לאחר שביקר ברמאללה בחודש שעבר, הודיע אמש (ש') שר החוץ של דנמרק אנדרס סמואלסן כי "עד שלא תערך בדיקה של 24 ארגונים הפלסטינים הלא-ממשלתיים שלהם אנו מסייעים, ייעצר הסיוע" לאותם ארגונים. כך פרסם מכון המחקר 'NGO מוניטור' המנטר פעילות עמותות נגד ישראל. עוד הוסיף סמואלסן, "בשום אופן לא נחדש את הסיוע אם לא נוח לנו עם הארגונים".

24 הארגונים ממומנים באמצעות "מנהלת זכויות האדם והמשפט הבינלאומי", מנגנון מימון אירופי הממוקם באוניברסיטת ביר-זית ליד רמאללה. המנהלת היא מנגנון מימון משותף של ממשלות שוויץ, דנמרק, שבדיה והולנד המקבל 4 מיליון דולר בשנה. חלק גדול מתקציבו מועבר לארגונים לא-ממשלתיים פלסטינים המעורבים בקידום אנטישמיות, לוחמה משפטית וקמפיין ה-BDS, אחרים בעלי קשרים לארגון הטרור 'החזית העממית לשחרור פלסטין'.

"עד שלא תערך בדיקה - ייעצר הסיוע". שר החוץ של דנמרק אנרדס סמואלסן. צילום: Finn Årup Nielsen
"עד שלא תערך בדיקה – ייעצר הסיוע". שר החוץ של דנמרק אנרדס סמואלסן. צילום: Finn Årup Nielsen

 

כבר זמן רב שממשלות אירופיות מאשרות באופן אוטומטי את המימון לארגונים לא-ממשלתיים במסגרת הסכסוך הערבי-ישראלי. בשנים האחרונות, מכון המחקר 'NGO מוניטור' פרסם מספר דו"חות על המנהלת והפעילות של הארגונים אליהם הכסף מועבר, והתריע על חוסר פיקוח ושקיפות בפני מקבלי החלטות בארץ ובחו"ל.

מחקרים אלו הביאו ממשלות באירופה להכיר בכך שכספן משמש למטרות שאינן עולות בקנה אחד עם התמיכה הרשמית שלהן בזכויות אדם, בזכות קיומה של מדינת ישראל, בקידום תהליך השלום ובפתרון שתי מדינות לשני עמים.

הארגון הפלסטיני WATC, אשר ממומן על ידי המנהלת, היה שותף לחנוכת מרכז לנשים על שם המחבלת דלאל מוגרבי שרצחה 35 ישראלים. המקרה עורר דיון ציבורי בתקשורת הדנית והוביל למשיכת המימון של האו"ם ונורווגיה. מקרה זה מדגיש את הצורך והחשיבות במחקר מקיף ומדויק על תופעת המימון.

פת"ח וחמאס באוניברסיטת ביר זית, שבין כותליה יושבת המנהלת. צילום: פלאש 90
פת"ח וחמאס באוניברסיטת ביר זית, שבין כותליה יושבת המנהלת. צילום: פלאש 90

 

החלטת משרד החוץ הדני להקפיא את המימון למנהלת עד לתוצאות חקירה, מהווה ציון דרך משמעותי במדיניות המימון הממשלתי האירופי המופנה לארגונים הפעילים בסכסוך הערבי-ישראלי, אשר לוקה בחוסר פיקוח ושקיפות.

דנמרק מובילה את אירופה בהקפאת כספים לארגונים רדיקליים, זאת בהמשך להחלטת הפרלמנט השוויצרי ליישם קווים מנחים למימון ארגונים לא-ממשלתיים, אשר תובא לאישור הבית העליון בשבועות הקרובים. דיון דומה התקיים גם בפרלמנט בהולנד.

נתניהו וסמואלסן צילום: חיים צח, לע"מ
נתניהו וסמואלסן צילום: חיים צח, לע"מ

 

כזכור, סמואלסן ונתניהו נפגשו בחודש שעבר בישראל, אז אמר רה"מ לשר החוץ הדני כי הסיבה האמתית להיעדר פתרון לנושא הפלסטיני היא ההסתה וביקש שדנמרק תפסיק את הסיוע לעמותות הפלסטיניות התומכות בפעילות ה-BDS.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול לפרסום בטרם המראתו לביקור מדיני בליבריה ואמר כי פנה בעניין גם לראש ממשלת דנמרק, "שוחחתי איתו בעניין ארוכות, ובעקבות השיחה הזאת, בעקבות פנייתי, שגריר דנמרק בישראל הודיע שגם דנמרק מושכת את המימון שלה מהגוף הזה, וכך עשה גם האו"ם. גם כאן אנחנו במסע, וגם פה אנחנו צועדים קדימה בבטחה".
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20