שר הפנים (ש"ס) והשר לביטחון פנים (הליכוד) מנעו היום (רביעי) את כניסתה לישראל של השחקנית-דוגמנית הדרום-אפריקאית (Shashi Naidoo).‏

‏נאיידו, דמות ציבורית ידועה בדרום אפריקה, הביעה לפני כחודש תמיכה בישראל ברשתיות החברתיות. בין השאר, צייצה נאיידו כי ישראל אינה מדינת אפרטהייד, שכן יהודים, נוצרים, הומוסקסואליים, נשים ועוד נהנים משוויון זכויות, וכי בעזה שולט ארגון הטרור של חמאס..

בעקבות הדברים, היא ספגה ביקורת קשה מצד פעילים וארגוני בדרום אפריקה, לרבות איומים על חייה.

נאיידו במסיבת העיתונאים של ה-BDS. צילום מסך מתוך יוטיוב

 

במסיבת עיתונאים שכינסה בחסות ארגון החרם הקיצוני BDS South Africa, הביעה נאיידו חרטה על הדברים והודיעה כי בכוונתה להגיע לאזור, זאת במסגרת ה"חינוך מחדש" שלה.

להערכת גורמים במשרדלנושאים אסטרטגים, ניכר כי נאיידו הפכה שבויה בידי ארגונים אלה, וכי הביקור בישראל והגדרתו כ"חינוך מחדש" בישראל ובשטחי הרשות מהווה "פיצוי" עבור BDS, נוכח הפרופיל הציבורי הגבוה שלה.

השרים דרעי וארדן. צילום: פלאש 90

 

לאחר בחינת הנושא, החליטו השרים דרע וארדן לסרב לבקשת הכניסה שלה לישראל, לאור ההערכה כי ביקורה ינוצל לקידום קמפיין הדה-לגיטימציה נגד המדינה.

השר ארדן, עם זאת, הזמין אותה לקיים ביקור עצמאי בארץ, שלא בחסות ה- BDS, ולהתרשם בעצמה מהמציאות בשטח.

״ארגוני החרם נגד ישראל עוברים לשלב האיומים על אנשים כדי שיפעלו נגד ישראל. זה מקרה חמור במיוחד ולכן הפעלתי את סמכותי והוריתי למנוע את כניסתה לישראל״, הסביר דרעי.

השר ארדן אמר "עצוב מאד שבדרום אפריקה של היום, הבעת תמיכה בישראל במאבקה נגד ארגוני טרור מובילה לאיומים על חייו של מי שהביע את התמיכה. זהו שימוש בדרכי טרור אישי וכפייה – כמו במקרה של נבחרת ארגנטינה, כאשר ארגוני הBDS הפעילו לחץ ואיומים אישיים על השחקנים ובני משפחותיהם.

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.