המערכת הפוליטית סוערת בעקבות שריפת בובות החיילים הלילה (א') במדורות ל"ג בעומר על ידי מהפלג הירושלמי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "פלג קיצוני, שולי אמנם, של החברה החרדית המזוהה עם נטורי קרתא שרף בובות של חייל צה"ל, עם מדים של חיילי צה"ל ודגלי ישראל, במטרה לפגוע בחיילים חרדים. הצעד הזה הוא מתועב. חיילי צה"ל שומרים על כולם – גם על חרדים, כולל על האנשים הללו. אני מצפה ומבקש ודורש מכל מנהיגי הציבור להוקיע את המעשה המתועב הזה ואני מבקש גם מן המשטרה למצוא את האחראים".

צפו: חרדים קיצוניים מבעירים במדורות ל"ג בעומר. (צילום: חיים גולדברג)

‏שר הביטחון אביגדור ליברמן: "שריפת בובות חיילי צה"ל היא אירוע מביש וחמור המחייב טיפול משטרתי נחרץ וחסר פשרות, וגינוי ברור של ראשי העדה החרדית".

שר הפנים אריה דרעי תקף את כינה את המעשה כ"מגונה ומקומם" וציין: "חייבים להילחם בתופעה הקשה ולדרוש מהמשטרה לעצור את מבצעי המעשים".

שרת התרבות והספורט מירי רגב: "מי ששורף בל"ג בעומר בובות בדמות חיילי צה"ל ודגלי מדינת ישראל – שורף את תורת רבי עקיבא ורבי שמעון בר יוחאי, ומבזה את זכרם. לוחמי צה"ל היום, כמו לוחמי המרד ההוא שהובילו רבי עקיבא ורשב"י, הם שרשרת אחת של גבורה ונאמנות לעם היהודי. אני בטוחה שהציבור החרדי כמו כלל הציבור הישראלי מוקיע בבוז תופעות חמורות אלו המנוגדות למסורת היהודית ולערבות ההדדית שלנו בישראל".

השר דרעי. צילום: מכללת ספיר
השר דרעי. צילום: מכללת ספיר

השר איוב קרא מהליכוד: "לא להסתפק בגינויים. חייבים לעצור את המסיתים ששרפו בובות בדמות חיילים. לא שמעתי ששרפו בובות בדמות חיילים של בר כוכבא שנלחמו ברומאים. מי שלא מכיר במדינת ישראל יכול לעזוב אותה".

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ אבי דיכטר: "מי ששורף בובות, עלול לשרוף אנשים. את מי ששורף בובות של חיילי צה״ל, יש להעמיד לדין ולשפוט במלוא חומרת הדין. את ההסתה נגד מתגייסים לצה״ל, חייבים לעצור בכל מחיר. ועח"וב לא תרפה מהנושא".

"האם ישראל , או שירדנו מזה?"

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד: "חרדים קיצוניים שרפו אתמול בלילה בובות של חיילי צה״ל במדורות ל״ג בעומר. בפורים הם תלו בובות של חיילים ממרפסות במאה שערים, בשבוע שעבר הם שברו את השער של בסיס צבאי, פרצו לתוכו וחוללו מהומה. האם ישראל היא עדיין מדינת חוק, או שירדנו מזה?".

"אין בעיה למצוא את האחראים, אין בעיה לעצור אותם, אין בעיה להגיש כתבי אישום חמורים. הממשלה הזו, שמגיבה על כל פיפס של עיתונאי זוטר במקומון באוסטרליה, לא יכולה להמשיך לשתוק למול הטירוף. זה הרי לא מאבק בין חרדים לחילונים – רוב מוחלט של החרדים סולדים ומזועזעים כמו כל אזרחי ישראל ממעשי הטירוף האלה. חיילי צה״ל אינם הפקר. צריך לחקור, לעצור, להעניש", כך לפיד.

ח"כ עמיר פרץ מהמחנה הציוני: ״צריך לשים סוף לריטואל הבזוי שבו שורפים בישראל בובות של חיילים. יש גבול לחופש השיסוי".

בובה של חייל חרדי תלוי בשכונת מאה שערים בירושלים. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
בובה של חייל חרדי תלוי בשכונת מאה שערים בירושלים. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

בחודשים האחרונים ישנה עלייה במספר המקרים בהם הפלג החרדי הקיצוני פוגע בחיילי צה"ל. כזכור, לפני כחודשיים נתלו מספר בובות בדמות חייל חרדי בשכונות חרדיות בירושלים. ‏אחת הבובות נתלתה ברחוב יחזקאל ועליה הכיתוב "חרדק החוצה" והיא הורדה על ידי המשטרה. בובות נוספת הורדו במוקדים אחרים בעיר ומספר אנשים נעצרו.

כמה ימים לפני כן, יצאו רבני העדה החרדית בקריאה להורים לפני חג הפורים לפיה יש להשגיח על הילדים לבל יתחפשו לשוטרים וחיילים. במכתב שפרסמו הרבנים הם הביעו חשש כי ככל שחולף הזמן הופך צה"ל למודל לחיקוי בקרב ילדים ונערים צעירים. "הננו מעוררים בזה כי ראוי להורים לבל יתחפשו את בניהם לחיילים או משטרה וכדו', ויהיה זה להציב את הריחוק והניכור אליהם ואל כל מה שהם מסמלים ומביעים. המחנכים בתלמודי תורה יעמידו את התלמידים על חומר השעה וחובת ההתרחקות וההתבדלות".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.