אז איך אתם חגגתם את יום הגיבוי הבינלאומי שנערך מדי שנה ב-31 במארס? האם המידע שיש לכם על המחשב מגובה? זה נראה לנו מובן מאליו שהמידע נשמר בבטחה וכי תמיד ישנה יכולת לשחזר אותו מתוך הגיבוי במחשב. ובכל זאת, עבור רבים מהאנשים בעולם כפי שמסתבר, זה לא משהו טריוויאלי. הו, איזה מזל שיש יום גיבוי בינלאומי כדי להזכיר לנו עד כמה זה פשוט וחשוב לגבות!
המרחב הווירטואלי מלא בסכנות ואיומים, החל מפגיעה בחומרה, דרך איומי סייבר ועד אובדן המחשב. תוסיפו לכך איום נוסף שהתפתח בשנים האחרונות ותופס תאוצה רצינית בחודשים האחרונים שמציב את המידע שלכם בסיכון רציני – תוכנות כופר זדוניות. למי שלמזלו עדיין לא נתקל בתוכנות הכופר, זה סוג של תוכנות שמצפינות את הקבצים שלכם במחשב או בטלפון ולמעשה לוקחות אותם כבני ערובה עד שאתם, הקורבנות, תשלמו בין מאות לאלפי שקלים, בתקווה לקבל את מפתח ההצפנה המיוחל (שהעבריינים לא תמיד אכן שולחים לאחר התשלום). כל כאב הראש הזה יכול להימנע אם רק נגבה את המידע שלכם כמו שצריך.

אז מה הדרך הטובה ביותר לגיבוי המידע?גיבוי
1. קטן ושובב: דיסק-און-קי
העבודה שאתם צריכים להגיש, התמונות מהסופ"ש הרומנטי עם בני הזוג, השירים שאתם שומעים בעת ריצה בפארק, או בקיצור כל קובץ שנחשב עבורכם לרב חשיבות ונמצא במחשב שלכם. כל שעליכם לעשות הוא לחבר דיסק-און-קי ולהעתיק הכול לשם בלחיצת כפתור. זה אופן הגיבוי הכי זול ופשוט לגיבוי מידע, ויש היום התקנים בגודל של פחות מאצבע, קיט-קט עם נפח של למעלה מ-64 ג'יגה בייט.
מצד שני, לדברים קטנים יש נטייה ללכת לאיבוד, במיוחד אם אתם נמנים על האנשים המפוזרים שלא מוצאים כלום אף פעם. מעבר לזה, דיסק-און-קי אינו מאפשר לכם להגדיר גיבוי אוטומטי או לגבות מכשירים ניידים, כמו הסמארטפון או הטאבלט שלכם, שאינם תומכים ב-USB. זה יכול קצת להיות מסורבל להעביר את הקבצים למחשב עם כבל ומשם לדיסק און-קי. יש כיום דיסק-און-קיאים שמותאמים לטלפונים ניידים, אבל שטח האחסון שלהם דיי קטן, והם כל כך זעירים ועדינים, שלא בטוח במיוחד לגבות עליהם. אז לשיקולכם!

2. צא בחוץ: כונן אחסון חיצוני
כונן אחסון חיצוני הוא האבא הגדול של הדיסק-און-קי. תוכלו למצוא בשוק מבחר של נפחי אחסון גדולים שיאפשרו לכם לגבות את כל הכונן הקשיח של המחשב אל כונן החיצוני. המחירים של הכוננים רק יורדים ויורדים.
אבל היי, יש קאטץ' (הרי חייב להיות, נכון?) כונן אחסון חיצוני חשוף בדיוק לאותם איומים שעלולים לגרום לאבדן החומר החשוב מלכתחילה – דוגמת נפילות מתח או תוכנות זדוניות שמוחקות ומצפינות קבצים. אז מה עושים בנידון? אחרי שאתם מגבים בכונן חיצוני נתקו אותו מהמחשב. זה קריטי במיוחד בימים אלו של תוכנות כופר, כי אם הגיבוי מחובר למחשב בזמן שתוכנת כופר עושה בו את זממה, היא תצפין גם את הכונן.

