פיצוץ אדיר הרעיד הלילה את איזור המרכז. שתי גופות חולצו מהריסות שריפה שפרצה בחנות 'טמבור' לחומרי בניין ברחוב יפת ביפו. פצוע אנוש נוסף נפטר מפצעיו. מחקירה ראשונית במקום עולה כי מדובר, ככל הנראה, בפיצוץ בלוני גז שארע בחנות, והביא לקריסתה ולקריסה חלקית בכמה מבנים סמוכים. ההרוגים הם תושב יפו, תושב טייבה ופלסטיני מהרש"פ.

צילום: MivzakLive

חובשים ופאראמדיקים של מד"א, שעדיין נמצאים בזירה, העניקו במהלך הלילה טיפול רפואי לגבר כבן 40 במצב אנוש עם כוויות בכל חלקי גופו ופגיעה רב מערכתית שעבר הלילה החייאה ונפטר מפצעיו. כמו כן, העניקו טיפול לארבעה פצועים נוספים במצב קל. שניים מהם הם צעירים שנסעו ברכב שנפגע בעת הפיצוץ. הפצועים הובהלו לבית החולים 'וולפסון' בחולון. בנוסף, טופלו שלושה נפגעי חרדה.

שריפה ביפו. צילום: אתר yaffa48
שריפה ביפו. צילום: אתר yaffa48

 

מהמשטרה נמסר כי הדיווח התקבל בשעה 23:00, אחרי שאירע הפיצוץ, וכוחות משטרה רבים הוזעקו למקום.

משירותי הכבאות וההצלה נמסר כי נכון לשעות הבוקר, ממתינים לכלי שיסייע בהנפת תקרת המבנה שקרס כדי לוודא שאין נעדרים נוספים.

צילום: קובי ריכטר, TPS

"כשהגעתי לזירה, יחד עם חובשים נוספים, הענקנו טיפול רפואי ראשוני למספר נפגעים שסבלו מכוויות ובעיות נשימה עקב שאיפת עשן", סיפר חובש ב'איחוד הצלה', בני מזרחי. "מדובר במבנה שעלה באש וקרס, כמו כן מספר כלי רכב עלו בלהבות. כמו כן מתנדבי יחידת חוס"ן היחידה לסיוע נפשי של איחוד הצלה העניקו סיוע למספר נפגעי חרדה עקב אופי האירוע".

השריפה ביפו. צילום: תיעוד מבצי, מד"א
השריפה ביפו. צילום: תיעוד מבצעי, מד"א

 

ח"כ כבל: "דורש ממשרד האנרגיה דוח על הפיקוח והאכיפה נגד החאפרים בענף הגז"

בעקבות ההערכות כי האירוע נגרם בעקבות פיצוץ בלוני גז הבישול, הודיע הבוקר יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, כי פנה בדחיפות לראש מינהל הדלק והגז במשרד האנרגיה ודרש כי המינהל יעביר לוועדת הכלכלה את הדוח המלא על האירוע מיד בתום הבדיקה. היו"ר כבל אמר כי הוא מודאג מאוד ממצב הבטיחות בענף גז הבישול – ואף ביקש ממינהל הדלק לקבל דוח מפורט אודות מספר הפקחים שמפעיל משרד האנרגיה לאכיפה, ובמיוחד את "הבדיקות שהוא מבצע כנגד החאפרים הפועלים בענף ללא הרישיונות והאישורים הדרושים". עוד דרש היו"ר כבל נתונים אודות מועדי הבדיקות האחרונות שנעשו באזור יפו והממצאים שהעלו. כבל שב והבהיר כי הוא מודאג מאוד מהנעשה בענף גז הבישול והודיע במידה וממצאי הדוח ידרשו, זאת בכוונתו אף לכנס את הוועדה לדיון בעניין.

לדברי עו"ד דוד מנע, המתמחה במקרים מעין אלו ומטפל בין היתר בתיק פיצוץ בלון הגז בגן יבנה לפני שנתיים שהביא למותם של בני זוג, הכתובת הייתה על הקיר. "רשות הגז בקושי מתפקדת מהבחינה הזאת. איו מספיק פקחים ואין מספיק אכיפה. במקום להתעסק באסדות גז, ב'ליוויתן' או ב'תמר', כדאי שיתחילו להתעסק קודם כל במחדל הנוראי המתרחש מתחת לעינהם בנושא בלוני הגז", אומר עו"ד מנע. "קיימת תחרות פרועה בין חברות הגז ולאחרונה נכנסו חברות פירטיות המספקות בלוני גז ואין מספיק פיקוח. עד היום, שנתיים לאחר האירוע הקשה ביפו, אני עוד ממתין לדו"ח מהם אודות האירוע והמחדל, אבל לא מקבל אותו כי הם עדיין בודקים".

צילום:Yaffa48
צילום:Yaffa48
שריפת בניין ביפו. צילום: קובי ריכטר/TPS
שריפת הבניין ביפו. צילום: קובי ריכטר/TPS

29409018-6512-4f36-b7fb-715aebd8cb06

שריפת בניין ביפו. צילום: קובי ריכטר/TPS
שריפת הבניין ביפו. צילום: קובי ריכטר, TPS
לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי