אחרי שורה של מדינות אירופאיות, בהן צרפת, , וגרמניה, גם מצטרפת. אחרי שרוב המפלגות תמכו, הפרלמנט הדני מתכוון לאשר הצעת שתאסור את עטיית כיסוי הפנים המוסלמי במקומות ציבוריים. במסגרת החוק העומד על הפרק, ייאסרו גם הבורקה, המכסה את פני הנשים המוסלמיות במלואם, וגם הניקאב, המשאיר פתח לעיניים.

"זה לא איסור על בגדים דתיים, זה איסור על חבישת כיסוי פנים", אמר דובר המפלגה הליברלית של דנמרק, ג'ייקוב אלמן-ינסן בניסיון להסביר את המהלך. על פי סוכנות רויטרס, האיסור יפגע בסך הכל בכ-200 נשים המתגוררות בדנמרק ונוהגות ללבוש את הבורקה והניקאב.

אישה מוסלמית לבושה בורקה באירופה. צילום: פלאש 90
דנמרק מצטרפת. אישה מוסלמית לבושה ניקאב באירופה. צילום: פלאש 90

 

כולה מתגייסת נגד הבורקה

צרפת הייתה הראשונה שהחילה ב-2005 חוק האוסר ללבוש כיסוי פנים כדוגמאת הבורקה במקומות ציבוריים אך מאז מדינות רבות באירופה מחוקקות חוקים דומים כהתמודדות עם ההקצנה של המוסלמים ששוטפים את אירופה. באיטליה אסר מחוז לומברדיה על לבישת כיסויי פנים מלאים בציבור ובבלגיה אסור ללבוש את כל כיסויי הגוף המלאים בציבור. בלטביה גיבשה הממשלה הצעת חוק שתאסור ללבוש כיסויי פנים במקומות ציבוריים.

לא מזמן הצטרפה גם בולגריה לחקיקה נגד הבורקות. החוק החדש בבולגריה קובע כי לא ניתן ללבוש בגדים שמסתירים את הפנים במשרדים ממשלתיים, בתי ספר, מוסדות תרבות, מקומות בילוי ציבוריים ומתקני ספורט. החוק בבולגריה קובע כי כיסוי ראש, עיניים, אוזניים או פה במקומות אלה יהיה אפשרי רק מטעמי בריאות, סיבות מקצועיות או כחלק מתלבושת ספורט כלשהי. מי שתעבור על החוק תיקנס בסכום של עד 770 אירו, ובנוסף ישללו מהן זכויות סוציאליות.

אירופה נגד המוסלמים. צילום: פלאש 90
"למדינה יש את החובה להציג את עצמה באופן נייטרלי מבחינה אידאולוגית ודתית". צילום: פלאש 90

 

גם הפרלמנט בהולנד אישר בנובמבר האחרון איסור חלקי על לבישת כיסוי פנים. משמעות ההחלטה היא שמוסלמיות לא יוכלו להסתובב עם בורקה וניקאב במקומות ציבוריים במדינה. כמו כן, באפריל האחרון העביר הפרלמנט הגרמני חוק לאיסור חלקי על חבישת בורקה, לפיו לא יוכלו עובדי ציבור לעטות כיסוי מלא על פניהם בזמן מילוי תפקיד, זאת כחלק משורת צעדים להגברת הביטחון במדינה, לטענת היוזמים. האיסור נועד בעיקר למניעת חבישת בורקהה. החוק שעבר בגרמניה מהווה גרסה מעודנת של החוק אותו דרשו לקדם מפלגות הימין במדינה לפיו, יהיה איסור כולל על חבישת בורקה במקומות ציבוריים. בגרסת החוק שאושרה צוין כי "למדינה יש את החובה להציג את עצמה באופן נייטרלי מבחינה אידאולוגית ודתית".

גם בסין האסייתית החלו באזורים מסוימים להטיל איסורים על , בניהם האיסור על לבישת הבורקה והאיסור לגידול זקן.:עוד באותו נושא