כמה דברים שכדאי לדעת על ד"ר שוורץ

בועז שוורץ הוא דוקטור לכלכלה.  ישראלי שיצא ללימודי כלכלה בארצות הברית לאחר שירותו הצבאי ומאז עושה חיל בתחום בישראל ובעולם.

זה כבר שני עשורים שוורץ מנהל את הסניף הישראלי של דויטשה בנק – הבנק הזר הגדול בישראל ואחד הבנקים הגדולים בעולם.

שוורץ מנהל את הסניף ביד רמה, מביא אותו להישגים מרשימים פעם אחר פעם, תוך שהוא עוסק בהובלה וייעוץ בעסקאות ענק של מיליארדי דולרים, ומביא את הסניף שתחת ניהולו לרווחים שלא נראו בעבר.

מעמדו הבכיר של שוורץ בתחום הבנקאות העולמי הופך אותו לדמות מסקרנת במיוחד, בכל הקשור לנקודת המבט שלו על שינויים בכלכלה העולמית והישראלית.

אם כן, מה הוא חושב על הקשר בין מע"מ לנגיף הקורונה?

בועז שוורץ על מה זה מע"מ? ואיך זה קשור לקורונה?

מע"מ, או מס ערך מוסף, הוא מס עקיף, שנהוג במדינות רבות בעולם. המס מוטל על הערך המוסף למוצרים, או שירותים במהלך ייצורם. הכוונה היא, שמרגע קניית החומרים הדרושים לייצור מוצר כלשהו, למשל ועד הגעתו לצרכן הקצה, מחיר המוצר עולה. ההפרש הזה בין העלויות, הוא הערך המוסף, עליו מוטל המס.

בישראל נהוג מע"מ של 17 אחוזים, כך שאם למשל רכשתם מוצר, או שירות שמחירו 100 ש"ח, יתווספו 17 אחוזים על מחירו המקורי והוא יעלה כעת 117 ש"ח.

מס ערך מוסף משולם על ידי הלקוח ומי שמעביר אותו לרשויות הוא המוכר, או נותן השירות.

לדוגמא, אם רכשתם בסופר מוצרים בסך 117 ש"ח, הרי המחיר כבר כולל מראש את המע"מ ובעלי הסופר יעבירו את ההפרש הרלוונטי לרשויות המס.

אם רכשתם במאה שקלים כובע מעוצב ממעצבת אופנת בוטיק למשל, היא כנראה תוסיף עוד 17 ש"ח למחיר, כך תתבקשו לשלם 117 ש"ח. מתוכם היא תיקח אליה 100 ש"ח ותעביר לרשויות 17 ש"ח.

אז איך משפיע נגיף הקורונה ליחסים האלה בין הרשויות לעסקים בישראל?

הנפגעת העיקרית מנגיף הקורונה – הכלכלה העולמית

נגיף הקורונה התפרץ לחיינו במלוא הכוח בסוף שנת 2019, כשהוא גובה קורבנות רבים בסין בעיקר ומתפשט בקצב מהיר לחלקים רבים אחרים בעולם.

באופן מתואם להפליא עם תרחישים דמיוניים רבים, מדינות שבהן הופיעו אחוזי הידבקות גבוהים החלו להפעיל מערכות חירום שונות, כדי לעצור את התפשטות הנגיף. גם בישראל חלה השבתה יזומה של מרבית המוסדות והעסקים, כדי לצמצם ככל האפשר את ממדי המגפה.

אז מה הקשר בין מע"מ לבין נגיף הקורונה?

כפי שנאמר כאן בכותרת, אין באמת קשר. מע"מ נגבה באופן נקודתי לפי כל עסקה המתבצעת בשטח, כך שעסק שסובל מהפסדים בגלל הנגיף, או בגלל כל משבר אחר, אינו חייב במע"מ גם כך, על עסקאות שלא בוצעו.

 

בשורה התחתונה, לצד הקושי הגדול שהביאה איתה המחלה, חשוב לזכור שמערכות גדולות וחזקות פועלות בעולם הפיננסי. כדי לעצור את גלגלי השיניים המניעים את המערכות האלה, דרוש כוח גדול ושנים ארוכות של פגיעה רציפה בעולם העסקים, מה שאינו נכלל בתחזיות של טובי המוחות בנושא המחלה ולכן אין צורך להפוך את מע"מ כרגע לסיבה נוספת לדאגה.

 

 

 

 

 

 

 

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.