ארגון השמאל הקיצוני ‘’ יהיה אחד מחמישה ארגונים שיקבלו את פרס לזכויות אדם, על היותו “ארגון הפועל תחת לחצים שונים בשל פועלם לקידום זכויות האדם ולהגנה עליהן”.

הפרס הצרפתי לזכויות האדם מוענק מטעם ממשלת צרפת תחת השם “חירות, שוויון ואחווה” ומוענק מידי שנת מאז 1988 על-ידי גוף ממשלתי הנקרא ‘המועצה הצרפתית המייעצת לזכויות האדם’. השנה יוענק הפרס על ידי נשיאת המועצה ועל ידי שרת המשפטים הצרפתית, ניקול בלובה.

יש לציין כי ‘בצלם’ קיבל בין השני 2012-2018 למעלה מ-35 מליון שקלים מישויות מדיניות זרות וביניהן גם ממשלת צרפת. ארגון השמאל הקיצוני פרסם את דבר הזכייה באתר שלו והוסיף בגאווה כי לצידו יעמוד על הבמה בפריז גם ארגון ‘אל חאק’ הפלסטיני: “לכבוד הוא לנו לזכות בפרס – יחד עם עמיתינו מארגון אל-חאק”, כתב מנכ”ל הארגון חגי אלעד.

 

על פי נתוני מכון המחקר ngo-monitor, ארגון ‘אל חאק’ הוא ארגון שייעודו מאבק משפטי נגד ישראל במימון שחלקו מגיע ממשלות אירופה. הארגון תומך ב-BDS ובראשו עומד שעואן ג’ברין, מי שבעבר נקשר שמו בארגון הטרור ‘החזית העממית לשחרור פלסטין’. בשנת 2009 נאסר עליו לצאת להולנד לקבל פרס המוענק לאנשים או מוסדות ‘הנאבקים למען דמוקרטיה ונגד אפליה, רודנות וגזענות’. ג’ברין עתר לבג”ץ ארבע פעמים אולם כל עתירותיו נדחו על ידי השופטים משיקולים ביטחוניים.

בפסיקתו (בג”ץ 1520/09) הסביר בימ”ש באופן שאינו משתמע לשתי פנים, מהי טיבה של פעילות ג’ברין למען זכויות אדם: “העותר פועל ככל הנראה בבחינת ד”ר ג’קל ומיסטר הייד, בחלק משעות פעילותו הוא מנהל של , ובחלק אחר הוא פעיל בארגון, שלא בוחל במעשי רצח ובניסיונות לרצח, אשר דבר אין להם עם זכויות, ואדרבה, שוללים הם את הזכות הבסיסית מכולן, זכות היסוד שביסוד, שבלעדיה אין זכויות אחרות- הזכות לחיים”, נכתב בפסק הדין.

תגובתו של ג’ברין עצמו גם כן הובאה בפרסום של ‘בצלם’: “זהו כבוד גדול לזכות בפרס יוקרתי זה עם עמיתינו מארגון בצלם, השותפים למאבקנו למען צדק ולמען עתיד טוב יותר, ללא דיכוי וכיבוש”, כתב מי שתואר על ידי בימ”ש כ”נמנה על פעיליו הבכירים של ארגון הטרור החזית העממית”.

 

הציוץ שפרסמה זהבה גלאון בחשבון הטוויטר שלה. צילום מסך

 

מי שמיהרה לברך את בצלם הייתה יו”ר מרצ לשעבר וממקימי הארגון, זהבה גלאון ששיתפה את הכתבה של הארגון הקיצוני והוסיפה “כבוד”.

 

 

בתוך כך, ארגון ‘האמת שלי’, הנלחם בפעילות הדה-לגיטימציה לישראל, קורא לממשלת לזמן את השגריר הצרפתי בישראל לשיחת נזיפה. מנכ”ל הארגון, אביחי שורשן, הוסיף: “נראה כאילו ההחלטה לקוחה מעולמות דמיוניים שלא מוכרים לנו. הענקת פרס לזכויות אדם לארגון “בצלם” שמתייחס למחבלים כאזרחים תמימים היא הרבה יותר מעצימת עיניים. זו יריקה בפרצופה של מדינת ישראל כשמדובר בהתערבות בוטה וגסה בפעילות ההגנה של מדינת ישראל על אזרחיה. ניתן רק לתאר את תגובת הצרפתים אילו מדינת ישראל היתה מעניקה פרס לארגון שפועל נגד כוחות הביטחון הצרפתים.”

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, תקפה את ארגון השמאל הקיצוני: “זהו לא פרס, אלא אות קלון לארגון ‘בצלם’ שזוכה להכרה כזו לצד ארגון פלסטיני המוביל חרמות BDS נגד מדינת ישראל ושבראשו עומד טרוריסט”, מסרה השרה והוסיפה: “‘בצלם’ חוגג הישג נגד מדינת ישראל ונגד חיילי צה”ל, זהו ארגון שיש להוקיע ולעצור את פעילותו”.

"אנחנו הגיבורים": משפחות שכולות נגד מנכ"ל ‘בצלם’

אלון מליק

אלון מליק


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.