במרחב הציבורי: (ש"ס) התייחס הבוקר (ג') בראיון לגל"צ לחוקי העזר שהעבירו מספר רשויות מקומיות כדי לאפשר ואמר כי "כל החוקים הללו חסרי תועלת – שר הפנים הוא בעל הסמכות אם לאשר אותם או לא".

"הכל לצורך כותרות", קבע דרעי, "כל חוק עזר עובר תהליך של שישים יום ובסופו הוא מגיע אל שולחני לאישור". בפנייה לראשי הערים המליץ להם שר הפנים: "תפסיקו לנהל קמפיין, אתם יודעים טוב מאד מי מחליט לגבי חוקי עזר בסופו של יום. אני לא מתערב לכם במערכת הבחירות שלכם, אבל אתם יודעים טוב מאוד שלשר הפנים יש את הסמכות לתיקון החוק".

בניסיון להסביר מדוע סוגיית השבת לא נתונה לסמכות ראשי הערים, אמר דרעי: "זה כמו שעיריית גבעתיים תחליט היום בלילה לחוקק חוק שמהיום והלאה בגבעתיים ינהגו בצד השמאלי ולא הימני. זו סמכות של עירייה? תבוא ותגיד 'למה רק משרד הבריאות יכול לאשר עישון גראס בגלל כאבים? אני מחליטה שתושבי גבעתיים יעשנו גראס'. למה לא?".

עיריות ורשויות מקומיות יצאו באחרונה למירוץ נגד הזמן וחקיקת חוקי עזר עירוניים הטרם יאושר . הצבעה על חוק בנושא שהייתה אמורה להתקיים אתמול בעיריית גבעתיים נמנעה בצו בית משפט.
גם מועצת העיר ראשון לציון אישרה אמש (ב') תיקון לחוק העזר העירוני שמאפשר לטענה פתיחת מרכולים וקיוסקים בשבת וזאת על רקע החקיקה הארצית המתגבשת בימים אלו בנושא חוק המרכולים. " מבקשת לשמור על הסטטוס קוו בעיר, קרי לאפשר פתיחת מרכולים וקיוסקים באזורי התעשייה בעיר וברחובות מרכזיים: ז'בוטינסקי, הרצל, רוטשילד וירושלים", נמסר מהעירייה. דיון נוסף שיתקיים בהמשך יעסוק בשעות הפעילות ברחובות הראשיים.

בתחילת חודש מאי 2017, הנחה ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, את צוות המטה לפעול לגיבוש תיקון חקיקה נרחב (רפורמה) בכל הנוגע לשעות פתיחת עסקים. עבודת המטה בנושא החלה זמן רב לפני מתן פסק הדין בבית המשפט העליון.

"נראה שחוק המרכולים לא צפוי לשנות את הסטטוס קוו בעיר", אומרים בעירייה. "הוא יעסוק רק בעסקים כגון מרכולים או עסקים מסחריים אחרים. בתי עסק הנוגעים לבילוי בימי המנוחה, הוחרגו מנוסחי החוקים שבידי העירייה. מאחר ובראשון לציון פועלים בשבת מעט בתי עסק, השפעתו של החוק תהיה מועטה".

מוטי עג'מי, מ"מ ראש עיריית ראשון לציון טען כי התהליך נעשה תוך התחשבות ברגשותיהם כל הגורמים במטרה לשמר את צביונה של העיר ולאפשר לכלל תושביה לחיות בהתאם לדתם, אמונתם, צרכיהם וברצונותיהם, ברוח הסובלנות המאפיינת את העיר, "אנו מתאימים את החוק למציאות, שקיימת בעיר כבר עשרות שנים. הסדרה זו פועלת לטובת כל תושבי העיר".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.