ברקע מחאת המשפחות השכולות, ועדת החוץ והביטחון של הכנסת התכנסה הבוקר (רביעי) לדון בסחבת המתמשכת בהריסת בתי מחבלים והגלייתם לצורך הרתעה עתידית.

הריסת ואטימת בתי המחבלים. צילום: דובר צה"ל

 

על פי נתונים של 'המוקד להגנת הפרט', נהרסו או נאטמו – מאז חידוש פיגועי הדקירות והדריסות ב-2014. – רק 54 בתים. כ-30 אחוז בלבד מסך הבתים שהיו מועמדים להריסה. מהדיון עולה כי בתים של מחבלים אשר "כשלו" בביצוע הפיגוע, לא נהרסו כלל, על אף שהריסת הבתים מוגדרת כאקט הרתעתי, ללא קשר לתוצאות הפיגוע.

ח"כ אבי דיכטר. צילום יונתן זינדל, פלאש 90

 

בדיון שנערך בועדת החוץ והביטחון בראשותו של היו"ר ח"כ אבי דיכטר, הצביעו נציגי משפחות שכולות על כשלים חמורים בביצוע מדיניות ההריסה. נציג המל"ל תא"ל רני פלד הבהיר כי בפועל ביצוע ההריסה לא מתבצע בזמן האפקטיבי: "בשלוש השנים האחרונות יש שינוי מדיניות מוחלט של הממשלה, חזרה להריסת בתים, מה שלא היה כבר כמה שנים טובות. המדיניות הזו מובלת בצורה מאוד ברורה על ידי ראש הממשלה והקבינט. הזמן האפקטיבי הוא שבועיים וקשה לעמוד בו".

מתן פלג, יו"ר תנועת 'אם תרצו'. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

יו"ר תנועת אם תרצו מתן פלג שמלווה את המשפחות השכולות מפורום "בוחרים בחיים" אמר כי: "בלי חבילת הרתעה נגד הטרור ימשיכו חפים מפשע להירצח. זו עובדה. הדיון בוועדה מוכיח שמערכת המשפט רואה את תפקידה כבולם ולא כפותר ומסייע. זו בעיה חמורה שיש לפתור. שלטון המשפטנים פוגע את ההרתעה והתוצאה לכך היא הרסנית".

סא"ל (מיל.) מוריס הירש פרקליט איו"ש לשעבר ציין כי: "צריך לשאול כמה פיגועים היו לא כמה בתים נהרסו. צריך לעשות זאת. אפשר לגרש לעזה".

עדיאל קולמן הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה

 

בת אל קולמן סיפרה על גיסה, עדיאל קולמן הי"ד, שנרצח בפיגוע בעיר העתיקה על-ידי מחבל שאובחן כחולה נפש, זאת למרות שקיבל אישור עבודה בישראל, וביתו לא נהרס."במקרה הפרטי שלנו, בית המחבל עומד על תילו. בצה"ל מצאו את המחבל כלא שפוי", זעמה קולמן, "והנה שיר שכתב המחבל בפייסבוק להולדת בנו 'אין אנו מפללים לראות את בנינו במשי עטופים, חלומי אני נשבע לראותם לוחמי ג'יהאד מפוארים, בזכותם ניחוח הדם יעלה וינעים'. המחבל הזה כותב את המילים האלו, וצה"ל מוצא לנכון להכניס את הבנאדם הזה לישראל ולחפש עבודה, ואחר כך מוצא אותו לא שפוי. אני רוצה להבין למה צה"ל פוגש עורכי דין של מחבלים ולא עורכי דין של משפחות שכולות? למה הצבא מחליט על דעת עצמו שהוא חולה נפש? התחושה הזו מראה שאין מדיניות. יש זלזול בערך חיי אדם. איבדנו לנו את היקר מכל. תעשו כל מה שאתם יכולים כדי שלא יהיו עוד משפחות שכולות".

קים יחזקאל הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה

 

רפי לבנגרונד, אביה של קים לבנגרונד הי"ד שנרצחה בפיגוע בברקן ובית המחבל שרצח אותה לא נהרס: "הבת שלי נאזקה והוצאה להורג. היא לא נרצחה בפיגוע רגיל. וכשאנשי הצבא חושבים מה להרוס למחבל, תחשבו מה היא חשבה בשניות האחרונות".

סמ"ר רונן לוברסקי הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה

 

אריק לוברסקי אחיו של לוחם דובדבן רונן הי"ד שנרצח ברמאללה בחודש יוני ובית המחבל לא נהרס, אמר כי : "המשפחה של הרוצח שלנו הם 5 רוצחים ועוד אחד נמצא בבית המשפט. הבניין נהרס בשנת 90 ונבנה מחדש בשנת 96. גם עכשיו שהצבא בא להרוס רצו להרוס 2 קומות בלבד. הוא נבנה שוב מהר מאוד".

ארי פולד הי"ד

 

מרים פולד אלמנתו של ארי הי"ד שנרצח בצומת גוש עציון אמרה כי: "אני אלמנה כי שום דבר לא מרתיע את הרוצחים האלה. עבר חודש וחצי מאז הרצח ועדיין בית המחבל עומד על תילו. נדרשות פעולות הרתעה נוספות. אני מבקשת, תהרסו את הבתים".

ח"כ . צילום: פלאש 90

 

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) אמר כי הריסת בתי משפחות מחבלים רוצחים והגליית בני משפחתם ממקום מגוריהם, אלו כלים שהוכחו כמרתיעים מאוד, מצמצמים פיגועים נוספים ומצילים חיים. "על שני כלי הרתעה אלו, הגשתי חוקים שלצערי אינם מקודמים בוועדת השרים לחקיקה. נמשיך לפעול לקידום כלי הרתעה אלו למען הצלת חיים בישראל", הוסיף.

יוצא נגד בג"ץ. סמוטריץ'. צילום: פלאש 90

 

ח"כ (הבית היהודי) צייץ בחשבון הטוויטר שלו, "‏יושב עכשיו בדיון על אי בוועדת החוץ והביטחון. מולי משפחות שכולות רבות ואני מתבייש בעצם קיומו של הדיון. התנהלות מערכת המשפט והביטחון בעניין היא מבישה ולא הגיונית והגמגום של הדרג המדיני מביש אף הוא. אנחנו חייבים לעשות הכל כדי למנוע ממשפחות נוספות להצטרף למעגל הזה", כך לפי סמוטריץ'.

לינור בר-אל

לינור בר-אל:עוד באותו נושא