מזה תקופה ארוכה שאנו עדים למקרי התעללויות בפעוטות חסרי ישע אשר צצים ועולים בכלי התקשורת. אופי המקרים מעיד באופן גורף על כך שאמות המידה והמוסר נחצו, טושטשו ואף נמחקו כליל. מהדיונים בבית המשפט עולים פרטים מזעזעים בכל קנה מידה בפרט כשהם מופנים כלפי אלו שלא יכולים לבטא את אשר על ליבם מפאת גילם הרך.
רק לפני כמה ימים נחשפנו למקרה התעללות נוסף, הפעם בראש העין, כאשר כל דיון שעולה בבית המשפט מעיד על פרטים נוספים המצביעים על מסכת שלמה של התעללות בפעוטות הרכים מצד המטפלת שהייתה אמונה על שלומם. הם הואבסו עד כדי הקאה, הוטחו עד זוב דם, נדרשו לעמוד במשך שעות ארוכות ואף נקשרו בידיהם. עדויות שקשה להעלות על הכתב ועל הדעת.
אתמול בערב יצאתי ממפגש מטלטל עם הורים שבורים ורצוצים שברגע אחד חרב עולמם. הם שיתפו אותי בבכי ובתחושות התסכול, האימה וחוסר האונים.
מזה שבעים שנה שמדינת ישראל לא השכילה לפרוש את חסותה על גילאי לידה עד 3, כך שהשלב ההתפתחותי והקריטי ביותר, זה שישפיע על הלך חייו של הילד הפך לזניח ביותר.
אין כל מיפוי על הגילאים הללו ורק החל משנה"ל הבאה ייכנס לתוקפו "חוק הפיקוח" שיחול על מסגרות המונות 7 ילדים ומעלה ושיתייחס בשלב הראשוני- עד לתקנת התקנות – לאלמנטים בסיסיים להם יידרשו המפעילים, כהעדר רישום פלילי, קורסי עזרה ראשונה ותקינות המבנה בו תתקיים הפעילות.
על מדינת ישראל מוטלת המחויבות לקחת אחריות על אזרחיה הרכים. בכוונתי לקחת לידי את השדולה לגיל הרך ולרתום חברי כנסת נוספים מהקשת הפוליטית הרחבה בכדי לפעול לשינוי אמיתי בתחום. אוודא כי חוק הפיקוח שייכנס לתוקפו בספטמבר אכן ייושם כראוי ואדאג להרחבתו כך שייתן מענה מפקח ורחב יותר.
ליאת גלנץ, רכזת הקואליציה לחינוך מלידה מבית "אנו עושים שינוי", אמרה לי אתמול בערב שהכתובת כבר מזמן נמצאת על הקיר ואסור לנו להתעלם ממנה. עלינו להתגייס למען הפעוטות שלנו ולזעוק את זעקתם, לפעול לכך שהטיפול בגיל הרך יוגדר כפרופסיה ולפעול לשימורם של אנשי הצוות הראויים שנמצאים במערכת מהסיבות הנכונות – לאורך שנים, תוך דאגה לשיפור תנאי העסקתם ושכרם.
עדי אביני, מחזיק תיק חינוך בעריית ראש העין, ציין בפניי כי למרות שהחינוך לגיל הרך אינו במנדט הרשות המקומית, נעשה כל מאמץ בכדי לרתום את הכוחות הקיימים בעירייה על מנת לסייע להורים ולילדים בכל מה שיידרש.
רק בשבוע שעבר נבחרתי לכהן כנציגה בוועדת החינוך הזמנית של הכנסת ואני ללא ספק מתכוונת- יחד עם יו"ר הבית היהודי ושר החינוך הרב רפי פרץ- לעלות את הדברים הללו לסדר היום ולטפל בהם. בהסכמים הקואליציונים אדרוש להעביר את האחריות על גני הילדים למשרד החינוך.
האמירה שלנו כאן היא מאוד פשוטה: ילד לא נולד בגיל 3! החינוך מתחיל מגיל לידה והגיע זמנה של מדינת ישראל לקחת אחריות על הילדים שלה.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.