הבחירות הללו היו יותר מכל, מפתיעות. אי שם בחודש מאי 2019, אף אחד לא ציפה למערכת בחירות נוספת כל כך קרובה למערכת שקדמה לה בתחילת 2019. את מסע הבחירות הקודם התחלתי לאחר שנבחרתי כנציגת מחוז דן לרשימת הליכוד לכנסת ה-21, והנה כבר אני בקדנציה השנייה שלי בתוך פחות משנה. לצערי, הצעות החוק שהעברתי הוקפאו לעת עתה, ובע"ה כנציגה החברתית בסיעת הליכוד אפעל לקידומם כבר בתחילת הכנסת הקרובה, ובכל הכוח למען האוכלוסיות החלשות של החברה הישראלית. מאידך, במהלך מסע הבחירות זכיתי לתור את הארץ לאורכה ולרוחבה ולפגוש את תושביה המדהימים של ארץ ישראל. בצפון ובדרום, אנו פסיפס של הון אנושי שאין עוד כמוהו באף מדינה אחרת. וזה מה שחשוב בסוף יום.

ביום הבוחר לכל אחד ואחת מאתנו תכניות שונות. האחד ילך לחוף הים, השני למתקני השעשועים עם הילדים והשלישית אולי תבחר לתת עוד כמה שעות במשרד. איש ואישה במעשיהם ולפי אורח חייהם. אזכיר ואציין שלאחר כל תכניותיכם, או אפילו לפני, ישנו עוד תפקיד אחד קטנטן שעל כל אחד ואחת מאתנו למלא – את זכותנו לבחור. אין זה מובן מאליו שאנו חיים במדינת היהודים לאחר 2000 שנות גלות, אין ספור פרעות וניסיונות השמדה שהתרחשו לפני כ-70 שנה בלבד. את הזכות הזו פשוט חייבים לממש. למען עתידנו, עתיד ילדינו, נכדינו ומשפחתנו, ולמען המשך קיומה התקין ושגשוגה של מדינת ישראל על כל יושביה, כפי שהיה בעשור האחרון.

זכות ההצבעה החופשית והחשאית, היא אכן מבין זכויות האזרח החשובות ביותר שיודעת האנושות בעידן הנוכחי. זכות זו, יותר מכל, מצביעה על חברה בריאה ותרבות דמוקרטית ענפה וקונצנזואלית. אך לפני שלשול הפתקים אנו קודם בני אדם. בשר ודם, מחשבות ורגשות. הנטייה שלנו כמצביעים, משמאל ומימין, להסתגר בתוך המחנה המוכר והחם שלנו גורמת לנו לעיתים להיות תוקפניים וקנאים כלפי המחנה "היריב" ובעתות בחירות, קל לנו להגיד ו/או לבטא סלידה ולפעמים גם רגשות חמורים מכך. עלינו לזכור שבתום ספירת הקולות ולאחר דעיכת סרטוני הקמפיינים היישר אל ארכיוני הדיגיטל, כולנו שכנות ושכנים. אחת קרובה יותר ואחד רחוק יותר. הים יישאר אותו הים ולמחרת השמש תזרח ותשקע מו בכל יום משחר העולם. היחסים התקינים וההדדיות שיודע עם ישראל להפגין טוב כל כך, חייב להישמר ולאורך זמן. זו סכנה אסטרטגית שעלולה להצית מקרים כאובים בתוך החברה הישראלית. בהתמודדות בין נציגי המפלגות, עולים לעיתים הטונים והרגשות סוערים. משמאל ומימין, לכולנו יש התבטאויות שפחות התחברנו אליהן ולבל נשכח שכל הגיג, טוב יותר או טוב פחות, יש השפעה לכיוון מטה, לעם ולאזני האזרחים וטובה דרך אהבת החינם מאשר השנאה בתשלום.

לסיכומו של עניין – מערכת הבחירות הנוכחית החלה בסערה, לאחר שמפלגות קטנות וסחטניות סרבו להתגמש על מנת לחסוך מכולנו הליכה שנייה לקלפי בתוך פחות משנה ברציפות. ועוד לא התחלתי אפילו לדבר על החשד שבזיופי בחירות, שבדיקה מעמיקה שלהן יכולה הייתה לחסוך לנו את האכזבה שבאי-הצלחת הקמת ממשלה ימנית-לאומית. אבל החלב כבר נשפך, ומלאכת הרכבת ממשלה נוספת לפנינו ורצון הבוחר נשמע היטב בקלפיות.

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.