3. מעונן חלקית: גיבוי בענן ציבורי
שמעתם את הביטוי "מחשוב ענן" בכל מיני הקשרים? זה לא מושג כזה מפחיד ששמור רק למביני עניין ולגיקים טכנולוגיים. ענן פשוט מספק לכם שירות גיבוי דרך האינטרנט, להבדיל אלפי הבדלות מתוכנה שמותקנת על המחשב. קיימות שפע אופציות חינמיות לאחסון הקבצים בענן, כאשר לרוב יש מגבלה של נפח אחסון. כמה שמות מובילים: דרופבוקס, iCloud וגוגל דרייב.
לא חסרים יתרונות לשירותי גיבוי ענניים: אופציה לגיבוי אוטומטי, תמיכה במגוון של מערכות הפעלה, אפשר לגשת אל המידע מכל מקום ומכל מכשיר – מחשב, סמארטפון, טאבלט ואפילו הסמארט וואטץ'. בהרבה מקרים השירות חינמי עד לנפח זיכרון מסוים.
אבל, איך אפשר בלי קאטץ'? קודם כל, אתם חייבים להיות מחוברים לאינטרנט כדי לבצע גיבוי. מעבר לזה, השרתים של החברות המספקות את השירות לא חסינים מפני פריצות או בעיות אבטחה אחרות והמידע שלכם עלול לדלוף במקרים כאלה. דבר נוסף: החברות אינן מבטיחות שהן ימשיכו את השירות החינמי לנצח, וייתכן שבעתיד הן יתחילו לדרוש תשלום על כל נפח אחסון.
בנוסף, עכשיו בתקופת הכופר, כבר קרה שהקבצים הוצפנו לא רק במחשב, אלא גם בשירות הענן שהיה מסונכרן באותה העת אל המחשב. קחו זאת לתשומת לבכם!
4. שטח פרטי: ענן פרטי
ענן פרטי עשוי להיות הגיבוי האידיאלי בשבילכם. זהו למעשה כונן אחסון קשיח שמחובר לרשת הביתית שלכם ומאפשר להתחבר אליו מכל מקום שתרצו. במקום שהקבצים שלכם ישבו בשרתים של חברה כלשהי, הם נשמרים על השרת שלכם שנמצא אצלכם בבית.
כמו כן, הענן הפרטי מאפשר ביצוע של גיבוי אוטומטי, חיבור ממגוון גדול של מכשירים וממגוון גדול של מערכות הפעלה. אתם גם לא צריכים לסמוך על רמת האבטחה של חברות אחרות ואין לכם הגבלה על נפח האחסון.
אבל היי, חייב להיות חסרון: המחיר של ענן פרטי עלול לנסוק לכמה אלפי שקלים. יש מצב טוב שעם השנים הענף יהיה תחרותי יותר והמחיר של ענן פרטי יוזל באופן משמעותי.

5. בחזרה לעבר: הדפסה
אל תצחקו. או שקודם תצחקו ואז תחשבו על זה ברצינות – עם כל החדשנות הטכנולוגית הדפסה היא עדיין הדרך הטובה ביותר לשמור מסמכים יקרי ערך כמו תמונות, חוזים, מסמכים וכדומה. נכון, אחרי שמדפיסים אי אפשר ממש לערוך את החומר וזה לא הכי ידידותי לסביבה, אבל האקרים לא יכולים לשים יד על חומרים מודפסים או להצפין אותם. רק שלא יידעו איפה אתם גרים…

ועכשיו כמה כללי "לא תעשה"
אף פעם לא טרחתם לגבות ובזכות הכתבה הזאת נפל לכם אסימון? אתם דווקא מגבים מדי פעם, אבל לא יודעים אם אתם עושים את זה נכון? הנה כמה דברים שממש לא כדאי לכם לעשות בזמן שאתם מגבים קבצים:
1. הסתפקות בגיבוי אחד בלבד – דיי נו, אל תהיו קמצנים. גיבוי אחד זה כבר משהו, זה יותר מלא לעשות גיבוי בכלל. אבל אל תתעצלו, קחו עוד כמה דקות ועשו עוד גיבוי. מה יקרה אם הגיבוי הראשון ייכשל? לא חבל? הא?
2. כונן הגיבוי מחובר כל הזמן למחשב – סיימתם לגבות לכונן חיצוני או לדיסק און-קי? מרגע שסיימתם את העניינים שלכם תנקו את הגיבוי מהמחשב. כי כאמור, גם כוננים חיצוניים חשופים לאיומים כל עוד הם מחוברים למחשב. אם תבוא תוכנת כופר להצפין את הקבצים במחשב היא לא תפסח על הכונן המחובר אליו.
3. גיביתי פעם אחת וזהו, הכול סגור מבחינתי – גם אם ביצעתם גיבוי של המידע, ייתכן שדווקא בשעת הכושר, כשתצטרכו לשחזר, יתחוור לכם שמשהו בכלל השתבש בזמן הגיבוי ושהוא לא תקין. על כן, אל תתעצלו גם בקטע הזה – תיכנסו מדי פעם לשאול לשלומם של הקבצים ששמורים על הגיבוי כדי לוודא שהם תקינים והכול OK.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי