בעקבות ההחלטה שקיבל הוועד המנהל של ארגון אונסק"ו, לפיו מדינת ישראל איננה הריבון בירושלים, קוראת תנועת רגבים, המנהלת בימים אלו עתירה כנגד הבניה הבלתי חוקית המתבצעת במטה האו"ם שבארמון הנציב, להחזיר את המתחם לידיה של מדינת ישראל.

שרטוט מבנה האו"ם ארמון הנציב. באדיבות "רגבים"
שרטוט מבנה האו"ם ארמון הנציב. באדיבות "רגבים"

בתחילת השבוע הגישה המדינה בקשת דחייה למענה לעתירה, ממנה עולה כי משרד החוץ קיים מגעים מול גורמים שונים בארגון האו"ם, וביקש ממנו לאפשר ביקור של גורמים מקצועיים מטעם מדינת ישראל, שהינה הבעלים החוקי של המתחם.

כתב התביעה שהגישה רגבים בחודש שעבר, מציף שורה של עבירות בניה קשות שביצע האו"ם במתחם בשנים האחרונות. בין השאר נטען כי האו"ם הפעיל יציקות בטון במבנה ההיסטורי, הקים בניין משרדים בלתי חוקי בן מספר קומות, האנגר אחסון וכן תחנת דלק פיראטית המהווה גם מפגע סביבתי.

לאחר שחרור ירושלים נתנה ממשלת ישראל ל-UNTSO, זרוע של האו"ם, זכות שימוש במקום, חינם אין כסף, במטרה לפקח על הפסקת האש שהושגה בין ישראל לשכנותיה לאחר המלחמה. ההסכם קבע שהממשלה תוכל לסיים את ההסכם בהתראה סבירה.  כיום פועלים מהמתחם סוכנויות האו"ם UNTSO ו-UNSCO , לצד משרדו של שליח או"ם למזה"ת ניקולאי מלדנוב, המנהל פעילות פרו-פלשתינית בוטה ועוינת, ואשר השר ליברמן הציע להחרימו.

יציקות הבטון במבנה ההיסטורי ארמון הנציב. צילום: רגבים
יציקות הבטון במבנה ההיסטורי ארמון הנציב. צילום: רגבים

החלטת אונסק"ו שהתקבלה בארגון, על פיה מדינת ישראל איננה הריבון בירושלים, עוררה כצפוי, זעם רב ותגובות חריפות מצד ישראל. בתנועת רגבים קוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרי הממשלה להימנע מהצהרות לוחמניות, ולהודיע לאו"ם כי ישראל תשיב לידיה את מתחם ארמון הנציב, בהתאם לנאמר בהסכם משנת 1967.

"אין מתאים מיום העצמאות כדי להכריז על הוצאת הארגון האנטישמי מארמון הנציב השייך למדינת ישראל", אומרים ברגבים. "האו"ם שכח שהוא נמצא בירושלים על תקן אורח של מדינת ישראל, ובנכס של המדינה. ברגע שהאוכל מתנהג כמו בעל הבית, זה הסימן שהגיע הזמן למצוא דייר אחר. ככה נראית עצמאות אמיתית", הוסיפו בארגון.