לאט לאט מתחילה להתבהר התמונה העגומה שלוותה את ישיבת הקבינט הבטחוני בזמן מבצע '', וצר לי לבשר, אבל אנחנו עלולים להיכנס להלם ולסחרור.
כאשר יושבים נבחרי ציבור שתפקידם להיות אמונים על הציבור והם אינם מוכנים או מסוגלים לקחת אחריות והחלטות רציניות שמצריכות אומץ, דבר שעלה לנו בחיי אדם יקרים, צריך להקים קול זעקה.
קול זעקה שירעיד את אדמת ישראל ויישמע מגבול הלבנון ועד תעלת סואץ, מחופי הים התיכון ועד נהר הירדן. קול זעקה שהדהודו יישמע ברחבי מדינת ישראל שנים ארוכות, אחרת לא נוכל להמשיך לעמוד כאן.

זו אינה נבואת זעם כי אם האמת העגומה, האמת שמתפוצצת לכולנו בפרצוף. האמת המרה שמראה לנו שמשחקים כאן בחיי אדם בגלל גישת המגננה ההזויה ש"הצד השני אינו מעוניין בהסלמה".
במשך שבועיים של דיונים בקבינט ידעו על איום המנהרות ומלבד יו"ר מפלגת 'הבית היהודי', נפתלי בנט, אף אחד לא רצה לצאת לפעולה.

השר יעלון טען שוב ושוב כי "אם לא נפעל, חמאס לא יפעיל את המנהרות". אל יעלון הצטרפו גם ראש השב"כ, יורם כהן, שאמר "אסטרטגית, לחמאס אין כוונה להשתמש במנהרות", והרמטכ"ל דאז, רב-אלוף בני גנץ, שטען כי "חמאס לא רוצה להפעיל את מערך המנהרות". השר בנט התעקש באומרו "איך אתם יודעים? האם אפשר לחסל את המנהרות? הם (הצבא) כבר היו צריכים להכין שיעורי בית". בזמן הזה הקבינט התכנס והתפזר מספר פעמים נוספות.

גם לאחר ההתכנסויות הנוספות המשיך יעלון בשלו "לא נכון להגדיר יעד של הפשטת החמאס ממנהרות בסבב הזה. המצרים פועלים לייצר הפסקת אש". בשלב זה גם יו"ר מפלגת 'ישראל ביתנו', אביגדור ליברמן, הצטרף אל בנט והם שאלו האם יש אפשרות לחסל את המנהרות בפעולה קרקעית. חשוב לציין גם את אלוף סמי תורג'מן, שבהתכנסות ב-10 ליולי, כך ע"פ התמלילים שפורסמו לראשונה בחדשות 2, הציג לראשונה בפני הקבינט תכנית לטיפול במנהרות. בנט שאל אותו מה הוא היה עושה במקומו, זאת חרף ההזדעקות של הרמטכ"ל ושר הביטחון. האלוף השיב כי "בנעליך או בנעליי – הייתי פועל!".
כאן הכריז ליברמן כי צריך להגיע לידי הכרעה – האם כובשים את עזה או שמפסיקים את ההפגזות מהאוויר.

חמישה ימים נוספים חלפו, ב-15 ביולי, והקבינט התכנס כדי לדון בהצעת המצרית להפסקת האש. ההצעה התקבלה, זאת בניגוד לדעתם של בנט וליברמן, וישראל הכריזה כי היא מפסיקה את האש.
כבר באותו היום הפסקת האש הופרה בברוטליות על ידי חמאס וכך נהרג האזרח הישראלי הראשון במבצע צוק איתן.

בדיוק יומיים לאחר מכן, בשעה 04:30 בבוקר, יצאו 13 מחבלים ממנהרה סמוך לקיבוץ סופה במטרה לבצע פיגוע בעורף הישראלי, למזלנו צה"ל סיכל בעוז את הניסיון.
רק ב-17 ביולי התחילה הפעילות הקרקעית להכריע את מערך המנהרות.

"לחמאס אין כוונה להשתמש במנהרות". צילום: פלאש 90
"לחמאס אין כוונה להשתמש במנהרות". צילום: פלאש 90

 

אם היה צורך בסיבות נוספות להוכחה כמה היה חשוב ומתבקש שיעלון יורחק לאלתר ממשרד הביטחון, הנה הן.
אמנם זה היה צריך לקרות כבר לפני שנתיים, אך עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא.
בגלל הרפיסות הזו, אגב, נהרגו 72 ישראלים.

טרור מכריעים בכח, בעוז, בעוצמה בלתי מתפשרת. לא במילים. יעלון התגלה כרופס ופחדן, ואליו הצטרפו ראשי המערכת הביטחונית – ראש השב"כ והרמטכ"ל.
ראש הממשלה בעצמו צריך לתת דין וחשבון ואינו חף מביקורת. ב'צוק איתן' ישראל נתפסה במערומיה ואנו האזרחים, על שלל צבעינו ומחלוקותינו, עומדים חסרי אונים ומובלים כצאן לטבח.
נעמדנו במצב בו מנהיגנו אינם ראויים להנהיג את ישראל.
דוד בן-גוריון ז"ל, שידע הכרעה מהי, היה נחשב היום ימני קיצוני, פאשיסט ומתבהם בהשוואה לראש הממשלה.

לא מדובר פה בכעס, אלא בתסכול עמוק. האם ישבנו בגלות 2000 שנה כדי לחזור לכאן ולפחד להגן על עצמנו?
מדינת ישראל משוועת למנהיג עם תעוזה, חוט שדרה ואהבה למולדת. כזה שלא יהיה מוכן להתכופף מול כל מנהיג מהעולם שמקשקש למרות שלא חווה את הביצה המזרח-תיכונית מעולם. כזה שטובת עמו עומדת לנגד עיניו. כזה שלא מפחד מביקורת, גם אם נוקבת וחודרנית, שמטרתה למנוע ניצחון מוחץ על אויבינו.
היש מנהיג כזה בציון?

20 News

20 News


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.