תיעוד: מעצר המחבל. צילום: טוויטר

פיגוע טרור איסלאמי בלב : בהודעה שהפיץ ארגון דאעש נטל עליו את האחריות ואמר כי ביצע אותו בנקמה על תקיפות הקואליציה בסוריה."התוקפים שביצעו את המתקפה בברצלונה הם חיילי המדינה האיסלאמית והם הוציאו את המתקפה לפועל כמענה לבקשה לפגוע בארצות הקואליציה".

במקביל מספר הנפגעים בפיגוע המשולב בברצלונה ממשיך לעלות. לפחות 13 נרצחו בפיגוע דריסה במרכז ברצלונה לאחר שרכב מסחרי עלה על המדרכה ודרס עשרות אנשים במוקד התיירותי במרכז לה רמבלה שבברצלונה. המשטרה המקומית אישרה כי מדובר בפיגוע טרור, וכי הדריסה בוצעה ברכב שכור. מרבית הנפגעים בזירה הינם תיירים, כשבמקום גם 80 פצועים.

מרגש: במסעדה הנצורה "מכבי", בלב ברצלונה. צילום: מדברים תקשורת

לפי דיווחים בכלי התקשורת בספרד, מחבל אחד חוסל בחילופי אש עם המשטרה המקומית. כמו כן, שני מחבלים נוספים נעצרו. אחד החשודים בביצוע הפיגוע, שמו דריס אוקביר, 28,  הוא ערבי ספרדי ממוצא מרוקאי. כוחות המשטרה עצרו את אוקביר. עד כה לא ידוע מה היה תפקידו של אוקביר בפיגוע, שכן המשטרה המקומית סבורה כי היו שני מחבלים ברכב. כמו כן, מתנהל מרדף אחר מחבל נוסף.

החשוד בביצוע הפיגוע: דריס אאוקביר
החשוד בביצוע הפיגוע: דריס אאוקביר

המשטרה איתרה רכב נוסף שהיה מעורב בפיגוע הדריסה, כאשר הכוחות המקומיים מנהלים אחר המחבלים מצוד. מוקדם יותר היו דיווחים גם על מחבלים שהשתלטו על מסעדה מקומית. עוד דווח כי כבר לפני חודשיים סוכנות ה-CIA האמריקאית הזהירה את הרשויות בספרד כי רחוב הלה רמבלה מועד לתקיפות טרור וכי ישנן התראות קונקרטיות לביצוע פיגוע טרור בו.

תיעוד מזירת הפיגוע בברצלונה

כוחות הביטחון ביקשו לסגור את המטרו ותחנות האוטובוס הסמוכות לאזור התקרית ועורכים כעת סריקות במקום. הדריסה בוצעה ברחוב תיירותי פופולרי מאוד, בו נמצאת גם מסעדת "מכבי" הכשרה.

תיעוד מזירת הפיגוע בברצלונה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע אל משרד החוץ, שם הוקם חדר מצב, למקרה ויתגלה כי ישראלים היו מעורבים בפיגוע. מוקדם יותר דווח כי משטרת ברצלונה הורתה לכל המוסדות היהודים בעיר לסגור את המקומות ולא להתקהל. משרד החוץ, שבתחילה אמר כי לא ידוע לו על מעורבים ישראלים, עדכן כי מספר מנותקי הקשר בברצלונה עומד על 31, זאת לאור הצטברות הדיווחים . זה לא אומר שמדובר באנשים שבסכנה . לפעמים הם במקום אחר וכלל לא מודעים לכך שדואגים להם.

כמו כן, משרד החוץ מסר כי קונסול ישראל במדריד איציק ארזואן בדרכו לברצלונה עם שני אנשי צוות . המטרה היא להעניק סיוע לאזרחים ישראלים במידת הצורך. השגרירות במקביל מחזיקה חפ"ק שעומד בקשר מול הפניות הישראליות, בתי החולים והרשויות בקטלוניה. עם הגעת הקונסול לברצלונה נעשה הערכת מצב ביחס לצורך להמשיך להחזיק בחפק בשגרירות פתוח

ראש הממשלה נתניהו בחדר המצב במשרד החוץ

המקום בו בוצע פיגוע הדריסה. צילום: גוגל מפות, עריכה: יצחק פאפאשווילי
המקום בו בוצע פיגוע הדריסה. צילום: גוגל מפות, עריכה: יצחק פאפאשווילי
תיעוד מתוך המסעדה
תיעוד מתוך המסעדה
תיעוד מתוך המסעדה
תיעוד מתוך המסעדה

תיעוד נוסף מזירת הפיגוע בברצלונה

מנוסת בהלה ברחוב לה רמבלה בברצלונה

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.