"שלי מבינה את נחיצותו של גוף כמו המועצה לביטחון לאומי, אך היא מנסה לפתור את הבעיה שנוצרה בכיוון הלא נכון". כך תקף הבוקר יו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת אבי דיכטר(הליכוד) את חברת הכנסת שלי יחימוביץ'(המחנה הציוני) בשיחה עם ערוץ 20.

"צריך לשמור על עצמאות המל"ל". ח"כ דיכטר. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
"צריך לשמור על עצמאות המל"ל". ח"כ דיכטר. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

דיכטר התייחס לציוץ אותו פרסמה יחימוביץ' אמש, ובו טענה כי יש לסגור את המל"ל. "לבטל את המל״ל. מיותרים, מביכים, לא מגיעים לקרסולי גופי ההערכה האחרים, ובפועל משרתים באופן מביך את כל מאווייו של נתניהו. ההיפך מלשון חוק המל"ל", כתבה חברת האופוזיציה.

לדברי דיכטר יש לזרז את הליך מינוי של מחליף ליעקב נגל, ממלא מקום יו"ר המועצה בהקדם. "נגל הוא ממלא מקום ואיש מקצוע לעילא ולעילא, אך יש למנות אדם ראוי שיידע להציב משקל גם כלפי מעלה וגם כלפי מטה", קבע דיכטר והוסיף כי "עצמאות המל"ל היא נכס שצריך להקפיד עליו".

הגדלה או החלפה?

דיכטר התייחס גם לפרשת הצוללות והסביר כי כוונת ממשלת ישראל ברכישת הצוללות הייתה להחליף שלוש צוללות ישנות. "לא מדובר בהגדלה אלא בהחלפה של שלוש צוללות. מדובר על תהליך סדור שהוצג ע"י כלל הגורמים: משרד הביטחון, המועצה לביטחון לאומי, חיל הים וזרועות צה"ל האחרות".

הוא סיפר גם על האופן בו נעשה הליך הרכישה והדיונים בתוך מערכת הביטחון. לדבריו, "הפרסומים בנושא מנסים להטיל ספק בשיקוליו של רה"מ – אך בפועל מטילים ספק בשיקול הדעת של צה"ל וגורמים עוול משווע למפקדיו. הטענות כי לא התבצע תהליך רציני בנושא משוללות כל יסוד, ואין קשר בינן לבין המציאות.

"הדיונים היו מעמיקים". נתניהו על הצוללת. צילום: קובי גדעון, לע"מ
"הדיונים היו מעמיקים". נתניהו על הצוללת. צילום: קובי גדעון, לע"מ

"ההצגה הייתה מאוד חדה וברורה עם לוחות זמנים וברורים של מתי צריכה להיות מוחלפת כל צוללת. הוצגה בפני הועדה האלטרנטיבות לתוצרת של גרמניה. ניתן היה להבין מההסברים מדוע הצוללות הגרמניות עדיפות. יש לזכור משדובר בפרויקט רכישה שלא נמצא בתכנית הרב-שנתית הנוכחית של צה"ל אלא בתכנית הרב שנתית הבאה, 2020 – 2025 ותסופק בזו שלאחריה 2025-2030".

דיכטר הוסיף עקיצה לעבר משה יעלון, שטוען כי לא ידע על אישור העסקה. "אם שר ביטחון לא יודע מאנשיו על עסקה כזו כדאי שיבדוק את עצמו. אני מתקשה מאוד לראות מצב שבו שר ביטחון לא מעודכן".

האופוזיציה: לחקור את נתניהו

בינתיים באופוזיציה, נמשכות ההתבטאויות משולחות הרסן. יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, קרא להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בעקבות פרסומי דרוקר.

יו"ר האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר בסוף השבוע בעקבות הממצאים על רכישת הצוללות כי יש להקים ועדת חקירה פרלמנטרית. "לאור דבריו החמורים של שר הביטחון לשעבר יעלון בדבר התנגדותו לעסקת הצוללות, אין מנוס אלא מהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית, שתחקור את כלל ההיבטים הממלכתיים הנוגעים לפרשה כה רגישה, לרבות מעורבותם של מקורבים לראש הממשלה בעסקה", אמר הרצוג.

הרצוג הוסיף כי פנה ליו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי, כדי ליזום הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בהתאם לתקנון הכנסת "במועד האפשרי המוקדם ביותר".

"לא ידענו ששמרון מעורב". ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"לא ידענו ששמרון מעורב". ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גם ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, קרא לחקור את הפרשה וצייץ בעמוד הטוויטר שלו כי "צוללות הן חיוניות, אמון הציבור חיוני אף יותר. יש הרבה סימני שאלה. לכן, כמו שאומר בוגי, חובה לחקור. גם בגרמניה, גם אחורנית".

מי שנזכר להתייחס לפרשה הוא חבר הכנסת יאיר לפיד (יש עתיד), שהתארח אמש באולפן חדשות 2 וקרא לפתוח בחקירה פלילית בעניין. לפיד אמר כי "ההחלטות התקבלו באופן ענייני. נכנסנו לחדרים, הצבענו, הקבינט, ועדת שרים להצטיידות, דיונים עם המל"ל וכל הזמן הזה איש מאיתנו לא יודע שפרקליטו האישי של ראש הממשלה מעורב בעסקות האלה".

"למה הגרמנים שכרו את שמרון? בגלל הידע שלו? הם שכרו אותו כי הוא האיש הכי קרוב לראש ממשלת ישראל ואז נוצר מצב שכולנו מנהלים משא ומתן עם הגרמנים, הגרמנים יודעים שפרקליטו האישי של ראש הממשלה עובד אצלם – ואנחנו לא יודעים. את זה צריך לחקור. היועץ המשפטי לממשלה צריך להורות על חקירה פלילית מיד כדי שנבין למה הגרמנים שכרו את שמרון וכמה הם שילמו לו".