בזמן שהמשק הישראלי תקוע בין סבבים חוזרים ונשנים של מערכות בחירות, בזמן שהגירעון מתרחב ועלול להוביל לגזירות כלכליות, יש מי שדואג לכך שהגז הטבעי ימשיך לזרום בצינורות, להעשיר את קופת המדינה ולתרום להוזלות המחירים במשק.

זו לא תהיה הפעם הראשונה שהגז הטבעי נחלץ לעזרה, שכן הגז הטבעי כבר שימש כרשת ביטחון לאירועים שאיימו על יציבות הכלכלה הישראלית. כך למשל פרסם בעבר בנק ישראל כי הזרמת הגז ממאגר תמר סייעה לריסון הנזקים הכלכליים שנוצרו בעקבות מבצע “צוק איתן”.

הפיכתו של הגז הטבעי לנכס לאומי נחשבת כיום למובנת מאליה. אך אלמלא ההשקעה הנרחבת של דלק קידוחים ושותפותיה בגילוי ופיתוח מאגרי הגז, מהפיכת הגז הייתה ככל הנראה נשארת קבורה בבטן האדמה. דלק קידוחים, שותפות האנרגיה הישראלית המובילה בתחומי פיתוח והפקת הגז, שותפה לתגליות הגז תמר ולוויתן שכבר משנות את חיינו.

איך משפיעות תגליות הגז האלו על הכיס של כולנו?

יותר כסף לבריאות, לחינוך ולכלכלה

ככל שיותר גז זורם בצינורות מאגרי הגז הטבעי, יותר כסף מוזרם לקופת המדינה לרווחת כלל אזרחיה. זאת מכיוון שלמעלה מ- 60% מרווחי הגז מוזרמים לקופת המדינה, בצורה של מיסים והיטלים שונים. לשם המחשה, בשנת 2019 רשמה המדינה הכנסות בגובה 842 מיליון ₪ מתמלוגי הגז הטבעי, ועפ”י תחזיות משרד האנרגיה, בשנת 2020 הכנסות המדינה מתמלוגים צפויות לזנק לכ- 1.5 מיליארד שקלים בעקבות הפעלתו של מאגר לוויתן.

אבל זה לא הכל: לצד ההכנסות המגיעות ישירות לקופת המדינה, צפויה לקום בקרוב קרן העושר – מתוך רצון להשקיע במטרות חברתיות וכלכליות בהווה, ומקביל לדאוג לרווחתם של הדורות הבאים. זאת בדומה לקרנות עושר אחרות שהוקמו ברחבי העולם. עפ”י הערכות שונות, קרן העושר צפויה לצבור בעשורים הקרובים סכומי עתק בגובה 250 מיליארד שקל.

תרומה להוזלות מחירים

רבות מדובר על תעריפי החשמל, כאשר כל כוונה להעלות תעריפים גוררת ביקורת ציבורית נוקבת. אחד הגורמים המסייעים לריסון ולהוזלת מחירי החשמל בשנים האחרונות, הוא המעבר משימוש בדלקים מזהמים לשימוש גובר בגז טבעי לצורך ייצור חשמל. כבר כעת, בעקבות הזרמת הגז הטבעי ממאגר לוויתן, הודיעה רשות החשמל על הוזלת תעריפי החשמל בכ- 4% (3.3% מתוך ההוזלה מיוחסת לשימוש הגובר בגז הטבעי). זוהי רק אחת ההוזלות הצפויות, כשברקע דיווחה חברת החשמל על חיסכון צפוי של כ- 175 מיליון דולר בעקבות המעבר לשימוש בגז טבעי לצורך ייצור חשמל.

חשוב להבין שהוזלת תעריפי החשמל משפיעה על הכיס של כולנו – ולא רק דרך חשבון החשמל. זאת מכיוון שתעריפי החשמל הינם רכיב מרכזי בעלויות הייצור של מוצרים ושירותים שכולנו צורכים. מכאן, שהשימוש המוגבר בגז הטבעי צפוי להמשיך לתמוך בהוזלת עלויות הייצור, בצורה שתשפיע על מחירי השירותים והמוצרים שכולנו צורכים. המגמה הזו משתקפת בנתונים שפרסם משרד האנרגיה, לפיהם חסך המשק בין השנים 2013-2018 46.4 ₪ מיליארד שקל בעלויות האנרגיה.

מאגר לוויתן מפיק גז רק מספר חודשים וטרם הגיע ליכולת ההפקה המקסימלית שלו, ואין ספק כי התרומה המשמעותית של הגז הטבעי לכלכלית ישראל רק צפויה להמשיך ולגדול בעשורים הבאים, לרווחת הכיס של כולנו.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.