קים ג'ונג און מתרשם מהפצצה החדשה. צילום: סוכנות הידיעות הממשלתית של צפון קוריאה KCNA
קים ג'ונג און מתרשם מהפצצה החדשה. צילום: סוכנות הידיעות הממשלתית של צפון קוריאה KCNA

 

בכירים בממשלת בריטניה סוברים כי ההתקדמות המשמעותית של צפון קוריאה בפיתוח נשק גרעיני היא תוצאה של תמיכה חשאית מצד איראן, כך פורסם ב-"Sunday Telegraph". לפי הפרסום, משרד החוץ הבריטי בוחן האם "מדינות בעלות יכולת גרעינית בעבר ובהווה" סייעו לקים ג'ונג און להרכיב ראשי נפץ גרעיניים על טילים.

בכירים בממשלת בריטניה סיפרו כי אין זה הגיוני שהמדענים הצפון קוריאנים הגיעו לטכנולוגיה גרעינית מתקדמת שכזאת בעצמם, ואיראן עומדת בראש רשימת המדינות החשודות במתן הסיוע, כאשר גם רוסיה נמצאת בצמרת רשימת המדינות שעזרו לדיקטטורה המבודדת. אותם גורמים חיצוניים סיפקו לצפון קוריאנים ידע וציוד כדי לעזור להם להפוך למדינה בעלת יכולת גרעינית. "יש יכולת מסוימת למדענים הצפון קוריאנים, אבל ברור שהם לא עושים את זה בחייל ריק", כך שר בממשלה הבריטית. גורם ממשרד החוץ אמר: "צריך למתוח את גבולות התמימות כדי להאמין שהם עשו את זה בעצמם".

שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון, התייחס לאחרונה למשבר עם צפון קוריאה ואמר: "מתנהלת כעת חקירה כיצד צפון קוריאה הצליחה לעשות את קפיצת המדרגה הזאת ביכולת הטכנולוגית. אנחנו בוחנים את התפקיד שייתכן ששיחקו כמה מדינות בכך".

שיגור טיל מצפון קוריאה לעבר יפן. צילום מסך
שיגור טיל מצפון קוריאה לעבר יפן. צילום מסך

 

היום (א') ארה"ב תעלה להצבעה במועצת הביטחון של האו"ם שורה של המלצות להטלת סנקציות על פיונגיאנג, בין היתר איסור על ייצור של נפט לצפון קוריאה ואיסור של ייבוא טקסטיל ממנה, הקפאת נכסים ואיסור כניסה של הרודן קים ג'ונג און למדינות אחרות. יחד עם זאת, סבירות גבוהה שסין ורוסיה יתמכו בכך ומספיק שאחת מהן תשתמש בזכות הווטו שלה כדי להוריד את ההצעה האמריקנית מסדר היום.

צפון קוריאה הגבירה בחודשים האחרונים את תוקפנותה וביצעה מספר ניסוים בטילים בליסטיים ובפצצות גרעיניות, כשהשיא היה בתחילת השבוע, אז ביצעה ניסוי גרעיני בפצצת מימן חדשה שפיתחה אשר יכולה להתחבר לטילים הבין-יבשתיים החדשים שלה. מעבר לעימות המתמשך עם ארה"ב, התוקפנות של הדיקטטורה העלתה חששות גם במועצת הביטחון של האו"ם שם זכתה בין היתר לגינויים מנשיא רוסיה פוטין ומשרת ההגנה של צרפת שהזהירה כי "אירופה תהיה חשופה לטילים מוקדם מהצפוי".

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא