בעצרת מפלגת . צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

טלטלה במירוץ לראשות מרצ: שני המתמודדים הוותיקים, זהבה גלאון וח"כ הודיעו על פרישתם מהמירוץ. רבים במרצ הופתעו היום מהחלטתה של יו"ר המפלגה זהבה גלאון לפרוש מהתמודדות לראשות מרצ ואולי גם לפרוש לגמרי מהחיים הפוליטיים. גלאון הבינה שסיכוייה להיבחר שוב קטנים, הוכיחו זאת סקרים פנימיים שערכה וגם שיחות עם פעילים מרכזיים במפלגה. הבחירות ייערכו בחודש הבא, ובפעם הראשונה לא חברי הועידה בלבד יכריעו אלא כל מתפקדי מרצ.

גלאון מסרה: "פתיחת מרצ הייתה הצלחה אדירה ואני לא מתחרטת עליה לרגע. כל חיי הפוליטיים נלחמתי למען עקרונותיי וערכיי. הייתי עושה את הכל שוב גם בידיעת המחיר האישי מראש. אני במרצ וברצ מהיום שניתנה לי זכות בחירה, ועבורי מפלגה היא כלי לשינוי, לא סידור עבודה. לא פעם מתחתי ביקורת על פוליטיקאים שנדבקו לכיס, והיום יש לי הזדמנות לא לדרוש, אלא, גם לקיים ולהעביר מסר: נבחר הציבור הוא שליח הציבור שצריך להיאבק על העתיד לא על התפקיד. אני גאה בזכות שהייתה לי להנהיג את השמאל הישראלי, ואני שמחה לראות את מרצ נפתחת. אני יודעת שאני משאירה למי שיחליף, או תחליף, אותי מפלגה חזקה ומבוססת משקיבלתי לידיי".

בהודעה ששלחה לחברי המפלגה הוסיפה גלאון: "התרשמתי שמתפקדי מרצ רוצים לראות הנהגה חדשה. אני לא מצטערת לרגע על פתיחת השורות. זו היתה ההחלטה הנכונה למרצ, ותוצאותיה עלו על כל הציפיות: 31,000 איש התפקדו למפלגה. כל חיי הפוליטיים נלחמתי על העתיד, לא על התפקיד".

הודעת פרישה מהמרוץ לראשות מרצ

חברות וחברים, בלב כבד אני מסיר את מועמדותי לראשות מרצ. עברתי אירוע רפואי שמגביל את היכולת שלי להמשיך בקמפיין כפי שהייתי רוצה. אמשיך לשרת את הציבור כיושב ראש סיעת מרצ בכנסת – ולקדם את הערכים שבעבורם שלחתם אותי לכנסת. אני רוצה להודות לאלפי האנשים שתמכו, התפקדו, התנדבו, סייעו ותרמו. כל התרומות שקיבלתי – יוחזרו לתורמים. אני רוצה להודות גם לצוות הרפואי בבית החולים 'שערי צדק' על הטיפול המסור. המשימה שלנו, של יצירת שמאל אחר וישראל אחרת, לא השתנתה. בימים הקרובים נתכנס האדומים, הקבוצה הפוליטית הגדולה והמשמעותית ביותר בציונות הסוציאליסטית, ונקבל את ההחלטות לגבי המשך דרכנו המשותפת. יש לנו עוד דרך ארוכה ביחד, שלכן ושלכם – אילן

Posted by ‎אילן גילאון‎ on Wednesday, February 28, 2018

גילאון בישר לעוקביו בעמוד הפייסבוק כי ייפרוש בשל מצבו האישי. "בלב כבד אני מסיר את מועמדותי לראשות מרצ. עברתי אירוע רפואי שמגביל את היכולת שלי להמשיך בקמפיין כפי שהייתי רוצה. אמשיך לשרת את הציבור כיושב ראש סיעת מרצ בכנסת – ולקדם את הערכים שבעבורם שלחתם אותי לכנסת. אני רוצה להודות לאלפי האנשים שתמכו, התפקדו, התנדבו, סייעו ותרמו. כל התרומות שקיבלתי – יוחזרו לתורמים. אני רוצה להודות גם לצוות הרפואי בבית החולים 'שערי צדק' על הטיפול המסור.

"המשימה שלנו, של יצירת שמאל אחר וישראל אחרת, לא השתנתה. בימים הקרובים נתכנס האדומים, הקבוצה הפוליטית הגדולה והמשמעותית ביותר בציונות הסוציאליסטית, ונקבל את ההחלטות לגבי המשך דרכנו המשותפת".

 

חברי מרצ.צילום: פלאש 90

המועמדת המובילה: ח"כ

אז מי יירש את תפקידה? האם ח"כ אילן גילאון הותיק והמוערך, או ח"כ תמר זנדברג הצעירה והנמרצת אם כי מעוררת המחלוקת. הם המועמדים המובילים, לצידם מנסה את מזלו אבי בוסקילה, לשעבר מזכל שלום עכשיו.

זנדברג עצמה נפרדה מגלאון וכתבה: "זהבה גלאון היא מנהיגה אמיצה ופורצת דרך, שנמצאת בשורה אחת עם שולמית אלוני ויוסי שריד. הובילה את מרצ והשמאל הישראלי תוך מחויבות אידיאולוגית עמוקה להישגים משמעותיים בתקופה של טלטלות לא פשוטות. זה סיום פרק אחד בקריירה המפוארת של גלאון ואני משוכנעת שהיא תמשיך להיות חלק בהנהגת מרצ".

בהמשך ח״כ תמר זנדברג על פרישתו של אילן גילאון מהמירוץ לראשות מרצ: ״אילן גילאון הוא הלב הפועם של השמאל, ואני קודם כל מאחלת לו בריאות טובה וחזרה מהירה לחזית המאבקים החברתיים שישראל כל כך זקוקה להם.
"ההישגים שרשומים על שמו של גילאון הם מאבני היסוד של השמאל והוא ניהל, וימשיך לנהל אותם מתוך מחוייבות אידיאולוגית עמוקה ויכולות פוליטיות מרשימות. אילן הוא מעל הכל בן אדם.
אני מצפה לחזרתו המהירה לעבודה משותפת בשורת ההנהגה של מרצ״
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.