No Tag To Print

הכנסת אישרה סופית את חוק יסוד הממשלה

הולכים לבחירות: הכנסת הצביעה על פיזורה

עם כשלון המגעים מול סיעת 'ישראל ביתנו' עבר החוק לפיזור הכנסת בקריאה שניה ושלישית. באופוזיציה התנגדו לקיום בחירות. הבחירות יתקיימו ב-17 בספטמבר. נתניהו: "אביגדור ליברמן הוליך שולל את המצביעים שלו"

הכנסת אישרה בקריאה שניה ושלישית את פיזורה והסדרת מימון הבחירות. ההצבעה התקיימה בקריאה שמית ועברה ברוב של 74 תומכים מול 45 מתנגדים.

הבחירות לכנסת יתקיימו ב-17 בספטמבר י"ז באלול.

ח"כ רועי פולקמן (כולנו) נעדר מההצבעה. הקואליציה וחברי הסיעות הערביות תמכו בפיזור הכנסת בעוד שאר סיעות האופוזיציה התנגדו.

נתניהו: "ליברמן הוא חלק מהשמאל"

לאחר ההצבעה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "לפני כמה שבועות הציבור בישראל החליט החלטה ברורה חד משמעית. הוא קבע שאני אהיה ראש הממשלה שהליכוד יוביל את הממשלה- ממשלת ימין. הציבור בחר בי להוביל את מדינת ישראל. המפלגות השונות שהתמודדו לכנסת, רבות מהן, אמרו א'נחנו נתמוך בנתניהו' והציבור אמר את דברו. ואכן 60 מתוך 65 מנדטים שניתנו לימין עשו בדיוק את מה שהבטיחו לעשות, מפלגה אחת עשתה את ההפך הגמור. אביגדור ליברמן לצערי הוליך שולל את המצביעים שלו. לא הייתה לו שום כוונה מהרגע הראשון לבצע את מה שאמר. הוא הציב דרישה ובכל פעם שנענה הוא הציב דרישה חדשה".

ראש הממשלה נתניהו, היום. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

"הוא גורר מדינה שלמה לעוד חצי שנה של בחירות, זה אחרי שהוא גרר אותנו פעם שניה. בשמונה חודשים אביגדור ליברמן גורר את המדינה פעמיים לבחירות בגלל גחמות אישיות. בגלל הניסיון להשיג עוד כמה מנדטים. אביגדור ליברמן הוא חלק מהשמאל. הוא חלק מהשמאל. אתה נותן לו קולות מימין והוא לא נותן את קולו לממשלת הימין הוא מפיל את ממשלת הימין. לא יאמינו לו כי מבינים כבר את הטריק".

ח"כ אביגדור ליברמן. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

 

"לוקחים מיליארדים, שורפים מיליארדים, ומשתקים מדינה לשנה בגלל אמביציה של אדם אחד. יש לנו דברים מאוד חשובים לעשות. היום קרה משהו, בטח לא שמתם לב. הייתי בקרמלין ובבית הלבן והצעתי שתקום ועדה טרילטראלית ארה"ב-רויסה-ישראל שתדום באתגירם באזור. מעולם בתולדות ישרלא לא היה דבר כזה ששתי המעצמות הגדולות בחרו לבוא הנה כדי לדון ביניהם וגם איתנו. אלה הדברים שאנחנו צריכים לעשות עכשיו ולא לרות לבחירות מיותרות בזבזניות שאף אחד לא צריך כי העם אמר את דברו".

"זה קפקאי לגמרי. אנחנו ננהל משא בחירות חד, בהיר ובו אנחנו ננצח והציבור ינצח", אמר נתניהו. "אני לא חסכתי שום מאמץ למנוע בחירות מיותרות. בהדברות עם ליברמן בכל דרך אפשרית וגם עכשיו בניסיון בכל דרך להגיע לממשלה יציבה, לנסות באמת להוביל את מדינת ישראל. יהיה לי עוד מה להגיד לכם מחר".

אלקין: "ליברמן לוקח אותו לבחירות"

"ככל הנראה הולכים לבחירות", אמר ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו לחברי הסיעת הליכוד שהגיעו בהרכב מלא לישיבה לאחר שהמגעים מול 'ישראל ביתנו' כשלו. לדברי השר זאב אלקין: "ליברמן לוקח אותנו לבחירות".

ישיבת סיעת הליכוד

ליברמן מצידו הטיל את האחריות לפתחו של הליכוד ש"נכנע לחרדים". בבית היהודי- האיחוד הלאומי הסבירו: "מתוך אחריות ציבורית לעתיד מחנה הימין החליטה הערב סיעת הבית היהודי האיחוד הלאומי להצביע בעד פיזור הכנסת ה21. הערב מיד בתום ההצבעה תתכנס מפלגת הבית היהודי להקמת מטה הבחירות".

הצהרת ליברמן. צילום: אלירן טל

מוקדם יותר הודיעו חברי הכנסת מהסיעות החרדיות ש"ס ודגל התורה קיבלו את הצעת ראש הממשלה להצביע על חוק הגיוס המקורי כלשונו בטרם יפקע. באגודת ישראל לא קיבלו את ההסדר. מישראל ביתנו נמסר: "ההצעה שלנו ידועה והיא עדיין בתוקף".

בליכוד הודיעו בערב כי "נסגרו הסכמים קואליציוניים סופיים עם 60 ח״כים", אולם במפלגת 'כולנו' של כחלון יחתמו עליהם רק לאחר שליברמן יודיע על הצטרפות לקואליציה.

במקביל, נעשו נסיונות אחרונים של נתניהו להשיג תמיכה של ח"כ מחוץ לשורות הקואליציה. ח"כ אורלי פרומן מ'כחול לבן' הכחישה שפנו אליה. גישושים נעשו גם אצל ח"כ גדי יברקן וח"כ החרדית עומר ינקלביץ'.

It is not Android