השגריר האמריקאי בישראל דייויד פרידמן סיפר בריאיון ל'ג'רוזלם פוסט" על השינוי בתפישתו את החברה הישראלית, מאז התמנה לתפקיד במהלך חודש מאי: "יש לי הזדמנות להעריך את המאמצים הרבים שמושקעים בהישגים שישראל יוצרת".

דיוויד פרידמן.  צילום: הלל מאיר, TPS
. צילום: הלל מאיר, TPS

"יש לי עכשיו נקודת מבט הרבה יותר אינטנסיבית על המדינה ועל אנשיה", סיפר בריאיון שהתפרסם אתמול (ראשון).

"ישנה נטייה לחשוב מבחוץ שאנשים בישראל שונאים אחד את השני, שהם לא מסתדרים ביניהם ושיש פערים גדולים", סיפר. "כשאתה נמצא כאן ויש לך הזדמנות לפגוש אנשים, לעתים באופן בלתי רשמי, כשאתה לא עובד, יש הרבה יותר מה שמאחד את הממשלה והאזרחים משחשבתי".

מעוניינים לעבור לירושלים. טראמפ והשגריר פרידמן. באדיבות המצולם
מעוניינים לעבור לירושלים. טראמפ והשגריר פרידמן. באדיבות המצולם

"כל עוד שישנם איומים מסוג זה שנוצר עם פינוי עזה – אין באפשרותה של לערוך ניסוי כושל נוסף"

לגבי תפישתו האידאולוגית את המצב בין ישראל והפלסטינים אמר: "אני לא אדם שמאמין שהתוצאה צריכה להיות מונעת מאידיאולוגיה או אמונה דתית. אני חושב שהצורך המוצדק של הישראלים לחיות בשלום ובביטחון, צריך לעמוד במרכז".

"כל עוד שמתקיימת תרבות של שנאה, כל עוד שישנו מימון של טרור, כל עוד שישנם איומים מסוג זה שנוצר עם פינוי עזה, אין באפשרותה של ישראל לערוך ניסוי כושל נוסף. זוהי לא פונקציה של אידאולוגיה, זוהי פונקציה של מה שיכול להיעשות ומה לא יכול".

נערכים מפני צעדים אחרונים בכהונתו. נשיא ארה"ב היוצא ברק אובמה. צילום: פלאש 90
נשיא ארה"ב היוצא ברק – "בגד בישראל". צילום: פלאש 90

לשאלה מה הפתיע אותו ביותר מאז כניסתו לתפקיד ענה השגריר: "אני חושב שהקהילה היהודית בארצות הברית נוטה להסתכל על ישראל באופן חד-צדדי", הוא הסביר, "הימין נתפש כמאמין שבלתי אפשרי להגיע לשלום, ושהשמאל נתפש כמאמין כי רק אם 'הכיבוש לכאורה' יסתיים, ישראל תהפוך לחברה טובה יותר".

בפועל אומר פרידמן, הדברים הם הרבה יותר מגוונים: "בשיחות פרטיות אנשים משמאל מגלים הרבה יותר כבוד לצרכיה הביטחוניים של ישראל, והרבה יותר ריאליסטים לגבי הסכנות שבכישלון תהליך השלום".

אין רצון אמיתי להתקדם. טראמפ ואבו מאזן בבית לחם. צילום רויטרס
טראמפ ואבו מאזן בבית לחם. צילום רויטרס

אי הטלת הוטו של אובמה על החלטת האו"ם – "בגידה מוחלטת"

לשאלה כיצד הוא משיב לטענה כי ארצות הברית, שמיצגיה הבולטים כמתווכת הם שלושה יהודים אורתודקסים  – לא יכולה להוות מתווכת נייטרלית ענה: "אני לא חושב שאף אחד שלמד את המזרח התיכון יכול להגיע לכזה תפקיד ללא תפישות מוקדמות", אמר. "אתה צריך להיות שרוי בתרדמת כדי לא להיות בעל דעות חזקות בנושא. לכולם יש כאלה".

"דעתי היא פשוט שונה", אמר. "אני חושב שדעתי לגיטימית כמו של כל אחד אחר בתפקיד. אין קשר להיותי יהודי או דתי. אני מכיר המון אנשים שאינם יהודים ומחזיקים באותן הדעות" הוסיף.

רה"מ ורעייתו בקבלת הפנים לרגל יום העצמאות האמריקאי בבית השגריר דיוויד פרידמן ורעייתו תמי. צילום: קובי גדעון, לע"מ
רה"מ ורעייתו בקבלת הפנים לרגל יום העצמאות האמריקאי בבית השגריר דיוויד פרידמן ורעייתו תמי. צילום: קובי גדעון, לע"מ

טראמפ בחר בו לדבריו, כדי לאותת ש"אמריקה הולכת להיות חברה יותר טובה של ישראל משהיה בשמונה השנים שלפני כן".

 

"אני לא רוצה לדבר בשם הנשיא", אמר פרידמן לפני שהעביר ביקורת חריפה על החלטתו של הנשיא הקודם ברק אובמה שלא להטיל וטו על החלטת האו"ם 2234 בשלהי כהונתו, "חשבתי שזאת הייתה בגידה מוחלטת של ממשל אובמה בישראל, מהסוג שאף נשיא אחר לא נקט". פרידמן מסביר כי בחירתו לשגריר הייתה בחלקה תוצאה של אותו מהלך. "הנשיא רצה לאותת שישנו שינוי, ואני חושב שזה בהחלט היה במחשבותיו כשמינה אותי".

פרידמן אמר לג'רוזלם פוסט כי הממשל האמריקאי קיבל החלטה אסטרטגית לא לייצר הצהרות בנוגע לתכנית טראמפ עבור התהליך המדיני. "אם זה לא ישרת את שני הצדדים – זה לא יעשה", הדגיש.

עוד אמר בנושא "אנחנו מנסים למצוא את המקום הנכון בו כל אחד מהצדדים יוכל לומר – עדיף לנו לקפוץ לבריכה מלהישאר היכן שאנחנו".

פרידמן אמר כי היחסים בין נתניהו לטראמפ הם "פנומנלים", והוסיף כי הכימיה ביניהם "מצוינת, כיף להיות בחברתם". פרידמן תיאר את האינטראקציה בין השניים במהלך ]גישותיהם: "הם לא יושבים בכסאות באופן פורמלי, הם משוחחים ביניהם כמו שני חברים".

 

 

בסוגיית העברת השגרירות מתל-אביב לירושלים  – אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות של טראמפ, אמר פרידמן: "טראמפ הבהיר שמדובר בשאלה של 'מתי' ולא של 'אם', "זה משהו שאנחנו חושבים עליו כל הזמן, הוסיף".

 

גם בכל הקשור להרחבת הבנייה בהתיישבות, חזר פרידמן ואמר כי לפי גישת טראמפ הן לא מהוות מכשול לשלום, אך מנקודה מסוימת ייתכן כי ההרחבה לא תסייע לתהליך.

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.