לקראת הגעתו לארץ של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ב-22 למאי, ניהל שגריר ארה"ב החדש בישראל דייוויד פרידמן סדרת שיחות עם בכירים ודיפלומטים בישראל, במסגרתן חזר והדגיש את החשיבות בשיתוף הפעולה של ישראל עם יוזמתו המדינית של טראמפ. כך דווח הבוקר ב'הארץ'.

מעוניינים לעבור לירושלים. טראמפ והשגריר פרידמן. באדיבות המצולם
טראמפ והשגריר פרידמן. באדיבות המצולם

בכיר בישראל אמר ל'הארץ' כי פרידמן הסביר שטראמפ מעוניין לסייע לישראל בהשגת הסכם שלום עם הפלסטינים. עוד ציין הבכיר פרידמן מייעץ לבני שיחו הישראלים להימנע מעימותים עם הנשיא, ולשתף עמו פעולה.

מוקדם יותר השבוע דווח כי לפי בכיר פלסטיני יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן הסכים לפגישה משולשת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב .על פי הדיווח בחדשות 2, אבו מאזן נתן את הסכמתו לפגישה כזו – כבר בביקורו הקרוב של טראמפ בארץ ב-22 במאי. זה מצטרף לדיווח בעיתון 'אל חיאת' על מגעים לפסגה משולשת בין אבו מאזן, נתניהו וטראמפ, שיפתח מחדש את התהליך המדיני. אבו מאזן אמר אתמול שהוא "מוכן להיפגש עם נתניהו בזמן שטראמפ נמצא בארץ". בשלב זה לא ברור איך יגיבו בירושלים להסכמה הפלסטינית לפגישה משולשת שכזו.

טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן. צילום: מען
טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן. אבו- מאזן נתן הסכמתו לפגישת משולשת עם נתניהו וטראמפ

במהלך הצהרה משותפת שהעניק טראמפ לאחר פגישתו עם אבו מאזן  בתחילת החודש אמר הנשיא ליו"ר הרשות: "אני רוצה שתהיה הנשיא הפלסטיני הראשון לחתום על ההסכם השלום הסופי. הפלסטינים והישראלים חייבים להתקדם להסכם שיעזור לשניהם להתקדם. אני ארצה להיות מתווך או מארח, ואנחנו נגיע ליעד".

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20