב כי "עניין העברת השגרירות היא לא שאלה של האם להעביר את השגרירות אלא של מתי".

ד"ר דורי גולד עם רון דה סנטיס
ד"ר דורי גולד עם רון דה סנטיס

 

בהמשך עדותו בפני הקונגרס אמר ד"ר גולד כי אי העברת השגרירות לירושלים מהווה "למעשה נושא משני בתוך סוגיה גדולה הרבה יותר, והיא: הצורך בהכרת מדינות המערב בירושלים כבירת ישראל". בהמשך הסביר ד"ר גולד כי הסכנה הא מדינית, פוליטית ותרבותית ומתדלקת את ה"פנטזיות" במזרח התיכון בדבר הלגיטימיות של מדינת ישראל ודבר קיומה הזמני.

לאחר מכן סקר ד"ר גולד, את הלקחים הסטורים שיש להבין מאז הכ"ט בנובמבר, החלטת החלוקה ובנאום ירושלים, והוסיף כי לאור אי עמדתו של האו"ם נגד "הגירוש האתני", לדבריו של היהודים והרס המקומות הקדושים ליהודים, החלטה זו אינה מקובלת יותר על ישראל וירושלים, בטלה ומבוטלת.

ד"ר דורי גולד עם ג'ון בולטון
ד"ר דורי גולד עם ג'ון בולטון

 

בהמשך סיפר נשיא המרכז הירושלמי אודות היחס הפלסטיני לאחר חתימת הסכמי אוסלו למקומות הקדושים לדתות אחרות, כגון כניסת הקבר בבית לחם וקבר יוסף בשכם. בנוסף, סקר את פעילותו של הפלג הצפוני וקריאותיו המתסיסות "אל אקצא בסכנה" כקמפיין שקרי ומסוכן.

בסיום דבריו הדגיש ד"ר גולד כי "על ידי הכרה בירושלים והעברת השגרירות, ארצות הברית תסייע לקדם את השלום והביטחון באזור. אין להפקיר את ירושלים למציאות ההפכפכה של המזרח התיכון". נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה התבקש גם להתייחס לסוגיה של היחסים עם העולם הסוני הערבי. לדבריו של ד"ר גולד העולם הסוני יתקרב לישראל לאחר פתרון הבעיה עם איראן וכי לדעתו יש לשדרג את ההסכם הקיים.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא