צמד מטוסים של חיל האוויר הרוסי, המסוגלים לשאת פצצות גרעיניות טס אמש (ב') בקרבת אלסקה. כך דווח ברשת "פוקס ניוז" האמריקנית. בכירים אמריקנים מסרו כי המטוסים התקרבו למרחק של כמאה קילומטרים מהאי "קודיאק". זוהי הפעם הראשונה מאז החלה כהונתו של הנשיא טראמפ שמפגיזים רוסים טסו כה קרוב לטריטוריה אמריקאית.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין. חילוקי דעות בין המעצמות

המטוסים, מסוג Tu-95 טסו מדרום מזרח לבסיס חיל האוויר האמריקאי 'אלמנדורף', בטווח הזהוי של מערכת ההגנה האווירית של ארה"ב. חיל האוויר האמריקאי שיגר לעבר המטוסים שני מטוסי קרב חמקניים מסוג "F-22" ומטוס איסוף מודיעין. לדברי הבכירים כלי הטיס עפו זה לצד זה במשך 12 דקות,  לפני שהרוסים שינו את נתיבם.

 

בפעם האחרונה בה הגיעו מטוסים של חיל האוויר הרוסי לטווח כה קרוב לטריטוריה נרשמה ביולי 2015. אז התקרבו המטוסים למרחק של כ-60 קילומטרים מעיר בקצה קליפורניה. האירוע, שהתרחש במהלך יום העצמאות האמריקאי, אירע בזמן שנשיא רוסיה פוטין התקשר לנשיא האמריקני דאז אובמה כדי לברך אותו לקראת החג.

בעת האחרונה נרשמו חילופי דברים חריפים בין רוסיה וארה"ב בכל הנוגע להתנהלות במלחמת האזרחים בסוריה. מזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון אמר בשבוע שעבר כי על רוסיה לבחור אם ברצונה לעמוד לצדה של ארצות הברית בעניין סוריה, או לעמוד לצד איראן, החיזבאללה ומשטר אסד. טילרסון אמר כי על רוסיה "להתאים את עצמה" למדיניות האמריקנית. ולדימיר פוטין נשיא רוסיה, אמר אז כי בידי רוסיה מידע לפיו ארה"ב מתכננת לתקוף את סוריה בשנית , כמו כן אמר פוטין כי קיימות תכניות לזייף מתקפות כימיות במדינה.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20