הבוקר פנה עו"ד משה פולסקי המייצג את ארגון ליב"ה לשר הדתות יצחק וקנין, ובמכתב מפורט הציג בפניו טענות המתפללים והמתפללות בכותל בראשי חודשים, על הפגיעה בהם ובתפילה המתקיימת במקום.
במכתבו כותב פולסקי כי "קבוצת נשים המתכנה בשם '' אליהן נלוות נשים מארגונים רפורמיים, מבצעות מדי חודש בחודשו, פרובוקציות והפרות סדר, אשר פוגעות פעם אחר פעם, בציבור גדול של מתפללים. מדובר הן בפגיעות פיזיות, של דחיפות ומכות, והן בפגיעה ברגשותיו של ציבור גדול, בשל עריכת טקסי תפילה וצרמוניות במקום, המזכירות תפילות בכנסיות נוצריות ולא תפילה יהודית מקובלת".

עיקר הטענה מופנית כלפי אנשי : "לכאורה, האמונה על שמירת הסדר במקום אמורה להיות המערבי, הפועלת תחת הנחיותיו של הרב שמואל רבינוביץ', הממונה על המקומות הקדושים" נכתב. עוד נטען כי הנשים "התפללו בקול רם וצעקני, לרבות בתפילת העמידה שנאמרת בד"כ בלחש, ואף הגבירו את קולן בזמן אמירת קדושה וברכת כהנים בתפילה המרכזית.

"בשעה 7:50 לערך, נערכה, קריאה ב'ספר תורה' וזאת בניגוד לנהלים ותך הפרת של תקנות השמירה על המקומות הקדושים" מפרט פולסקי. "סדרני הקרן נכחו במקום ולא עשו דבר לשם מניעת הפרובוקציה".

ממרכז ליב"ה נמסר: "אזלת היד שאנו נתקלים בה מדי חודש מחייבת התייחסות ובחינה מחדש של המסוגלות לשמור על הנהלים במקום, לא יתכן שחודש אחרי חודש מכניסות קומץ הנשים הזה ספר תורה לרחבת הכותל, בניגוד לתקנות ותוך פגיעה בקדושת המקום, פוגעות במתפללות וצועקות באופן שמבזה את קדושת המקום, וכל זה מבלי שהסדרנים, אנשי הקרן למורשת הכותל, יפריעו או אפילו יעירו להן.
אנחנו דורשים משר הדתות שיפעיל את סמכותו ויפעל לאכיפת התקנות, לשמירה על שלום המתפללות ולשמירה על קדושת המקום."

מהקרן למורשת הכותל נמסר בתגובה: "הקרן למורשת הכותל המערבי פועלת בנחישות  וברגישות  במתחם הכותל המערבי ועל פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה ומשרד המשפטים. קבוצת נשות הכותל יוצרת פרובוקציה מדי חודש בחודשו ומרתקת כוחות משטרה ואבטחה על מנת לשמור על הסדר הציבורי לאור פרובוקציות אלה. הן אינן מכבדות את נהלי המקום, לא את החלטות הממשלה ולא את הוראות היועץ המשפטי לממשלה. ציבור גדול מכל העדות והשקפות העולם מאסו בדרך שלהן לבזות ולפגוע בקדושת הכותל המערבי. הנהלת הקרן למורשת הכותל פנתה למשרד המשפטים וביקשה שיפעלו בחומרה לאור הפרות בכוונה תחילה של נשות הכותל בהנחיות שהתקבלו".

מארגון 'נשות הכותל' נמסר בתגובה: "אנחנו מגיעות מידי ראש חודש לעזרת הנשים בכותל לקיים את תפילתנו, מזה 30 שנה. המתפרעים היחידים הם קיצונים שבאים במיוחד על מנת לפגוע בנו ולהפריע לנו לקיים את התפילה".

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.