מנכ"ל משרד רוה"מ הנחה להפסיק את ההתקשרות עם קרן וקסנר.

ועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת דנה היום (ד') בנוגע לקרן וקסנר וטיב קשריה עם השירות הציבורי בישראל.

נציג משרד ראש הממשלה הודיע כי מנכ"ל המשרד הנחה את להפסיק את ההתקשרות עם הקרן.

 

Photo by Yonatan Sindel/Flash90

 

יאיר גולן אמר בדיון על קרן וקסנר: "אני בוגר הקרן, יצאתי אליה מיד לאחר כיבוש רמאללה". שלמה קרעי אמר: "משם קיבלת את ההשוואה בין ישראל לנאצים?" גולן הגיב: "עלוב נפש. ההשתתפות בקרן הפכה אותי למשרת ציבור טוב יותר". קרעי עקץ: "מזרז תהליכים טוב יותר".

נזכיר כי בעבר פורסם תחקיר בערוץ 20 בו נשפך אור על התנהלות הקרן. בתחקיר נכתב כי ארבע שנים רצופות שרוה"מ לשעבר אהוד ברק, מסרב להגיב על פעולתו למען קרן וקסנר. בשנים 2004-2006 קיבל ברק בהיותו אזרח פרטי 10 מיליון שקל, עד כה גם קרן וקסנר סירבה למסור פרטים מדוע שילמה לברק סכומים כאלו.

 

Photo by Tomer Neuberg/Flash90

 

המחקר הראשון שהתחייב ברק לכתוב עוסק בסכסוך הישראלי-פלסטיני, ואילו המחקר השני עוסק בתחום המנהיגות. מהתחקיר עולה כי את המחקר הראשון סיים ברק לכתוב והוא סופק במלואו לקרן לטובת בוגריה בארצות הברית. לעומת זאת, המחקר השני, שעוסק במנהיגות, לא סופק לקרן. ברק כתב אך ורק את תקציר המחקר, אך הוא הפסיק את העבודה בשלב מאוד מוקדם – ככל הנראה בגלל שובו לחיים הפוליטיים, לקראת מינויו לתפקיד שר הביטחון ב-2007.

מכיוון שהועבר לברק תשלום עבור שני מחקרים ולבסוף סופק רק מחקר אחד, בקרן וקסנר נערכו אז דיונים האם לדרוש מברק החזר כספים – אך לבסוף הוחלט שלא לתבוע החזר מברק. מן הצד השני, ברק לא הציע להחזיר חלק מהסכום שקיבל.

ברק קיבל 37,243 ש"ח לעמוד במחקר. הערכות אומרות סיכוי נמוך שסכומים כאלה הועברו לברק על מחקרים בלבד.

חה"כ ד"ר שלמה קרעי, הליכוד, על הודעת קרן וקסנר:

"הדיון שיזמתי על קרן וקסנר גרמה להפתעה. פתאום הקרן מוציאה שני מכתבים.
אחד ליו"ר הוועדה בבקשה להזמין את בוגריה לדיון ולדחות את הדיון בשבוע, והשני סוף סוף על אהוד ברק".

הסרטון צולם על ידי דוברות אם תרצו


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.