מדי פעם מתפרסמת כתבה עם איזו אמירה מקוממת של אמן או "אושיית תרבות" שמשוייך לשמאל, בד"כ זה מגיע סמוך להשקת אלבום/הצגה חדשה, אכשהו זה תמיד נגמר באיזו כותרת עייפה על הכיבוש וסירוב להופיע בהתנחלויות.

הפעם הגיע תורה של השחקנית דפנה רכטר (כן, גם אני חיפשתי בגוגל מי זאת) לומר, בכתבת סופשבוע במעריב, לומר שהיא מעדיפה להופיע בעזה מאשר מעבר לקו הירוק.

בכנות, אני מעדיף את האמנים שלי פרובוקטיביים ופורצי גבולות, מעיזים לצאת מגבולות הקונצנוס, מביאים אמירות רעננות ומשנות תודעה, ככה צריכה להיות אמנות.

דפנה רכטר. צילום: פלאש90
דפנה רכטר. צילום: פלאש90

אבל זה נהיה מביך לכל איש שמציג עצמו משייך למחנה המרכז-שמאל להתמודד עם התופעה: כל כמה חודשים יוצא אמן בהצהרות בנאליות על תקן "מקוממות" רק כדי למשוך תשומת לב לעצמו ולקידום אלבום או הצגה חדשה.

הרי רוב האמנים ומצביעי המרכז-שמאל לא עמדים מאחורי הסירוב להופיע מעבר ל"הרי החושך והקו הירוק" ולו מהסיבה הפשוטה שחלק גדול מישובי הקו הירוק יוכרזו כשטח ישראל אחרי הסכם שלום.

את דפנה ודומיה זה לא מעניין, הם חייבים להביא כותרת ורצוי כזאת שתמשוך הרבה מאד אש לכיוון שלהם ולא משנה להם שהם מרחיקים את הציבור מלהקשיב אפילו לפתרונות אחרים שהשמאל מציע.

למעשה במידה רבה מאד היא דופקת את השמאל ומונעת כל התקדמות מדינית.

לא הכותרת היתה החלק המעצבן ביותר בכתבה (לכל היותר היא גרמה לי לפהק), מה שבאמת הוציא אותי משלוותי היה הסיפור על מנהל העבודה הערבי ברחוב שלה, איך שהיא מגישה לו ולעובדיו מים צוננים ביום חם, איך מהר מאד הם התחברו ונהיו אחים, כולם חיבוקים וסאלם ושלום.

כמה פטרונות יש בסיפור הזה. לא יודע כמה מנהלי עבודה/גננים/מטאטאי רחובות יהודים יש ברחוב של דפנה אבל אני מניח שהיא לא  ראתה בהם אחים באופן אוטומטי.

היהודיה הלבנה שמגישה מים לפועל הערבי, זה השלום בעיניה של רכטר.

דפנה, בואי נודה על האמת את לא בונו ולא ביונסה, לאף אחד באריאל לא באמת אכפת אם תבואי להופיע שם, ההצהרות שלך כפי ששמת לב גם לא חוללו את הסערה הרגילה.
את רוצה באמת להעביר מסר אחר? תעשי את זה דרך האמנות שלך ולא בכותרות משעממות שכבר שמענו אלף פעם, את רוצה באמת להיות פרובוקטיבית ופורצת גבולות? תהיי אמיצה ולכי באמת תופיעי בעזה, מי יודע אולי תביאי לנו משם את בשורת השלום.

ועוד משהו: קצת אירוני שמי שהופיעה בסדרת המופת "אהבה מעבר לפינה" לא מוכנה להופיע בגוש עציון.

דניאל דיין

דניאל דיין

יו"ר ארגון נושאי הדגל