דרגת הוענקה היום (ה') לד"ר אבי יצחק, מפקד הרפואה של פיקוד הדרום, ובכך הוא הפך באופן רשמי לאלוף משנה הראשון ממוצא . יצחק, בן ה-44, הוא תושב באר שבע, נשוי ואז לחמישה ילדים. בשרותו הצבאי עד כה, הציל את חייהם של עשרות לוחמי צה"ל במלחמת לבנון השנייה, במבצע עופרת יצוקה ובשורת מבצעים נוספים.

ד"ר אבי יצחקי מקבל דרגת אל"מ. צילום: דובר צה"ל
ד"ר אבי יצחקי מקבל דרגת אל"מ. צילום: דובר צה"ל

לדברי הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, "הענקת הדרגה היום היא רחבה ושונה בהיקף. כל וקצינה שעלו בדרגה מביאים תרומה של למעלה מ-20 שנים בשירות. לכל אחד ואחת תרומה ייחודית וסיפור, ובכל זאת אלוף-משנה אבי יצחק פורץ דרך". איזנקוט פנה ליצחק ואמר: "אני מברך אותך. הענקת הדרגה מבטאת בעיניי את ההערכה הגדולה על מה שעשית עד כה".

יצחק מצידו ברך על המעמד "ברוך שקיימנו והגיענו לזמן הזה", ואמר: "אני מאד נרגש ושמח עבור עצמי ומשפחתי על הדרגה וההישג המופלא הזה. אין לי ספק שילדיי, בני נוער בכלל ובני נוער מהעדה האתיופית בפרט רואים בכך את הלכת 'אם תרצו-אין זו אגדה' הופכת למעשה מוחשי".

אולם לא רק היום רשם יצחק היסטוריה, לאורך כל חייו הוא היה חלוץ בפועלו. האל"מ הוא גם הרופא בישראל, שהדליק על כך בשנת 2010. ב-2009 קיבל את תואר המג"ד האתיופי הראשון. את קורס הקצינים בבה"ד 1 סיים כ"מופת גדודי". שירת בצה"ל במשך כשנתיים כרופא של גדוד 101 בצנחנים ואחר כך כשנתיים נוספות כרופא של יחידת מגלן, איתה השתתף במבצע חומת מגן ומבצעים נוספים. החל את ההתמחות בכירורגיה בבית החולים סורוקה בבאר שבע ב-2004, אך התמחותו נקטעה עקב פרוץ מלחמת לבנון השנייה. היה אחד מרופאי חטיבת הנח"ל באותה מלחמה, השתתף עימה בקרב סלוקי העקוב מדם והיה אחד מפצועי החטיבה, 12 שעות לפני תום המלחמה.

לאחר סיום ההתמחות בכירורגיה מונה ד"ר יצחק לראש מדור רפואה בפיקוד דרום וב-2012 לקצין הרפואה של אוגדת עזה. במסגרת תפקידו זה השתתף במבצע עמוד ענן והיה הרופא שהציל תחת אש את חייו של סא"ל (מיל.) גיל סיטון. מאז 2015 הוא מכהן כראש ענף רפואה מבצעית בצה"ל

הקצין הבכיר ביותר בצה"ל עלה לארץ בגיל 19 לאחר שהשלים תואר לרפואה באוניברסיטה באדיס אבבה. בהגיעו לישראל תכננן להמשיך את לימודי הרפואה, אך דבר אחד הפריע לקבלתו ללימודים – היה עליו להשלים שירות צבאי או לדחות את גיוסו. "עניין אותי רק ללמוד אז ביקשתי לדחות שירות. לא הסבירו, או שלא הבנתי שמדובר בחמש שנות שירות כרופא בצבא", הוא משתף.

מלבד יצחק שכאמור קוּדם, ציון שנקור ותמיר אלעזר הם שני סגני-האלופים היחידים ממוצא אתיופי שמשרתים היום בצה"ל. נתון נמוך יחסית לאחוזי הגיוס הגבוהים בעדה העומדים על 88.2% מהגברים ו-57.6% מהנשים (מעל הממוצע הכללי).


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.