המתיחות בחצי האי הקוריאני מגיעה לשיאה. רשת ה'אסיה ביזנס דיילי' הדרום-קוריאנית מדווחת על כך שצפון העבירה במהלך הלילה (ג') טילים בליסטיים בין יבשתיים לחופה המערבי, ככל הנראה נוסף. המידע נמסר לרשת על ידי גורמים בלתי-מזוהים.

הדיווח מגיע על רקע פרסום אתמול (ב') של סוכנות הידיעות הדרום-קוריאנית Yonhap על כך שקוריאה סיימה את הכנותיה לשיגור נוסף בקרוב, שביעי במספר, וכי ייתכן שמדובר בטיל בין-יבשתי. לפי הצבא הדרום קוריאני, זוהו אתמול פעילויות חריגות באחד האתרים לשיגור טילים בצפון קוריאה.

שיגור טיל מצפון קוריאה לעבר יפן. צילום מסך
שיגור טיל מצפון קוריאה לעבר

 

כזכור, אחרי הניסוי שביצעה קוריאה הצפונית בפצצת מימן, קוריאה השיבה לפני כיממה בתרגיל צבאי באש חיה המדמה תקיפת אתרי גרעין של השכנה הצפונית, אשר כלל שיגור טילים בליסטיים וטילי אוויר-קרקע ארוכי טווח, כך מסר הצבא הדרום-קוריאני. בין האתרים בהם דימה הצבא תקיפה, נמצא גם האזור בבירה הצפונית פיונגיאנג ממנו בוצע הניסוי האחרון בפצצת המימן. ניסוי שגרם לרעידת אדמה עזה. על כך השיבה קוריאה הצפונית במסר מאיים לשכנתה : "התנהגו בהיגיון או שתהפכו לעפר ואפר". אולם גם הלילה המשיך חיל הים של צבא קוריאה  לערוך תרגילים באש חיה.

מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג' און מרוצה מתוצאות הניסויים הקודמים. צילום: רויטרס
מנהיג קוריאה קים ג'ונג' און מרוצה מתוצאות הניסויים הקודמים. צילום: רויטרס

 

על פי צבא קוריאה הדרומית, הטילים הבליסטיים ששוגרו בתרגיל, שוגרו ממטוסי F15 ופגעו במטרותיהם בים המזרחי. במקביל, הודיע הצבא, כי סיאול נערכת לאימונים ותרגיל משותפים עם צבא ארה"ב. מחר צפוי לאשר המשרד להגנת הסביבה במדינה המאוימת את הצבתה של מערכת ההגנה מפני טילים THAAD ששלחה אליה ארה"ב. הלילה, הודיע הבית הלבן כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אישור עקרונית מכירת נשק לדרום-קוריאה בשווי של מיליארדי דולרים.

מערכת ההגנה האמריקאית נגד טילים THAAD. צילום: הסוכנות האמריקאית להגנה נגד טילים
מערכת ההגנה האמריקאית נגד טילים THAAD. צילום: הסוכנות האמריקאית להגנה נגד טילים

 

משרד החוץ הישראלי פרסם אתמול הודעת גינוי מצידו לניסוי הגרעיני האחרון שביצעה צפון-קוריאה בפצצת מימן בלילה שבין מוצאי שבת לראשון. על פי ההודעה, "הניסוי מהווה המשך לדפוס הפעילות המתריס של צפון קוריאה. על צפון קוריאה למלא אחר כל החלטות מועצת הביטחון בנושא זה ולהימנע מניסוי ופיתוח של נשק להשמדה המונית ואמצעי שיגורו". עוד נכתב בהודעה, כפניה למדינות העולם: "תגובה בינלאומית נחרצת תמנע ממדינות נוספות לנהוג באופן דומה".

בתוך כך, יפן החלה לתכנן תוכנית לפינוי המוני של כ-60 אלף אזרחים יפנים המצויים בדרום-קוריאה, זאת בשל המתיחות הגוברת.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.