בתנועת 'אם תרצו' פנו היום (ה') בדרישה מהשרת התרבות מירי רגב, האחראית על לשכת הפרסום הממשלתית (לפ"מ), להפסיק מידית את הפרסומים הממשלתיים בעיתון ובאתר 'הארץ' בעקבות המאמר המסית נגד הציבור הדתי לאומי שפורסם אתמול באתר.

"בידיך הדבר לעצור את ההסתה המשתוללת". צילום: פלאש 90
"בידיך הדבר לעצור את ההסתה המשתוללת". צילום: פלאש 90

 

במכתב חריף ששיגר מנכ"ל תנועת 'אם תרצו' מתן פלג לשרה, כתב כי "במאמר השתלח הכותב בצורה מבחילה בציבור הדתי לאומי תוך השוואתו לארגון הטרור 'חיזבאללה'. ככלל נציין, שכל הסתה נגד ציבור כזה או אחר והשוואתו למחבלים רוצחי חפים מפשע, פסולה מיסודה ודורשת הוקעה ציבורית ומערכתית נוקבת. במקרה דנן ההכפשה הנתעבת כוונה דווקא אל בני הציבור הדתי לאומי, אשר מיטב בניו ובנותיו משרתים את עמם ומולדתם בצורה מעוררת כבוד והשראה, הן בצה"ל והן במסגרות האזרחיות השונות".

פלג ציין במכתבו דוגמאות שונות מהשנים האחרונות בהן בחר עיתון 'הארץ' לצאת נגד מגזרים שונים במדינת ישראל. הוא הוסיף: "לצערנו הרב, אנו עדים למציאות בה עיתון הארץ ולא בפעם הראשונה, מפרסם מאמר שאינו חשוד רק בדה-לגיטימציה כלפי הקבוצה הדתית לאומית בארץ, אלא במאמר שיש בו הסתה ממש. כמי שאמונה ואחראית על לשכת הפרסום הממשלתית המעניקה תשדירי חסות ופרסומים שונים לכלי התקשורת ובתוכם עיתון ואתר "הארץ" מטעם מדינת ישראל, אנו מבקשים ממך לשקול בכובד ראש להודיע לאלתר על הפסקת כל פרסום בעיתון הזה".

את מכתבו חתם פלג באומרו כי "תקציבה של לשכת הפרסום הממשלתית מגיע מכיסו של משלם המיסים. אין סיבה שמשלם המיסים יממן הסתה נגד עצמו. בידיך הדבר לעצור את ההסתה המשתוללת בטרם כדור השלג יצבור תאוצה ויגדל חלילה".

לשכת הפרסום הממשלתית היא הגוף האמון על רכש הפרסומות עבור רשויות המדינה, משרדי הממשלה, ולקוחות ציבוריים נוספים בכלל הפלטפורמות. קמפיינים מוכרים שניהלה הם קמפיינים כמו "ישראל מתייבשת", והקמפיינים לעידוד ההצבעה בבחירות.

"סרת התרבות". התגובה של עיתון הארץ למעבר לפ"מ לאחריות משרד התרבות
"סרת התרבות". התגובה של עיתון הארץ למעבר לפ"מ לאחריות משרד התרבות. צילום מסך מאתר ה'ארץ'

 

באוגוסט האחרון, כשהועברו תקציבי הפרסום של לפ"מ לידי משרד התרבות, הזדעק אותו עיתון למשמע הדיווח על כך ופרסם טור שכותרתו "מירי רגב היא הפנים המכוערות של שלטון הימין בישראל". בניסיון להסביר את השערוריה, כותנה רגב באותו פרסום "סרת התרבות" ונכתב בו כי "היא בושה ועלבון לאינטליגנציה", וכי "כל מה שהיא מייצגת זה כיעור, שחיתות, הסתה, שיסוי, בורות ובערות".

האם השרה רגב – שידועה בעמדתה כי יש להפסיק לממן מתקציב המדינה ארגונים, מוסדות וגופים המסיתים או פועלים נגד המדינה – תיענה לדרישה ותפסיק את הפרסומים המממנים את העיתון המסית?

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20