המשפט העליון בשבתו כבג"צ  דן היום (שני) בעתירת ארגון השמאל הקיצוני 'המוקד להגנת הפרט' בדרישה למנוע את הריסת בית המחבל שביצע את הפיגוע באזור התעשייה לפני מספר שבועות בו נרצחו קים לבנגורנד וזיו חג'בי הי"ד.

בעלה של קים ז"ל גיא יחזקאל ואביה רפי ליבנגרונד לאחר הדיון בבג"ץ. צילום: תנועת 'אם תרצו'

 

במהלך הדיון בבג"צ אמר נציג המוקד להגנת הפרט המגן על מחבלים כי: "קומת המרתף היא מחסן גדול ועוד חדר מגורים קטן. למעלה בקומת הכניסה שם מתגוררת המשפחה. לבוא ולהגיד כי בגלל שהאבא השתמש בחדר למטה, יש זיקת מגורים היא אבסורדית. אפילו אם יש זיקה, מדובר בזיקה חלשה ומוגבלת". ראש ההרכב, השופטת דפנה ברק ארז ביקשה כי תוקרא לפרוטקול צוואת המחבל לפיה הוא: "ביצע את הפיגוע בגלל אל- אקצה".

נציג פרקליטות המדינה מסר בדיון כי יש לדחות העתירה על הסף. לדברי נציג הפרקליטות: "מדובר בטענות משוללות כל יסוד. בידי המשיבים יש ראיות שמדובר על רקע לאומני שתוצאה ממנו נרצחו שני אזרחים חפים מפשע ואזרחית נוספת נפצעה. ידוע כי המחבל היה מעוניין לבצע פיגוע. אין לבקשה המשיבים פה מקום. המחבל ישן בשתי הקומות וחפציו נמצאו בהן. זיקת המגורים חלה בשתי הקומות. העותר הצבאי הפעיל את סמכותו בנושא. יש חוות דעת על כך שהריסת בתים חשובה והיא יוצרת הרתעה משמעותית".

נרצחי הפיגוע בברקן וקים יחזקאל הי"ד

 

רפי אבא של קים לבנגרונד-יחזקאל הי"ד, שנכח בדיון אמר "אני חושב שלהרוס את בית המחבל עד היסוד כולו ולא חצי עבודה לגמרי זה ירתיע ואולי ימנע ממשפחות הבאות שלא יהיו, שאני אהיה אחרון אני אשמח מאד.
להרוס את הבית שלם לא חצי, אצלי בעבודה אין חצי עבודה. כל הטענות שעלו פה הן הזויות".

"המחבל החליט שהוא רוצח את זיו לגמרי. הוא לא רצח אותו חצי", הגיבה בזעם איריס חג'בי אמו של זיו הי"ד. "הדברים שאמרו פה זה קירות חדרים לעומת רצח של בני אדם. את הבן שלי אי אפשר להחזיר. המשפחה שלו אשמה בכל מובן המילה".

יו"ר תנועת 'אם תרצו' מתן פלג שתנועתו מלווה את פורום 'בוחרים בחיים' בו חברות משפחות ליבנגרונד וחג'בי אמר לאחר הדיון כי: "יש לזכור שהעתירה מובלת על ידי ארגון 'המוקד להגנת הפרט', ומצטרפת למבול עתירות של הארגון למען מחבלים ובני משפחותיהם.

בתוך כך, נציין כי במימון של ממשלת גרמניה והאיחוד האירופי הגיש המוקד בין השנים 2014-2018 מעל ל- 70 עתירות לבג"צ עבור 62 מחבלים ובני משפחתם. מדובר במחבלים שרצחו 66 יהודים חפים מפשע.

יתרה מכך, נזכיר כי המחבל אשרף וליד סלימאן נעאלווה עדיין לא נתפס.

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.