עתרו לבג"ץ בדרישה להסיר את כל ההגבלות על לעזה. העתירה הוגשה ביום חמישי האחרון ע"י יחד עם האגודה לזכויות האזרח, המוקד להגנת הפרט, מרכז אלמיזאן לזכויות אדם, ורופאים לזכויות אדם.

מעבר כרם שלום. צילום: פלאש 90

 

כזכור, בעקבות האש של שכילה שדות ואיים על חיי תושבי הדרום, הוחלט בחודש שעבר לצמצם את מעבר הסחורות לעזה, כולל מעבר וגז, ולאפשר רק מעבר ציוד הומניטרי ותרופות.

יש לציין כי עפ"י מקורות פלסטינים, ישראל הודיעה לשלטון בעזה כי תאפשר היום (ב') הכנסת חומרי בניין לפרוייקטים של ארגון USAID וכן 9 משאיות דלק של אונר"א.

בתגובה לפניית חדשות 20 הסבירו בצה"ל כי בעקבות זרימת שפכי ביוב מעזה לים ומחשש שהשפכים יגיעו לאשקלון, אונר״א יכניסו לרצועה 304 אלף ליטר סולר להפעלת מתקני הביוב. כמו כן אונר״א יכנסו 25 משאיות עם חומרי בניין על מנת להשלים בניה של שני מתקני שפכים בחאן יונס ואל בורג'.

מחבלים מציתים את מעבר כרם שלום. ארכיון. צילום: דובר צה"ל

 

לטענת העותרים, "עוד בטרם הוכרזה הסגירה של מעבר כרם שלום, המעבר לא סיפק את הצרכים המינימליים הדרושים לאוכלוסייה. כך, במקום לנקוט בצעדים כדי למנוע התמוטטותה של אוכלוסייה בת שני מיליון אנשים, המשיבים פועלים על מנת להחריף את המצב ההומניטארי והכלכלי ברצועת ", זאת לדבריהם, "תוך התעלמות מוחלטת מהשלכותיה ההרסניות של החלטתם על האוכלוסייה האזרחית".

עוד טענו ארגוני השמאל כי "ישראל מצהירה בגלוי כי הצעדים האלה הם בבחינת הענשת האוכלוסייה האזרחית ברצועה במטרה להפעיל לחץ על חמאס, וזאת כתגובה לעפיפונים ובלוני תבערה המגיעים מעזה. ענישה קולקטיבית של אוכלוסייה אזרחית על פעולות שאינן בשליטתה היא מעשה בלתי מוסרי ובלתי חוקי, שמדרדר את הרצועה אל עבר אסון הומניטרי ידוע מראש".

ארגון גישה פנה גם אל רה"מ ואל שר הביטחון בטענה שסגירת המעברים מנוגדת לפסיקת ביהמ"ש העליון ולדין הבינ"ל ובטענה כי "חובתה של ישראל לשמור על תקינות חייהם של שני מיליון תושבים המושפעים משליטתה במעברים. על ישראל לחדול מיד מהפגיעה האכזרית בזכויותיהם של תושבי הרצועה ומהשימוש הציני בהם לצרכיה הפוליטיים".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.