ועדת החינוך של הכנסת, היום.
ועדת החינוך של הכנסת, היום. צילום: דוברות

דיון סוער בוועדת חינוך של הכנסת: בעקבות הפרסום על פוסט המעודד סרבנות מצידה של מנהלת בית ספר, התקיים היום (ב') דיון סוער בו הוצאו מאולם הדיונים מספר חברי הכנסת. ממלא מקום יו"ר ועדת החינוך של הכנסת ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) שניהל את הדיון אמר כי: "מצער מאוד שחלק מאנשי החינוך החליטו לוותר על לימודי הציונות ואהבת המולדת והחליטו ללמד מקצוע חדש – סרבנות. הדיון שיזמתי בוועדת החינוך של הכנסת הוא מעבר למעשיה הפסולים של המנהלת, הוא דיון על גבולות השיח של אנשי החינוך. אם יש למי מהמנהלים רצון להסית נגד צה"ל ולוחמיו, הוא מוזמן להתפטר מעבודתו הציבורית ולעשות זאת מחוץ למערכת החינוך"

בדיון בוועדת חינוך על סרבנות גיוס, אמרה ח"כ ד"ר ענת ברקו: "אנחנו רואים מנהלת בי"ס שתומכת בבת שלה, שזה עניין פרטי, אבל עושה את זה בצורה קולנית. אחד המדדים שבהם מודדים מנהלי בי"ס הוא אחוזי הגיוס לצה"ל. זה מעיד על המחוייבות למדינה. אני מתפלאת על תגובת משרד החינוך, שעסוק בהדתה ולא בהסתה. מצידי שתפתח מעון לסרבניות, אבל לא כאשת חינוך. אני קוראת לשר החינוך לעשות בדק בית. גם במזרח ירושלים אנחנו רואים אנשים שעסקו בטרור והיום משמשים כמורים. הכבוד לחוק במדינת ישראל, לנאמנות למדינה ולשירות בצה"ל, הינו ערך עליון עבור כל מי שעוסק בחינוך. לא נממן את פסטיבל ההסתה הזה!"

ח"כ עודד פורר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ח"כ עודד פורר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי) אמר בדיון: "אין שום מקום בבית ספרנו לשום סרבנות בבתי ספר, אם קיימת מנהלת שמעודדת סרבנות, יש להביא אותה לשימוע, ואם לא תחזור בה יש להעביר אותה מתפקידה. לצערי השמאל הקיצוני שבוחר להשתלח בתלמידי ישיבות ההסדר או בכלל חיילי צה"ל, לא בוחל בשום דרך להגן על הנכס היקר ביותר לעם ישראל כיום, צה"ל ולוחמיו. אנו מדברים היום על ירידה במוטיבציה לשירות קרבי, ובמקום להלחם בסרבנות, חברי כנסת מוצאים לנכון לתמוך בה. אני מצפה ודורש ממשרד החינוך לפעול בעניין בהקדם."

יו"ר פורום נכי צה"ל למען ישראל לירן ברוך, לוחם צנחנים שאיבד את עינו אמר בדיון: "מנהלת בית הספר פגעה קשות ברגשות נכי צה"ל. עמדותיה הקיצוניות קוראות להשתמטות בצה"ל. מנהלת זו יכולה לצייץ את דעותיה רק בזכות אותם לוחמים. האם אתם נלחמים נגדנו? אנחנו מקבלים יריקה בפרצוף מאותה מנהלת".

ראש אגף מדיניות בתנועת "אם תרצו" אלון שוורצר שתנועתו חשפה את דברי הסרבנות של מנהלת בית הספר איריס גור- גולן אמר בדיון בוועדת החינוך של הכנסת כי: "מנהל בית ספר ממלכתי, המקבל משכורת ממשלם המסים ותומך בסרבנות, יורק לבאר שהציבור ממלא בזיעת אפיו. על משרד החינוך קיימת החובה המוסרית למנוע מאדם התומך פומבית בכל סוג של עבריינות לנהל בית ספר בישראל. חינוך לגיוס לצה"ל, שירות משמעותי ותרומה למדינה הינו אחד מאבני הפינה של החינוך הישראלי. מנהל שאינו יודע לעשות את ההבדל בין חופש ביטוי ומעורבות חברתית חיובית לבין הסתה להשתמטות אינו ראוי להכשיר את דור העתיד של מדינת ישראל."
שוורצר הוסיף ואמר כי: "אנו קוראים לפרקליטות המדינה לפעול במהרה נגד גופי הסרבנות מכלל המגזרים ללא הבדלים פוליטים ומגזרים לפני שהטיפה בים תהפוך למבול של סרבנות, ויפה שעה אחת קודם".

לסיכום, וועדת החינוך ביקשה להעביר את חומרי הסרבנות שיש בידי ארגונים וגופים לוועדת החינוך וללשכה המשפטית של משרד החינוך. וועדת החינוך הביעה את אי שביעות רצונה מטיפול משרד החינוך במקרה זה ועתידה לערוך דיון נוסף בנושא.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20