ביום שישי פרסם מוסף הארץ כתבת שער עליי ועל המאבק של החזית לשחרור דרום תל אביב. הכתבה התפרסמה און ליין תחת הכותרת ״שפי פז, גזענית גאה״ ובמהדורה המודפסת תחת הכותרת ״גאווה ודעה קדומה״.

פז. מתוך עמוד הפייסבוק
פז. מתוך עמוד הפייסבוק

כצפוי הכתבה גררה אחריה את חמת זעמו של השמאל הרדיקלי שנתקף אמוק למראה ההידרדרות ״הפשיסטית״ של העיתון, מחמל נפשם.
ואכן, לא קל לאנשים שהתרגלו לקרוא יום יום כתבות מכמירות לב על ״הפליטים״, לצפות בשישה עמודים (כולל תמונות) המציגים את הצד השני של הסיפור, הצד שבדרך כלל נסתר מעיניו של קורא ״הארץ״. למרות שלמרבה החוצפה, הסיפור מסופר ללא התנצלות ורגשי נחיתות, אלא בהתרסה ובגאווה.
וכך יצא שאנשים שבדרך כלל מנהלים עם העיתון רומן של אהבה, יצאו כנגדו בשצף קצף כאילו היה שופרם הרשמי של מתיישבי חברון.
למשל, מתוך התגובות לכתבה: ״חצי מ'הארץ' מוקדש למתן במה לגזענים, פשיסטים, משפריצי שנאה ורעל״.
או בדף של 'צעדת החופש': ״עיתון הארץ נותן במה להסתה גזענית פרועה (במסווה תרבותי ומעמיק) נגד מבקשי מקלט״.
וגם בדף של אחת מפעילות זכויות המסתנן: ״אז ׳הארץ׳ ׳העיתון לאנשים חושבים׳ ממשיך במגמת ׳לימין שור׳. אפשר להבין אותם, נעים לשכשך בבריכת הפשיזם המעמיקה".

בלילה שבין שישי לשבת מרחו אלמונים כתובות גרפיטי בחזית הבניין של עיתון הארץ ברחוב שוקן בדרום תל אביב. היה משעשע לראות איך העיתון, שלרוב מהווה מטרה לחיצי הימין, חוטף מכות מהשמאל, ברגע שסטה טיפה מהקו המותר.
״עיתון לבן לאנשים לבנים״, כתבו האלמונים בצבע ירוק על הקיר, וגם ״תפסיקו להבעיר את השטח״. ולקינוח, או למנה ראשונה, המנטרה שאוהבים כל שונאיי לשנן כמשאלת לב: ״שפי פז לא מייצגת את השכונות״.

מזכיר קצת את ההתנפלות על אילנה דיין ועובדה?
בעצם, זה בדיוק אותו הדבר, למעט הכיסוי התקשורתי הדל, ולזה אנחנו הרי רגילים. תמיד גם מככבת המילה ״פשיזם״ על כל נטיותיה, עד שהיא מתחילה כבר לאבד משמעות, וטוב שכך.

לפני כחודש יצאו פעילים לרסס כתובות נגד ראש הממשלה, ראש העיר, המסתננים והכוונה לבנות בית ספר לילדי מסתננים בגינת לוינסקי. ססמאות כמו ״ביבי מלך המסתננים״, ״זין על חולדאי״, ״אל ייאוש בקרוב הגירוש״, ״צדק לדרום תל אביב״ והדובדבן ״כאן לא יקום בית ספר לילדי המסתננים״ בצמוד לגינת לוינסקי ובניין המשטרה. למחרת קיבלתי טלפון אזהרה מהמשטרה והכתובת האחרונה נמחקה. שבוע אחרי זה, בערב שלפני ביקור ועדת הפנים, יצאנו שוב לשטח. הפעם המשטרה חיכתה לנו ותפסה אותנו עם תרסיסים ביד. עוכבנו למשך הלילה והואשמנו בהשחתת פני מקרקעין.

כשאני וחבריי יצאנו לצעוק באמצעות הקירות היה מי שהגדיר את המעשה כהסתה ודאג לעצור אותנו. אני מצפה שיהיה גם מי שיעצור את ההסתה נגדי. דין שמאל כדין ימין.
בינתיים העירייה מחקה את הכתובות לבקשת המשטרה. בקרוב תוגש גם תלונה.

הגרפיטי שרוסס הלילה על קיר בנין עיתון 'הארץ'
הגרפיטי שרוסס הלילה על קיר בנין עיתון 'הארץ'
שפי פז

שפי פז

ממובילות תנועת המחאה של עוטף תחנה מרכזית
שפי פז


:עוד באותו נושא