דרור קסטל ניר, אתר הון

קיימים מספר פרמטרים שמשפיעים על מחיר של דירה – מיקום, קומה, מעלית, כיווני אוויר, ועוד (הרחבה כאן). קיים פרמטר נוסף שמשפיע על ההחלטה של רבים, אבל לא בטוח שיש לו משמעות גדולה – קרבה למתקנים של אתרים סלולאריים.

הקשר בין מחיר הדירה לבין הקרבה לאתר סלולרי

לטענת החוקרים של בנק ישראל – "חלק מהאנטנות הן גדולות ובולטות, ולכן מהוות מפגע אסתטי בפני עצמן". עוד הם כותבים – "בעמידה הראשונית שערכנו מצאנו שאם בקרבת הדירה מצוי אתר סלולרי מחירה יהיה נמוך יותר בסדר גודל של אחוז עד שני אחוזים.

עם זאת בעיה שעולה בעמידה מסוג זה היא שייתכן ומחיר הדירות הקרובות לאתרים סלולריים יהיה נמוך יותר, לא בגלל ההשפעה של האתרים הסלולאריים עצמם, אלא בגלל גורמים אחרים שמתואמים עם קרבה לאתר סלולרי.

למשל יכול להיות שחברות סלולאריות  מלכתחילה מקיימות את האתרים על גגות בניינים של דירות זולות יותר, משיקולים של חיסכון בדמי השכירות שהן צריכות לשלם עבור המתקן.

במצב זה יהיה באמת קשר שלילי בין מחירי הדירות לקרבתן לאתרים סלולאריים אך לא בשל ההשפעה הישירה של הקרבה לאתר סלולארי, אלא כי דירות אלו הן מראש זולות יותר".

זווית נוספת למחקר

על מנת להתמודד עם הבעיה הזו במחקר, ביצעו החוקרים עמידה נוספת, שלוקחת בחשבון הטיה אפשרית במחירי הדירות – "מעמדה זו עולה כי לא קיימת השפעה ישירה מובהקת של הקרבה לאתרים סלולאריים על מחירי הדירות הסמוכות אליהן", כותבים החוקרים, "גם כשניסינו לבדוק עסקאות שונות שנערכו באותו בניין בזמנים שונים, גילינו כי אין שוני מובהק במחירי הדירות בבניין לפני ואחרי הקמת האתר".

מדריכים מאתר הון:

עסקאות אחרונות בדירות – ככה תדעו מה מחיר הדירה שלכם?

אנטנות סלולריות, האם מסוכן ואיך יודעים איפה הן?מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20