16:17 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דמוקרטיה על פי נאור: "החלטת רוב אינה בהכרח דמוקרטית"

דמוקרטיה על פי נאור: "החלטת רוב אינה בהכרח דמוקרטית"

נשיאת העליון השופטת נאור רמזה כי חוק ההסדרה אינו דמוקרטי בטקס מינוי השופטים: "אין ריסון לכוח הרוב הוא עלול להפוך לעריצות"

ההתגוששות הפומבית בין נבחרי הציבור ובין שופטי העליון נמשכת: "יש המזהים את הדמוקרטיה עם שלטון הרוב. יטען הטוען כי אם החלטה כלשהי נתקבלה ברוב דעות ממילא היא החלטה דמוקרטית. זו טעות". על הציטוט המדהים הזה חתומה נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור.

"שלטון הרוב הוא תנאי הכרחי לדמוקרטיה – אך הוא אינו תנאי מספיק. באין ריסון לכוחו של הרוב הוא עלול להפוך לעריצות, וכבר היו דברים מעולם. שלטונו של רוב השולל מן הפרטים את זכויותיהם, רוב הנוגש את המיעוט החי בקרבו – אינו שלטון דמוקרטי", הוסיפה נאור.

נשיאה נאורה. מתוך 'הפטריוטים' (ה')

את הדברים אמרה במהלך טקס השבעת שופטים שנערך הבוקר (ה') בבית הנשיא בירושלים, בנוכחות הנשיא ראובן ריבלין, נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור ושרת המשפטים איילת שקד. במהלך הטקס נשאה דברים נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, שלא הזכירה במפורש את חוק ההסדרה אך הזהירה מפני עריצות הרוב והזכירה כי על בתי המשפט להגן על זכויות האדם של המיעוט.

נאור אמרה גם כי: "הגנה על עקרונות היסוד ועל זכויות האדם אינה יכולה, אפוא, להיתפס כמעשה בלתי-דמוקרטי – אלא היא התגלמות הדמוקרטיה. מתוך כך חייב הרוב, חייבת המדינה – כל מדינה דמוקרטית – לכבד את זכויותיהם ולהגן עליהן. זוהי חובתן של כל רשויות השלטון. ובמערך האיזונים והבלמים, שאף הוא מעקרונותיה החיוניים של הדמוקרטיה, מסור התפקיד להבטיח את מימושן של הזכויות הלכה למעשה למערכת בתי המשפט, ובראשה לבית המשפט העליון".

מרים נאור מינויים חדשים בית הנשיא ראובן ריבלין נשיא המדינה ראובן ריבלין בטקס השבעת שופטים חדשים במשכן הנשיא מרים נאור
השופטת מרים נאור. צילום: פלאש 90
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הדמוקרטים הסורים חוגיים את נצחונם על דאעש בא-ראקה, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

אחרון לוחמי דאעש גורש מא-ראקה

המרכז הסורי לזכויות אדם' הודיע כי העיר נוקתה לחלוטין מן הטרוריסטים האסלאמיסטים. א-ראקה שנכבשה ב-2014 נחשבה לבירת "המדינה האסלאמית"