המתיחות במזרח הרחוק מתגברת: שיגרה הערב (ג') טיל בליסטי, שלפי הדיווחים נחת במים הטריטוריאליים של יפן. בעקבות כך הוחלט בטוקיו לכנס את הקבינט לישיבת חירום. נשיא  ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר בעקבות השיגור, כי "אנחנו נטפל בזה" והוסיף הגישה האמריקאית תישמר. שר ההגנה האמריקאי, ג'יימס מאטיס, אמר כי הטיל ששוגר הערב עף הכי גבוה מכל הטילים ששוגרו עד כה ויכול לפגוע בכל מקום.

כמו כן, בצבא דרום קוריאה מגבשים את המידע המודיעיני שמגיע אליהם בנוגע לשיגור, יחד עם הצבא האמריקאי. נזכיר כי במהלך היום האחרון דיווח גורם ממשל יפני כי גורמי המודיעין בטוקיו יירטו מסרים על כוונות צפון קוריאה להיערך לשיגור נוסף. לצד המתיחות בין וושינגטון ופיונגיאנג, באחרונה הטילה מועצת הביטחון של האו"ם עיצומים על צפון קוריאה. גם סין ורוסיה תמכו במהלך.

מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און. צילום: סוכנות הידיעות של צפון קוריאה
מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און. צילום: סוכנות הידיעות של צפון קוריאה

זהו השיגור הקוריאני הראשון מאז שזו ביצעה ניסוי בליסטי ב-15 ספטמבר, אז שיגרה צפון קוריאה שני טילים שעברו מעל שטחה של יפן, במחוזות הוקאידו. שני הטילים נפלו באוקיינוס השקט, אך העירו את אזעקות החירום ביפן.

נזכיר כי סוכנות הביון של דרום קוריאה חשפה כי היא עוקבת מקרוב אחר ההתפתחויות בגזרת פיתוח הטילים ארוכי הטווח של היריבה מצפון, כך לפי פרסום בסוכנות הידיעות "רויטרס". עפ"י הדיווח, צפון קוריאה עשויה להשלים את פיתוח הטילים שיגיעו עד לארה"ב עוד השנה.

על אף הסנקציות והגינויים מצד מועצת הביטחון של האו"ם, בדיקטטורה הקומוניסטית לא מסתירים את הכוונה לפגוע בארה"ב. המדינה אף ערכה לאחרונה מספר שיגורים מעל שמי יפן.

שיגור הטיל הבליסטי בצפון קוריאה ביוני. צילום: רויטרס
שיגור הטיל הבליסטי בצפון קוריאה ביוני. צילום: רויטרס


:עוד באותו נושא