תוכל לתקוף על אדמת , אסד לא יגיב: עיתון "א-שרק אל-אווסט" הסעודי היוצא לאור בלונדון מפרסם היום כי מוסקבה העניקה לישראל רשות לפעול בשטחי המדינה השכנה, זאת בתנאי שלא תפגע במוקדי שלטון סוריים. הדיווח, שהתבסס על גורם רוסי, הוסיף כי ישנן הבנות בין ישראל ורוסיה בנוגע להרחקת האיראניים מגבול סוריה-ישראל. הדבר עלה גם בפגישת אביגדור ומקבילו הרוסי סרגיי שויגו.

 

פגישת שר הביטחון ליברמן עם שר ההגנה הרוסי. צילום: צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון ש

 

עוד נאמר ב"א-שרק אל-אווסט" כי איראן תסיג את כוחותיה לטווח של 20 ק"מ מהגבול, ובהמשך לטווח מרוחק יותר, של כ-70 ק"מ מישראל. לפי הדיווח, הדבר יקרה באופן הדרגתי.

ליברמן ושויגו נפגשו אתמול, ודנו בעיקר במצב בסוריה ובנוכחות האיראנית שם. "חשוב להמשיך את הדיאלוג בינינו ולשמור על הקו הפתוח בין צה"ל לצבא , בכל הנושאים שעל הפרק", אמר ליברמן לשויגו.

פגישת שר הביטחון ליברמן עם שר ההגנה הרוסי. צילום: צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון 

 

אתמול שוחחו גם ראש הממשלה בנימין ונשיא רוסיה בנוגע לסוגיות שעל הפרק. במקביל, לפי דיווח של ארגון זכויות אדם סורי הכוחות האיראניים ולוחמי ארגון הטרור הלבנוני חיזבאללה נערכים לקראת נסיגה מדרום סוריה, עם דגש על דרעא וקונייטרה, הסמוכות לישראל. עם זאת, גורם סורי רשמי המקורב לטהראן הכחיש את הידיעה.

השבוע התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו להתבססות בסוריה ואמר בישיבת הליכוד לקראת טיסתו הצפויה באירופה: "אנחנו מאמינים שאין שום מקום לשום נוכחות איראנית צבאית בשום חלק של סוריה. והדברים האלה כמובן משקפים לא רק את עמדתנו, אני יכול לומר בבטחה שהם משקפים גם עמדות של אחרים במזרח התיכון וגם מחוץ למזרח התיכון. זה יהיה המוקד המרכזי של הדיונים שם. בצרפת אייצג גם את ישראל בחגיגות 70 שנה ליחסים תרבותיים ענפים בין ישראל לצרפת, יש הרבה מה לחגוג".

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב התבטא אף הוא על מערך הכוחות בסוריה ואמר כי הכוחות היחידים שצריכים להישאר בגבולה הדרומי של סוריה הם הכוחות הסורים. לברוב אמר כי על הנסיגה להיות "הדדית" ולהתקיים בהקדם האפשרי. "הכוחות היחידים שצריכים לעמוד על הגבול עם ישראל הם אלו של הרפובליקה הסורית – ערבית", הדגיש שר החוץ.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.