ישיבת הממשלה, היום. צילום: לע"מ
ישיבת הממשלה, היום. צילום: לע"מ

 

הנה כמה עובדות שכלי התקשורת לא טרחו לספר לכם, כשדיווחו בפומפוזיות על וראש הממשלה: מפכ"ל המשטרה, הרמטכ"ל ואפילו שופט בבית המשפט העליון מרוויחים פי שניים ויותר מראש ממשלת ישראל. אפילו יו"ר האופוזיציה, תפקיד סמלי ונטול אחריות מרוויח יותר ממנו, ואפילו יותר משר בממשלה. גם יו"ר הכנסת ונשיא המדינה, איזה אבסורד, מרוויחים יותר וכנראה עובדים קצת פחות מנתניהו או .

כשח"כ דודי אמסלם "העז" להציע הורדה בשכר המפכ"ל (יותר מ-80 אלף שקל בחודש, פי 16 בערך משכר המינימום במשק) הוא חטף קיתונות של ביקורת, אבל כשוועדת הכספים אישרה אתמול תקציב שנתי פעוט יחסית של שני מיליון שקלים כדי לעשות צדק היסטורי ולהעלות את שכר השרים וראש הממשלה בכ-5,000 שקל לחודש – אז רעדה הארץ.

לא מזמן הראה לי אחד השרים את תלוש השכר שלו. הנטו עמד על קצת יותר מעשרים אלף שקלים. משכורת של מהנדס מתחיל בחברת היי טק. אותו שר עובד בממוצע 17 שעות ביממה, הוא מנהל תקציבי ענק ויש על כתפיו אחריות עצומה. הוא מקדם פרויקטים חשובים, ונחשב (כמו רוב השרים) שר פעיל ויעיל. אבל הוא גם איש משפחה, שכמעט לא נמצא בבית, ראשו טרוד כל היום בענייני משרדו, הטלפון לא מפסיק לצלצל, הלחצים כבירים והוא  צריך לפרנס ילדים. אל תשכחו את זה.

"אנחנו בישורת האחרונה של החקירה". אלישך ונתניהו. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית
המפכ"ל משתכר פי 16 משכר המינימום, רה"מ מרוויח פחות מיו"ר האופוזיציה. ונתניהו. צילום: לע"מ

 

, אני לא צריך לספר לכם, עובד מסביב לשעון. כשאני מלווה את בנסיעותיו לחו"ל אני נדהם מהחריצות ומהיכולת שלו לעבור מפגישה לפגישה, מאירוע כלכלי לסעודה עם מנהיג מהעולם. להישאר ערני, חייכן, אדיב, מתעניין, דרוך ותמיד לדאוג לאינטרסים של מדינת ישראל. , יגידו גם מתנגדיו, לא נח לרגע, גם בארץ. יש לו מדינה לנהל. היא אמנם קטנה במימדיה אבל גוזלת ממנו כל דקה ורגע. אם תחלקו את שכרו לפי שעות העבודה שלו תגלו שהוא מרוויח פחות משכר מינימום. גם התיקון שנעשה אתמול, מעניק לו תוספת של 5,500 שקלים בחודש ומשווה את משכורתו לזו של יו"ר הכנסת. מישהו יכול באמת לטעון שהפוליטיקאים גוזלים את הקופה הציבורית?

שמעתי טענה מקוממת: "השרים דואגים קודם כל לעצמם לפני שהם דואגים לנכים". האם שני מיליון שקלים תוספת לשכר השרים הייתה משנה משהו בתקציב? לא. הנכים קיבלו בפעימה הראשונה תוספת תקציבית של שני מיליארד שקלים. קיבלו בצדק ויקבלו עוד. גם אוכלוסיות מוחלשות אחרות לא מופקרות בתקציב המדינה והניסיון הדמגוגי להשוות בין סעיף תקציבי אחד לשני הוא לא פחות ממקומם.

יואיל נא יו"ר האופוזיציה הרצוג להציע הורדה בשכרו, אולי המפכ"ל או שופטי העליון שיחליטו שהם נותנים דוגמא אישית. כל אחד מבעלי התפקידים האלה יכול להסתפק גם במשכורת של שר בממשלה – כ-44 אלף שקלים בחודש. אל תדאגו זה לא יקרה, פשוט כי אף אחד לא ידרוש את זה מהם ומי שיעז – שלא יתפלא אם יחטוף. כמו שאומר ידידי ריקלין – אתם כבר יודעים למה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא