4:05 21/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דרעי מקדם החלטה שתאסור באופן גורף פתיחת עסקים בשבת

דרעי מקדם החלטה שתאסור באופן גורף פתיחת עסקים בשבת

גורמים ביהדות התורה מסרו כי לא יצביעו בעד פשרה הכוללת פתיחת עסקים בשבת אבל לא ינסו להכשיל את המתווה במידה והוא "הרע במיעוטו"

בעוד המערכת הפוליטית עוסקת במשבר עבודות הרכבת בשבת, מצד ש"ס נערכים לקרב הגדול הבא מבחינת הסיעות החרדיות שהוא פתיחת עסקים בשבת. יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי פועל בימים האחרונים לטרפוד המלצות הוועדה המקצועית שבחנה את נושא חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב, המתיר פתיחת עסקים בשבת בעיר.

מתוך 'הפטריוטים' היום (ג')

יו"ר ש"ס מנסה לקדם החלטה שתאסור באופן גורף פתיחת עסקים בעיר תל אביב, כולל עסקים קטנים כמו מרכולים ופיצוציות. יחד עם זאת, דרעי מציע כי הממשלה לא תתערב במדיניות העירייה הנמנעת מאכיפת חוק שעות עבודה ומנוחה בשלושה מתחמי בילוי וקניות הפועלים בעיר בשבת כמו נמל יפו, נמל תל אביב ומתחם התחנה וכן בחנויות נוחות במתחם תחנות דלק.

המתווה שמציע דרעי צפוי לספוג ביקורת מאגפים חרדיים השמרניים, גורמים ביהדות התורה מסרו אתמול כי הם מתואמים יחד עם דרעי, אך עם זאת הבהירו כי לא יסכימו להצביע בעד פשרה בנושא, הכוללת עסקים פתוחים בשבת, גם אם המצב הקיים מוצג כחלק מהסטטוס קוו בתל אביב. יחד עם זאת מסרו ב"יהדות התורה" כי אם חברי הסיעה יראו במתווה כ"רע במיעוטו", כחלק מההסכמות האפשריות בקואליציה, הם לא יכשילו אותו. גורמים בסיעה מסרו כי "בכל מקרה נעדיף מצב שבו ההצעה עוברת בלעדינו, תוך הימנעות שלנו". בש"ס ישנה העדפה כי ההחלטה תהיה בסופו של דבר של הממשלה, ולא תזוהה באופן כללי עם התנועה או עם דרעי.

בלשכת שר הפנים הכינו בימים האחרונים טיוטה של הצעת הממשלה אשר תכריז על שבת כיום מנוחה, ההצעה תאסור באופן גורף פתיחת עסקים בשבת, כולל חנויות נוחות ונתחמי קניות, ותעוגן בחקיקה ראשית. בש"ס מסרו כי הטיוטה שאין לה סיכויים רבים לקבל את תמיכת הקואליציה, תצא רק במידה וייכשלו מאמצי הסיעות החרדיות לטרפד את המלצותיה של הוועדה המקצועית בראשות מנכ"ל משרד רה"מ, אלי גרונר, הווה אומר, רק במצב של משבר קואליציוני.

משברי השבת שירעידו את הקואליציה? מתוך כלכלי בלילה

הצעות ועדת גרונר

ועדת גרונר תציע שלוש חלופות לפתקון המחלוקת המשפטית והפוליטית בנושא החוק העירוני שקבלה עיריית תל אביב בשנת 2014. הממשלה אמורה לקבוע את עמדתה בנושא לקראת ההכרעה בג"ץ שתתקבל בחודשים הקרובים, לאחר שנגד החוק הוגשו ארבע עתירות. גורמים בסביבת דרעי מוסרים כי "החוק העירוני הוא תקדים מסוכן שישפיע על רשויות מקומיות נוספות ברחבי הארץ, להתיר פתיחה מסיבית של עסקים בשבת".

אחת החלופות שמציעה ועדת גרונר מבין השלוש, היא אשרור החוק העירוני, המתיר לכ- 160 עסקים ברחבי העיר לפעול בשבת, בנוסף לשלושת מתחמי הקניות והבילוי – נמל תל אביב, נמל יפו ומתחם התחנה. החלופה השניה המוצעת, היא הפחתת מספר העסקים הפותחים ביום המנוחה ב- 20%, החלופה השלישית היא אישור לפתוח בשבת חנויות נוחות במתחם תחנות הדלק ושלושת מתחמי הקניות והבילוי, ובנוסף הותרת מספר מצומצם של פיצוציות ומרכולים פתוחים. הפיצוציות והמרכולים ייפתחו לפי תורנות, בדומה למה שקורה עם בתי המרקחת בערים.

מנסה לקדם מתווה שיאסור פתיחת עסקים בשבת.
מנסה לקדם מתווה שיאסור פתיחת עסקים בשבת. אריה דרעי

ש"ס ויהדות התורה, דוחות את שלוש החלופות ודורשות כי הממשלה כולה תחליט לפסול את חוק העזר בעיריית תל אביב, לקראת ההכרעה בבג"ץ. בימים האחרונים עברה הצעה כזו לוועדת גרונר על ידי מנכ"לית משרד הפנים, אורנה הו\מן-בכור, בעוד מתקיימים דיונים בין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלביט ללשכתו של דרעי על מנת להגיע לפשרה.

הצעתו של דרעי דומה לחלופה השלישית שמציעה הוועדה, אך הינה מחמירה יותר ואוסרת על פתיחת מספר מצומצם של מרכולים ופיצוציות. בלשכת דרעי הסבירו כי ההצעה אינה עוסקת בהסדרת הפעילות במתחמי הקניות ובחנויות הנוחות בשבת, אלא ביחסה הפסיבי של הממשלה, כלפי מדיניות עיריית תל אביב, לא לאכוף במקומות אלו את חוק שעות העבודה והמנוחה. בסיעות החרדיות הדגישו כי המחלוקת אינה דנה בשלושת מתחמי הקניו בעיר אשר יוכלו להמשיך לפעול בשבת, אלא ב- 160 בתי העסק ברחבי העיר.

"בכוונת המשרד להגיש לבג"ץ עמדה קולקטיבית של הממשלה נגד חוק העזר העירוני של תל אביב, במה שנוגע למרכולים ולחנויות בלב העיר. תהיה לזה עוצמה גדולה הרבה יותר מעמדה של שר הפנים" מסר אתמול גורם במשרד הפנים. בנוסף הסביר אותו גורם כי מטרת המהלך היא "לסמן סטטוס קוו מבלי להרגיז את האזרחים, ורק אם זה לא יעזור, נשים על השולחן את ההצעה שאומרת שאין בישראל עסקים פתוחים בשבת ונעגן את זה בחקיקה ראשית – שתבטל כל חוק עזר עירוני בנושא".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפקח נותן את הדו"ח לפעילים ברמת אביב. צילום: בית חב"ד רמת אביב ג'

עיריית ת"א נתנה דו"ח לחב"דניקים שהפעילו דוכן תפילין ונרות לשבת

פקח עירייה רשם דו"ח לחב"דניקים בגין העמדת דוכן תפילין וחלוקת נרות לשבת ברמת אביב